Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dublinské muky

Taliansko včera po dvadsiatich rokoch opäť ochromil generálny štrajk. Konflikt je priam učebnicový. Pravicová vláda obhajuje záujmy zamestnávateľov a, logicky, chce prijať legislatívu, ktorá im umožní svojvoľnejšie zaobchádzanie so zamestnancami. Odborom, tiež logicky, svojvoľnosť nevonia. Zmobilizovali preto široké masy do boja za zachovanie doterajších zamestnaneckých istôt. A tak včera v Taliansku na osem hodín nefungovalo takmer nič - bankami začnúc, divadlami končiac.

Nechcem teraz písať o tom, kto má v spore viac pravdy. Na to je potrebná hlbšia analýza. Do očí však bije fakt, že ide o mimoriadne nepraktickú formu protestu. Jednak stojí peniaze a jednak vôbec nie je isté, či prinesie nejaký úspech. „Krajina sa možno zastaví, ale nie odhodlanie vlády pokračovať v reformách,“ v posledných dňoch sebavedome tvrdil premiér Silvio Berlusconi.

A vôbec to všeobecné nefungovanie je dosť zavádzajúce. Skôr to pôsobí ako sviatok alebo ako vítané spestrenie každodenných stereotypov. Zmysluplná akcia by pritom mala zatínať do živého. Zoberme si dublinských čašníkov. Majú vlastné odbory, ktorým sa nepáči, že majitelia barov nejako prestávajú akceptovať ich názor. Vymysleli preto chúlostivú akciu. Vyhrážajú sa, že počas majstrovstiev sveta vo futbale ostanú bary zatvorené. No a teraz Írov máta predstava, že vytúžené zápasy budú musieť sledovať doma pri plači početných detí, za permanentného hundrania manželky so svokrou, pričom jediným potenciálnym spojencom sa im javí frajer pubertálnej dcéry. Hotový des. Také niečo priam volá po hľadaní príčin a jednoducho musí obmäkčiť srdce aj toho najneúprosnejšieho krčmára.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.