Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dôkazy pod troskami tábora

Colin Powell hovorí o pokroku v rokovaniach

Fotografie rozvalín palestínskeho utečeneckého tábora v Džaníne dominujú prvým stránkam britských denníkov - Vo vnútri tábora smrti (Times), Mesačná krajina (Guardian). Pri opise skazy nezostáva pozadu ani Daily Telegraph a zdôrazňuje, že v tábore, ktorý bol domovom mnohých palestínskych samovražedných atentátnikov, zahynulo podľa izraelských zdrojov približne 70 Palestínčanov a 13 izraelských vojakov. Ešte ostrejšie sa vyjadruje Independent, ktorý tvrdí, že „ruiny džanínskeho tábora sú ponurým dôkazom vojnového zločinu“. Noviny obviňujú Izrael, že sa zámerne snažil skazu Džanínu čo možno najdlhšie skrývať pred svetom. Podľa reportéra tohto denníka izraelskí vojaci v tábore systematicky vyhadzovali do vzduchu jednu budovu za druhou. Každý druhý dom vraj nesie jasné známky rakiet odpálených z vrtuľníkov. Independent dodáva, že všade je cítiť zápach hnijúcich tiel a že Izrael takmer týždeň odmietal vpustiť do Džanínu sanitky Červeného kríža, čím porušil Ženevskú konvenciu.

Denník Financial Times si všíma aj zatknutie Marvána Barghútího, popredného predstaviteľa hnutia Fatah, a varuje Izrael, aby sa príliš neradoval. Barghútí je nesporne najväčšou rybou v sieti Izraela od začiatku jeho ofenzívy proti palestínskym militantom a jeho zatknutie malo ukázať, že nikto nie je imúnny. Izrael sa nepochybne bude snažiť dostať z neho čo najviac informácií, ale rovnako ako nedávno zábery Jásira Arafata, ktorého obkľúčili a uväznili v jeho sídle izraelskí vojaci, aj Barghútího zatknutie sa stane najnovším symbolom palestínskeho povstania. Podľa premiéra A. Šarona postavia Barghútího pred izraelský súd, aby sa zodpovedal za „vraždy stoviek Izraelčanov“. „Bude musieť dokázať dvojitú nevinu, ak nie je nevinný, bude musieť zaplatiť,“ dodal šéf izraelskej diplomacie Š. Peres.

Minister zahraničných vecí USA Colin Powell, ktorý je na turné po krajinách Blízkeho východu, včera uviedol, že v príprave textu deklarácie o prímerí medzi Izraelom a Palestínčanmi sa dosiahli pokroky. „Verím, že sme na ceste dosiahnutia pokrokov a očakávam ešte viac pokroku v najbližších 24 hodinách.“ Powell začal v Jeruzaleme posledné, tretie kolo rokovaní s premiérom Šaronom. Ako však uviedol pred stretnutím, „do stredajšieho odchodu neveľmi rátam s presadením prímeria medzi izraelskou a palestínskou stranou“. Pred odletom by sa ešte raz mal stretnúť s prezidentom J. Arafatom. Izraelská vláda však zabránila jordánskemu ministrovi zahraničných vecí M. Muašírovi, aby sa v Ramalláhu stretol s Arafatom.

Šaron včera telefonicky americkému prezidentovi G. W. Bushovi prisľúbil, že izraelské sily sa v priebehu týždňa stiahnu z palestínskych miest Džanín a Nábulus.

Návrh premiéra Šarona na usporiadanie regionálnej konferencie o Blízkom východe včera odmietla Sýria aj Irán a označili ho len za pokus o „ťahanie času“. Šaronova iniciatíva je podľa nich „zvláštna a zábavnᓠa nemá „žiadnu šancu na úspech“. Regionálnu konferenciu chce však podporiť Rusko a EÚ, ak Izrael a Palestínčania najprv prikročia k realizácii rezolúcií OSN o stiahnutí izraelských jednotiek z palestínskych území a o ukončení palestínskeho terorizmu. „Konferencia by nás nemala odviesť od implementácie rezolúcií OSN schválených v polovici marca v záujme zastavenia násilností,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov.

Približne 10 000 ľudí sa zhromaždilo v pondelok večer v španielskej metropole Madrid, aby podporili Palestínčanov a odsúdili izraelskú okupáciu palestínskych území.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.