Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Voľby neprinesú zmenu

Opäť pánsky klub starých tvárí?

Aj keď sa do júnových parlamentných volieb prihlásili minulý týždeň tri desiatky strán a politických hnutí, analytici neočakávajú prevratné presuny v 200-člennej poslaneckej snemovni. Ako výstižne poznamenal jeden z komentátorov, bude zvolený opäť pánsky klub starých tvárí, v ktorom zasadnú súčasné politické strany. Politológovia a agentúry sú toho názoru, že o prvé miesto budú súperiť sociálnodemokratickí a občianski demokrati, tretie pripadne zrejme koalícii ľudovcov a unionistov. Aj keď nie je isté, či ich nemôžu predbehnúť komunisti.

Už teraz je možné predpokladať, že priemerný vek novozvolených poslancov sa bude pohybovať okolo päťdesiat rokov, zníži sa počet poslankýň, ktorých je teraz 15 % a s vysokoškolským vzdelaním tu budú najviac zastúpení inžinieri. Príliš sa nedajú očakávať ani nové tváre, pretože väčšina popredných politikov bude opäť obhajovať svoje mandáty a výnimku bude tvoriť iba súčasný premiér Miloš Zeman. Ten odmietol kandidovať a oznámil, že odchádza do deväťtisícového dôchodku. V čele sociálnych demokratov ho vystrieda nový predseda vicepremiér Špidla, u občianskych demokratov opäť ich šéf a predseda snemovne Klaus, ľudovcov ich šéf Svoboda a komunistov predseda strany Grebeníček. Výnimku tvorí predsedníčka unionistov Marvanová, ktorá síce nebola poslankyňou v tomto volebnom období, ale predtým bola zvolená za ODS.

Oproti minulým voľbám, keď súperilo 18 strán a hnutí, je v súčasnosti o jedenásť viac, čo sa pripisuje zjednodušeným registračným podmienkam, ale najmä možnosti získať od štátu finančné prostriedky. Strany už nemusia skladať za kandidátov v kraji 200-tisíc a stačí iba 15-tisíc Kč, pričom majú nádej pri zisku 1,5 % hlasov dostať finančný príspevok od štátu. Nejde o zanedbateľnú hodnotu, v posledných voľbách získala strana dôchodcov za 3 % hlasov sumu 16,5 mil. Kč, i keď neprekročila päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu.

Richard Seemann, Praha

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.