Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Cieľom je ekonomický prínos pre pestovateľa

Motto:

Kvalita, Výkonnosť, Spoľahlivosť, Dostupnosť - tieto aspekty musí spĺňať každý článok spoločnosti od produktov cez obchodnú politiku až po personálne obsadenie

Force Limagrain S. A. o. z. je zastúpenie francúzskej spoločnosti patriacej do holdingu Groupe LIMAGRAIN. Spoločnosť vznikla v roku 1942 v mestečku Chappes v strednom Francúzsku ako družstvo, zakladajúcimi členmi bolo 500 farmárov z oblasti Limagne, podľa ktorej mu dali i názov LIMAGRAIN, nosnou činnosťou v začiatkoch bola produkcia osív obilnín. V 60. rokoch začala budovať vlastný program šľachtenia hybridov kukurice, s ktorým dosiahla v prvej polovici 70. rokoch prenikavé úspechy na trhoch európskych krajín, vďaka nim sa pretvorila na spoločnosť holdingového typu s názvom Groupe LIMAGRAIN, ktorej vlastníkom je však stále družstvo LIMAGRAIN. V jej rámci pôsobia dve divízie - divízia agro-industrie zameraná predovšetkým na šľachtenia, distribúciu osív poľných plodín (40 % obratu v roku 1999), výrobu potravín (18 %) a divízia zelenín - šľachtenie a distribúcia osív (35 %), produkty pre záhradu (7 %). Spoločnosť má celosvetovú pôsobnosť, z hľadiska celkového obratu - 5,710 milióna FRF v roku 1999 - je to najväčšia osivárska spoločnosť v Európskej únii a štvrtá v celosvetovom meradle. Samozrejme, tento úspech úzko súvisí s rozsiahlymi investíciami do výskumu - ročne je to viac ako 6 % celkového obratu, pracuje v ňom 700 z celkového počtu 4500 zamestnancov.

Hlavný produkt - hybridy kukurice

V oblasti šľachtenia a predaja osiva kukurice v celosvetovom meradle nám patrí druhá priečka, sme lídrom na trhu v Európskej únii s 25-percentným podielom. Šľachtiteľské stanice máme rozmiestnené v Severnej a Južnej Amerike, západnej Európe a od roku 1998 ako prvá a dosiaľ jediná svetová spoločnosť máme vlastnú šľachtiteľskú stanicu pre oblasť Podunajska v Maďarskej republike. Až donedávna sme boli známi predovšetkým kvalitnými hybridmi kukurice v skupine skorosti do 300 FAO - nosná časť trhu v západnej Európe, no vďaka práci šľachtiteľov predovšetkým v južnej Európe a Severnej Amerike v posledných piatich rokoch rapídne rastie i náš potenciál v segmente trhu 300 - 5000 FAO. U pestovateľov sú viac ako 20 rokov v praxi využívané výsledky šľachtiteľského programu v oblasti silážnych kukuríc a výživy zvierat, pozitívne sa prejavujúci na úžitkovosti hovädzieho dobytka. V posledných rokoch sa horúcou témou v odborných aj laických kruhoch stali geneticky modifikované organizmy. Tejto oblasti je zo strany našej spoločnosti venovaná značná pozornosť: vlastný výskumný program a podieľame sa aj na spoločných projektoch s iným firmami.

Pôsobenie na Slovensku

Začiatky nášho pôsobenia na slovenskom trhu patria do obdobia 70. rokov, keď tu boli s úspechom pestované a množené hybridy kukurice. Od polovice 80. rokov sa však naša spoločnosť na viac ako desať rokov z toho trhu stiahla, čo súviselo s koncentráciou na vybudovanie distribučných sietí na severoamerickom kontinente. V roku 1995 sa v rámci spoločnosti Force limagrain S. A. vytvoril tím vedený Samom Smithom, ktorý začal opäť pôsobiť v teritóriu strednej a východnej Európy. Od roku 1996 začal spoločnosť na Slovensku zastupovať vedúci o. z. Ondrej Takáč, pričom momentálne má slovenské zastúpenie štyroch zamestnancov. Spoločnosťou ponúkané hybridy si našli uplatnenie na slovenskom trhu (v roku 2000 9-percentný podiel), a to predovšetkým vďaka ich ekonomickému prínosu pre pestovateľa. Ten spočíva pri pestovaní na zrno vo vysokom úrodnostnom potenciáli, nízkej zberovej vlhkosti a adaptabilite, pri pestovaní na siláž je to vedľa úrody i spomenutá pridaná hodnota vo forme zvýšenej stráviteľnosti produkovanej siláže. Našu ponuku momentálne tvorí okrem osiva kukurice i osivo slnečnice, z nej si môže vybrať každý pestovateľ podľa svojich pôdno-klimatických podmienok a výrobného zamerania. Obchodnú politiku sa snažíme v maximálnej možnej miere prispôsobiť zložitej ekonomickej situácii, v ktorej sa v súčasnosti naše poľnohospodárstvo nachádza, znamená to okrem iného i to, že najnovšie produkty prichádzajú na slovenský trh v tom istom čase ako v EÚ, no za rovnaké, špičkové hybridy zaplatí náš poľnohospodár podstatne menej ako jeho západoeurópsky kolega. Napokon spoločnosť Groupe LIMAGRAIN vždy deklarovala dôležitosť strednej Európy pre jej budúce aktivity.

(do)

Odborné semináre pre pestovateľov kukurice:

11. decembra o 9.30 hod. v hoteli Reduta v Lučenci

12. decembra o 9.30 hod. v kongresovej miestnosti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (v blízkosti ŠD A. Bernoláka)

13. decembra o 9.30 hod. v hoteli Turiec v Martine

14. decembra o 9.30 hod. v ŠPP UVM v Zemplínskej Teplici

Kontakt:

Force Limagrain S. A. organizačná zložka

vedúci o. z. Ing. Ondrej Takáč

Ul. M. Rázusa 29

984 01 Lučenec

tel./fax: 0863/4333480

0903724891

email: takac@isternet.sk

web: www.lgseed.com

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.