Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dovozný a vývozný režim

Britský obchodný režim vychádza z režimu a colného práva EÚ a zo spoločnej poľnohospodárskej politiky (Common Agricultural Policy - CAP). Tovar pochádzajúci z EÚ nepodlieha obmedzeniam ani clám, tovar z ďalších krajín podlieha colnému sadzobníku EÚ (Council Regulation No 2913/92 a EC Commission Regulation No 2454/93). Britský dovozný režim je ďalej ovplyvnený asociačnými dohodami EÚ s niektorými štátmi, dohodami o pásmach voľného obchodu a poskytovaním Všeobecného systému preferencií (GSP). Dovoz je z rozhodujúcej časti liberalizovaný, a to na základe všeobecnej dovoznej licencie (OGIL), ktorú vydal Department of Trade and Industry dňa 16. 7. 1973. Na tovar, ktorý nepatrí pod OGIL, musí byť vyžiadaná individuálna dovozná licencia. Platí pre stanovenú lehotu, ktorá môže byť na žiadosť predĺžená. Tovar sa však musí dopraviť na britské územie ešte v lehote platnosti licencie. V opačnom prípade sa zásielka považuje za zakázaný dovoz, ktorý je podľa platných predpisov postihovaný.

Väčšina kategórií tovarov a služieb môže byť teda dovážaná do Veľkej Británie na základe Otvorenej všeobecnej dovoznej licencie OGIL. V súčasnosti platná legislatíva v tejto oblasti, regulovaná zákonnou normou Import of Goods (Control) Order 1954 a zákonom Import, Export and Customs Powers (Defence) Act 1939, vstúpila do platnosti 1. januára 1988. Informácie o požiadavkách na licencie sú pre importérov publikované priebežne počas celého roka, ktoré tiež zahŕňajú množstevné limity alebo kvóty.

Dovoz niektorých tovarov pochádzajúcich z presne určených krajín je viazaný na licencie. Dovozné obmedzenia sa hlavne uplatňujú na odevy a textil, výrobky z ocele, strelné zbrane a muníciu, niektoré poľnohospodárske produkty, toxické chemikálie a prekurzory. Licencie vydáva DTI. Licencie pre poľnohospodárske výrobky vydáva Intervention Board Executive Agency. Zoznam väčšiny licencovaných komodít je uvedený v publikácii The Schedule to the Licence.

Colný režim

Ako člen EÚ je Spojené kráľovstvo súčasťou jednotnej colnej únie. Pre dovoz tovaru z krajín mimo EÚ tu platí Kombinovaná nomenklatúra a okrem tohto dokumentu aj ďalšie harmonizované predpisy týkajúce sa colných preferencií, dokumentácie, hodnoty a overení o pôvode tovaru.

Zóny voľného obchodu

Spojené kráľovstvo má v súčasnosti sedem zón voľného obchodu. Každá z týchto zón predstavuje uzavretý priestor, v ktorom je tovar pochádzajúci z krajín mimo EÚ považovaný za komoditu nepodliehajúcu britským colným predpisom, čo znamená, že na takýto tovar nie je uvalené dovozné clo, neplatí sa daň z pridanej hodnoty a ďalšie poplatky, pokiaľ neopustí voľnú zónu smerom do vnútrozemia krajiny.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.