Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Jednotka na trhu stavebného manažmentu

Spoločnosť Gleeds, ktorá bola založená v roku 1901 vo Veľkej Británii, dnes pôsobí prostredníctvom svojich pobočiek v 27 krajinách sveta, od Ázie až po americký kontinent. V celosvetovom meradle zamestnáva spoločnosť Gleeds takmer tisíc vysokokvalifikovaných špecialistov, ktorí pôsobia v oblasti riadenia stavebných projektov, stavebného inžinierstva, strojného a elektrotechnického inžinierstva, v oblasti finančného poradenstva a prieskumu investičných možností v rôznych častiach sveta. Širokou škálou svojich služieb sa tak spoločnosť Gleeds radí medzi špičku na svetovom trhu v oblasti riadenia projektov a konzultačno-poradenskej činnosti pri investičných zámeroch.

„Od roku 1999 pôsobí spoločnosť aj na Slovensku ako odborová zložka pražskej pobočky Gleeds ČR. Dôvodom rozhodnutia pôsobiť aj na slovenskom trhu boli požiadavky klientov spolupracovať pri investičných zámeroch na území Slovenska. Jedným z prvých projektov na Slovensku bola výstavba výrobnej haly pre medzinárodného dodávateľa automobilových komponentov v Topoľčanoch v roku 1998, ktorý sme riadili ešte z Prahy“, uviedol riaditeľ Gleeds ČR, s.r.o., o. z. - Gleeds Slovensko Scott Winter. Spoločnosť podľa neho poskytuje široké spektrum služieb v odbore projektový manažment, stavebné inžinierstvo, strojné a elektrotechnické inžinierstvo, stavebno-technické prieskumy, prieskumy investičných príležitostí, ako aj cenové poradenstvo a riešenie otázok týkajúcich sa životného prostredia. Posledná spomenutá činnosť sa však dotýka viac Veľkej Británie ako Slovenska. „Zatiaľ sme zo slovenskej strany požiadavky na konzultačné služby pre investičné zámery z oblasti životného prostredia nedostali,“ vysvetlil S. Winter. Ako dodal, hlavná aktivita spoločnosti je dnes zameraná na riadenie projektov a cenové poradenstvo, avšak v rámci Slovenska čoraz viac rozširuje služby aj smerom na riadenie nákladov, stanovenie rizík a optimalizáciu stanovených nákladov pre medzinárodných klientov.

Medzi významné stavby vo svete, na ktorých sa spoločnosť Gleeds podieľala, patrí aj budova sídla spoločnosti Bayer v Poľsku, Americkú medzinárodnú školu a obchodný dom Marks & Spencer v Česku, areál Expo Hannover v Nemecku, Leoni Wiring System v Rumunsku, HSBC a Société Générale vo Francúzsku, budovu British Council v Španielsku, alebo aj nákupné centrum Polus City Center a budovy Hypermarketov na Slovensku.

Finančná hodnota stavebných prác na Slovensku, kde sa spoločnosť Gleeds podieľala ako odborný poradca, dnes presahuje sumu 50 mil. EUR, pričom tento rok sa na území Slovenska podieľala na siedmich projektoch . Práve kvalifikácia pracovníkov v Bratislave pomohla nielen pri stanovení optimálnych nákladov na výstavbu a výbere spoľahlivých dodávateľov stavieb, ale aj pri riadení a organizácii výstavby ako aj kontrole čerpania finančných prostriedkov počas výstavby na takých projektoch ako je nákupné centrum Polus City Center, výrobne mrazených výrobkov pre Unilever, budovy Johnson Controls a ďalších. Vychádzajúc s dlhoročnej pôsobnosti na svetovom trhu má podľa S.Wintera spoločnosť Gleeds tendenciu expandovať skôr na východ. V dôsledku toho však narastá význam kancelárie v Bratislave, ktorá tak môže fungovať ako odborný poradca pri mnohých investičných zámeroch v krajinách, kde pobočky či kancelárie spoločnosti Gleeds stále chýbajú. Ide o napr. o Juhosláviu, ale aj Rakúsko a ďalšie štáty. Výhodou totiž je, že slovenská kancelária dnes zamestnáva slovenských, anglických aj českých špecialistov na preverovanie investičných príležitostí, stanovenie stavebných nákladov, riadenie projektov. Cieľom činnosti spoločnosti Gleeds je uspokojiť požiadavky klientov na dôvernej úrovni tak, aby boli projekty zrealizované v požadovanej kvalite, termínoch a v rámci odsúhlaseného rozpočtu. Pokiaľ ide o plány Gleeds Slovensko na najbližšie obdobie, „ak krajina bude pokračovať v nastúpenom tempe ekonomického rozvoja, a v súčasnosti je investičné ovzdušie skutočne zdravé, potom rozšírime nielen slovenskú kanceláriu, ale aj počet projektov priamo na Slovensku,“ zdôraznil S. Winter. Podľa neho by sa práve na slovenskom trhu radi podieľali na finančnom poradenstve a kvalifikovane riadili proces od projektu až k realizácii.

Slávka Blazseková

Kontakt:

Gleeds ČR, s.r.o., o. z.

Gleeds Slovensko

Michalská 9

81582 Bratislava

tel.: 02/54434449

fax: 02/54430021

e-mail: gleeds@netax.sk

www.gleeds.sk

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.