Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Inwest Forum

Dňa 26. septembra 2001 sa v Londýne uskutočnilo Inwest Forum, na ktorom sa zúčastnilo okolo 120 predstaviteľov rôznych investičných, podnikateľských a diplomatických subjektov. Slovensko reprezentovala poradkyňa podpredsedu vlády SR Katarína Mathernová, poradca predsedu vlády Alan Sitár, generálna riaditeľka SARIO Naďa Haberová a ďalší. Z plánovaných oficiálnych vládnych predstaviteľov krajín V4 na čele s podpredsedom vlády SR Ivanom Miklošom sa zúčastnil len maďarský námestník ministra financií ako jediný. Česká strana nemala v úvodnom paneli zastúpenie. Poľsko v hlavnej časti Fóra reprezentoval ministerský radca ZÚ PR. Účastníci pritom očakávali podpredsedu vlády a ministrov.

Pri vystúpení niektorých predstaviteľov krajín V4 sa vo veľkom rozsahu prelínali mnohé investičné stimuly a charakteristiky jednotlivých krajín, ktoré mali pôsobiť ako „atraktíva“ pre zahraničných investorov (napr. vysokokvalifikovaná a lacná pracovná sila, strategické umiestenie v srdci Európy, colné a daňové stimuly, uzavreté kapitoly prístupového procesu do EÚ atď.). Je zrejmé, že takáto akcia si vyžaduje vyšší stupeň koordinácie v záujme skvalitnenia produktu pre prítomného investora.

Určitý vplyv na toto podujatie mali aj teroristické útoky v USA, ktoré v spojitosti s blížiacou sa globálnou ekonomickou recesiou nevytvárali optimistické vonkajšie prostredie na investovanie ako také, hoci krajiny strednej a východnej Európy sú v súčasnosti klasifikované ako bezpečné teritóriá so sľubným ekonomickým potenciálom a s nízkym rizikom. Inwest Forum v určitej miere tiež reflektovalo presun termínu z júna, ktorý sa uskutočnil najmä pre posunutie všeobecných volieb v Spojenom kráľovstve, ale aj viaceré nepotvrdené účasti oficiálnych predstaviteľov MR, PR a ČR a presýtenosť Londýna investičnými prezentáciami kandidátskych a iných krajín snažiacich sa o zväčšenie prílevu zahraničných investícií.

Podujatie ako celok bolo niektorými britskými predstaviteľmi hodnotené dobre, so splnením ich očakávaní.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.