Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Cez káble pritiekol úspech

O potrebe prilákania zahraničných investícií pre úspešný rozvoj slovenských miest a obcí sa už naozaj povedalo dosť. Avšak jeden konkrétny príklad má často väčšiu hodnotu ako dlhé prejavy či poučky z ekonomickej literatúry. Náš príklad sa volá SK Electrical Systems, s. r. o.

Na začiatku bol osobný kontakt. Osem mesiacov trvalo Milanovi Némethovi, kým spolu s anglickými partnermi zrealizoval nápad založiť v Komárne závod na výrobu káblových zväzkov pre automobily, dodávkové automobily, poľnohospodársku techniku a klimatizačnú techniku. Firma vznikla vo februári v roku 2000 a jej zakladateľom je lingwoodska spoločnosť Taylor Dyne. “Pôvodne sme iba montovali káblové zväzky z dovozeného materiálu z Veľkej Británie, ktoré už boli vopred nastrihané a pripravené. Začali sme len so 16 zamestnancami,” spomína generálny riaditeľ SK Electrical Systems Milan Németh. Zámerom Taylor Dyne teda bolo využiť výhodu lacnejšej pracovnej sily na Slovensku. Netrvalo však dlho a v Komárne ukázali, že sa dokážu presadiť nielen cenou, ale najmä kvalitou. A hoci 95 percent produkcie stále smeruje do Veľkej Británie, SK Electrical Systems majú dnes už odberateľov aj napríklad v Maďarsku. “Snažíme sa preniknúť aj na trhy okolitých krajín a chceli by sme nadviazať spoluprácu aj so slovenskými odberateľmi,” tvrdí Milan Németh vzápätí dodáva: “V prípade Slovenska je to však dosť zložité. Je tu málo veľkých producentov finálnych výrobkov, ktorí potrebujú káblovú inštaláciu, a tí menší výrobcovia si ju prevažne zabezpečujú sami. Okrem toho je na slovenskom trhu v tejto oblasti výrazne prítomný nemecký kapitál, ktorý ovláda situáciu na 80 percent.”

Bez ohľadu na tieto ťažkosti SK Electrical Systems zaznamenal v prvých dvoch rokoch pôsobenia pozoruhodné úspechy. Počet zamestnancov sa vyšplhal na 55, rozširuje sa sortiment výrobkov, stúpa obrat, aj ďalšie ukazovatele. “Britskí partneri sú v súčasnosti mimoriadne spokojní s kvalitou našich káblových zväzkov. Pokiaľ táto spokojnosť bude pretrvávať aj naďalej, je tu prísľub ďalších objednávok. V budúcnosti by sme navyše chceli rozšíriť našu činnosť aj o strihanie káblov, kontaktovanie, vlastný vývoj, prípadne nákup. Znamenalo by to vytváranie nových pracovných miest a náš konečný počet zamestnancov by postupne mohol dospieť k číslu 150,” vysvetľuje M. Németh.

Dosiahnutý úspech sa však v žiadnom prípade nerodil ľahko a bez sklamaní. “Prekvapuje chlad a nezáujem lokálnej samosprávy či štátnych úradov o túto zahraničnú firmu. Za dva roky existencie sa tu neukázal nikto z mestského úradu. Pritom v našom regióne je zopár podobných firiem,” tvrdí M. Németh. Zhodný postoj majú aj zahraniční partneri. Podrobne sú zoznámení najmä so situáciu v susednom Írsku, kde prílev zahraničných investícií zohral kľúčovú úlohu pri ekonomickom vzostupe v poslednom desaťročí. Úrady tu lákali zahraničných investorov rôznymi dotáciami, poskytovali podnikateľom priestory a ďalšie formy pomoci. “U nás je táto pomoc len v rovine verbálnej. Vyhlásenia o zahraničných investíciách slúžia na získavanie politických bodov. Naše konkrétne skúsenosti sú v mnohých ohľadoch tie najhoršie,” tvrdí M. Németh a dodáva: “Nemôžeme sa spoliehať len vstup zahraničných gigantov na náš trh. Práve vstup menších firiem by mal byť veľmi zaujímavý pre každú krajinu a mesto.”

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.