Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zamestnávanie cudzincov

Súčasťou Európskej dohody (ED) je kapitola upravujúca právo založenia spoločnosti fyzickými a právnickými osobami zo signatárskych krajín. ED zároveň ponúka v niektorých prípadoch alternatívu na využitie pracovných povolení na presun zamestnancov zo SR do Spojeného kráľovstva (SK).

Fyzické osoby - Fyzické osoby, pre ktoré platí úprava ED, musia byť občanmi SR. Majú právo začať vykonávať svoje ekonomické aktivity ako živnostníci alebo podnikať v rámci firmy, ktorú efektívne kontrolujú. Pri svojej činnosti na území SK sa musia držať výkonu svojej činnosti a nemôžu doplňovať svoj príjem akýmkoľvek vedľajším zamestnaním. Britské imigračné pravidlá vyžadujú požiadať o povolenie začiatku podnikania alebo založenia firmy pred príchodom na územie SK na britskom veľvyslanectve v Bratislave.

Právnické osoby - Na rozdiel o záväzkov ED týkajúcich sa fyzických osôb neboli záväzky vo vzťahu k právnickým osobám (firmám) implementované do britského právneho poriadku. Podľa článku 59 Rímskej dohody môžu spoločnosti registrované v niektorej krajine EÚ zamestnávať na území iného štátu EÚ pracovníkov, ktorí nie sú občanmi krajín únie. Európska dohoda je v svojom prístupe striktnejšia a vzťahuje sa len na občanov členského štátu Európskej dohody, nie na občanov tretích krajín. ED povoľuje firmám zamestnávať kľúčových pracovníkov organizácie (riadiaci pracovníci a vysoko kvalifikovaní pracovníci).

Pracovné povolenia - Pracovné povolenia pre občanov z krajín mimo EÚ sa vydávajú zdarma na Department of Education and Employment pre územie Veľkej Británie a na Department of Economic Affairs pre Severné Írsko. Termín vybavenia pracovného povolenia závisí od povahy žiadosti a trvá asi 8 týždňov. Žiadosť musí vyhotoviť britský zamestnávateľ a povolenie musí byť získané pred príchodom občana do SK. Bez pracovného povolenia dotyčnej osobe odmietnu vstup do krajiny. Získanie pracovného povolenia je na území SK obťažné.

Podmienky pre zriadenie zastúpenia - Všetci občania krajín mimo EÚ musia pre dlhodobý pobyt pred vstupom na územie Spojeného kráľovstva požiadať o príslušné vstupné povolenie.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.