Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002

Skončí to pod kobercom?

Komentuje Tibor Bucha

Poslanci neprijali vysvetlenie ministra Ľ. Haracha o spôsobe predaja 21 % akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu z decembra minulého roka. Minister „odklepol“ predaj po 160 Sk za akciu, hoci Transpetrol ich mohol predať firme VSŽ po 200 Sk. Teda o 40 Sk drahšie. V takomto prípade predaj tri a pol milióna akcií mohol Transpetrolu priniesť o 140 mil. Sk viac, teda dostali by 473 mil. Sk. Ba čo viac, transakčná zmluva medzi Yukosom a SR hovorí konkrétne o akciách VSŽ: ak Transpetrol predá akcie VSŽ so ziskom, Yukos je povinný priplatiť štátu 49 % z hodnoty zisku. To znamená, že pri cene 200 Sk za akciu mohol Transpetrol zarobiť o 140 mil. Sk viac a štát by zároveň dostal ešte 49 % 473 mil. Sk, teda 231,77 mil. Sk. Porovnajme: 49 % z 333 mil. Sk je 163,17 mil. Sk. Rozdiel predstavuje čistú stratu štátu 68,6 mil. Sk. Ináč povedané, štát sa pripravil o možnosť získať z predaja Transpetrolu od Yukosu o 70 mil. korún viac, ako je súčasná realita. Ak zoberieme do úvahy, že SPP sme mohli predať za 200 mld. Sk (aby sme porovnávali len porovnateľné, teda príklad českého plynárenstva), tak 70 miliónov oproti 70 miliardám straty je skutočne iba malou pozornosťou pod vianočným stromčekom...

Napriek tomu alebo práve preto, že prezident U. S. Steel Košice John Goodish v celej veci intervenoval a u najvyšších predstaviteľov hovoril otvorene o transparentnosti fungovania kapitálového trhu na Slovensku. Možno však predvianočnú transakciu preceňujeme, veď ako povedala Daniela Zemanovičová z Transparency International Slovensko (TIS), nemôžu preskúmať ani to, či pri predaji 49 % akcií SPP označil Ivan Mikloš miliardové všimné za lož oprávnene alebo nie. „Naše kompetencie a sily sú obmedzené. Nemôžeme ísť monitorovať všetky privatizačné akcie,“ vyjadrila sa v tlači D. Zemanovičová, bývalá kolegyňa Eugena Jurzyczu, šéfa Centra pre hospodársky rozvoj, poradcu Ivana Mikloša. Žiadať od TIS či vládnej protikorupčnej jednotky zaoberať sa „drobnými“ z Transpetrolu, to je asi obrovská trúfalosť. Všetko však nasvedčuje tomu, že minister hospodárstva bol len vykonávateľom akcie a dal povel na spustenie predaja až po telefonickom príkaze niekoho iného.

Reakcie I. Mikloša a M. Dzurindu na margo predaja 21 % akcií? Počkáme si na stanovisko Úradu pre finančný trh (ÚFT) SR. Nový nadobúdateľ akcií Jaroslav Haščák z Penta Group sa im smeje do očí: Penta nikdy neporušuje zákony. Ústava SR umožňuje robiť všetko, čo nie je zákonom zakázané. Toho sa držíme. Vyčítať nám preto môžete iba ak etickú (morálnu) stránku veci. V zásade to, čo robíme, sú finančné špekulácie. Lacno kúpim, draho predám. Ani ÚFT nemôže obchod zrušiť. Dokonca aj Burza cenných papierov Bratislava (BCPB) má len možnosť (nie povinnosť) obchod zrušiť - a to iba vtedy, keby sa obchod uskutočnil s cieľom zmanipulovať kapitálový trh. Bolo od začiatku nad slnko jasnejšie, že nič také sa nedokáže. Postupne sa tak 21-percentný balík skutočne darí hrabať stále hlbšie pod koberec, hoci predseda vlády nám vo všeobecnosti rozpráva niečo úplne iné.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.