Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Reguluje železo

Francúzski vedci pod vedením Axela Kahna z Cochinovho ústavu začali pôvodne skúmať myši bez génu, ovplyvňujúceho kontrolu glukózy. Pri výskume sa im podarilo objaviť hormón, ktorý zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri regulácii hladiny železa v organizme - hepcidín. Vedci prišli k objavu hepcidínu náhodou. V tomto prípade bola náhoda o to šťastnejšia, že vedci na celom svete sa usilovali 40 rokov objaviť tento hormón, ktorý otvára možnosti pre liečbu miliónov ľudí. Hepcidín je v prípade železa to isté, čo inzulín pre množstvo a stabilitu hladiny cukru v krvi, vysvetlil Axel Kahn.

Železo je pre bunky rovnako životne dôležité ako glukóza a zároveň rovnako škodlivé, keď je ho v organizme nadmerne veľa. V prípade zvýšeného množstva alebo naopak nedostatku železa v organizme, dochádza k vážnym anomáliám metabolizmu železa, pre ktoré nateraz neexistuje špecifická liečba. Napríklad hemochromatóza, ochorenie prevažne dedičného pôvodu, postihuje jedného z 300 ľudí. Je to zriedkavé ochorenie, ktoré charakterizuje nadmerné vstrebávanie železa v čreve a jeho hromadenie v rôznych vnútorných orgánoch - napríklad pečeni, srdci, pankrease. Táto potenciálne smrteľná choroba sa lieči tým, že sa kontrolovane vyvolá krvácanie.

Vedci urobili pokus na myšiach, aby si overili význam hepcidínu. Určitému počtu myší navodili zvýšené množstvo železa, druhej časti jeho nedostatok. Pokus potvrdil predpoklady vedcov: myšiam sa narodili zdravotne poškodené mláďatá: vážne anemické a bez srsti. Myši, ktoré neliečili železom, pomerne rýchlo zomreli. Myši s nižšou produkciou hepcidínu neboli natoľko choré a prežili aj bez liečby. Vedci si dali objav patentovať. Už zistili, že peptid sa vylučuje aj v ľudskom organizme. Teraz sa odborníci pokúšajú stanoviť dávku tohto hormónu v krvi.

(kab)

Počasie

Dnes bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na juhu miestami až 21 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov. Slabý vietor severných smerov do 5 m/s.V piatok bude polooblačno, časom až oblačno. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na západe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehradoblačno14
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno14
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené16
Bukurešť oblačno16
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno4
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno6
Oslopolooblačno8
Parížoblačno15
Prahaoblačno13
Rímoblačno18
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno6
Varšavaoblačno14
Viedeňzamračené15
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.