Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Svetielkujúca margaréta -

Talianski vedci vytvorili technikami genetického inžinierstva svetielkujúcu margarétku.

Jej lupienky vyzerajú na prvý pohľad normálne, ale pod ultrafialovým svetlom svetielkujú na krikľavo zeleno. Stvoriteľov fluoreskujúcej margaréty viedol Tito Schiva z Experimentálneho inštitútu florikultúry v San Remo, Taliansko. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide iba o výstrelok bádateľov, ktorým sa zunoval seriózny výskum, technológia určite nájde uplatnenie. Pravdepodobne sa bude využívať na monitorovanie geneticky modifikovaných plodín; pôvodne ju navrhli na odlíšenie legálne pestovaného konope od konope pestovaného na narkotikum. Princíp rozlišovania je jednoduchý: fluorescenčné kvety sa dajú ľahko identifikovať ultrafialovou baterkou.

Svetielkujúce lupienky vďačia za svoju žiarivú farbu zelenému fluoreskujúcemu proteínu (green fluorescent protein - GFP). Tento proteín (pôvodne pochádza z medúzy) je mimoriadne obľúbeným nástrojom molekulárnych biológov. Gén pre GFP sa pripája na gén, ktorý vedci mienia sledovať a následne sa spoločne implantujú do organizmu - každá molekula proteínu, ktorú takto označený gén produkuje, sa dá jednoducho vystopovať medzi množstvom iných génových produktov. Vedci týmto spôsobom sledujú napr. aj migráciu rakovinových buniek po tele.

Ide o prvý prípad, v ktorom sa genetickým inžinierstvom pridával GFP do rastlín na čisto dekoratívny účel. Pôvodne ho inzertovali do rastlín tabaku a morskej levandule (Limonium), ale ich prirodzené pigmenty GFP maskovali. Preto zvolili rastliny s bielymi kvetmi: horec (Eustoma grandiflorum) a margarétu (Osteospermum ecklonis). Technika by sa mala dať použiť na všetky biele kvety. Fluorescenčná zábava sa však nemusí končiť zelenou farbou. Vedci nedávno objavili proteín príbuzný GFP, ktorý svetielkuje na červeno.

Fluoreskujúce kvetiny dokumentujú, ako sa dajú genetické manipulácie využiť len pre krásu. Kytice zo svetielkujúcich kvetov sú najefektnejšie pod ultrafialovým svetlom - určite sa budú páčiť v nočných kluboch, v domácnostiach veľmi nevyniknú. V kvetinárstvach sa však tak skoro neobjavia. Schivov tím nezamýšľa nápad speňažiť. Schválenie geneticky modifikovaných organizmov stojí v Taliansku asi 1 miliónov dolárov a verejnosť momentálne nemá genetické inžinierstvo v láske.

(kab, Nature)

Počasie

Dnes bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na juhu miestami až 21 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov. Slabý vietor severných smerov do 5 m/s.V piatok bude polooblačno, časom až oblačno. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na západe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehradoblačno14
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno14
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené16
Bukurešť oblačno16
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno4
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno6
Oslopolooblačno8
Parížoblačno15
Prahaoblačno13
Rímoblačno18
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno6
Varšavaoblačno14
Viedeňzamračené15
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.