Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002

Vstáva z mŕtvych

Nemeckí archeológovia z univerzity v Bonne začali po viac ako tisícročnom pokoji oživovať staré mayské mesto Xkipché na mexickom polostrove Yucatán. Mesto jeho obyvatelia opustili v 11. storočí a objavené bolo opäť pred vyše 100 rokmi. Xkipché leží neďaleko svetoznámeho rumoviska Uxmal, ktoré je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Rozkvet mesta patrí do klasického až neskoroklasického obdobia mayskej kultúry v rokoch 500 - 1000 nášho letopočtu.

Na rozdiel od iných vykopávok v regióne Puuc nie sú v centre záujmu archeológov miestne a nadregionálne elity. Bonnskí výskumníci naopak hľadajú v prvom rade svedectvá o chudobnejších vrstvách obyvateľstva. Súčasná fáza vykopávok sa zameriava na niekoľko menších stavieb s pôdorysom v tvare písmena C, ktoré sú zvyškami posledného rozsiahleho osídlenia regiónu Puuc.

Prečo vykopávky realizujú práve vedci z Bonnu, súvisí s dejinami objavovania Xkipché. Po dlhých stáročiach ako prvý zdokumentoval existenciu ruín výskumník Teobert Maler na svojich expedíciách v rokoch 1886 - 1893. No jeho nákresy a fotografie upadli skoro do zabudnutia, odkiaľ ich dostal až v roku 1989 amerikanista Hanns J. Prem. V rokoch 1991 - 1997 tu vykopali jeden z najväčších palácov v regióne - dvojposchodovú budovu s vyše 40 miestnosťami.

Zo súčasných vykopávok chcú vedci získať informácie, prečo toto mesto, podobne ako mnohé iné centrá mayskej kultúry, ľudia v 11. storočí opustili. Možno ich nevedela uživiť pôda, ktorá sa získavala klčovaním lesov a rýchlo sa vyčerpala.

Koniec Xkipché mohli zapríčiniť aj spoločenské zmeny. Posun v architektúre približne v roku 1000 svedčí o zmene vládnucej vrstvy v rámci mesta, a to mohlo so sebou priniesť lokálne vojny alebo povstania.

(do)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.