Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002

Opravné položky daniar uzná

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Sme akciová spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a predajom. Spoločnosť vo svojich aktívach vykazuje aj pohľadávky, pri ktorých existuje odôvodnený predpoklad, že nám ich dlžníci nezaplatia. Audítor nás informoval, že opravné položky k pohľadávkam účtované na ťarchu nákladov, už budú uznané aj na daňové účely; od kedy to platí a za akých podmienok?

- V podmienkach trhovej ekonomiky je prirodzeným javom, že časť podnikov vplyvom konkurenčných podmienok zaniká, čím sa ustavične generuje hlavný dôvod existencie nedobytných pohľadávok. Štát nemá dobrú daňovú politiku vtedy, ak sa podieľa len na úspechoch podnikateľov a daňovo neakceptuje prirodzené neúspechy v podnikaní. Vznik nedobytných pohľadávok je jedným z typických neúspechov v podnikaní, lebo znamená znehodnotenie majetku (stratu). Opravné položky k pohľadávkam budú vo väčšom rozsahu uznávané za daňové náklady aj v SR. Novelizované ustanovenie § 25 ods. 1 písm. v) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení zákona č. 561/2001 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2002 určuje prípady, keď sú opravné položky k pohľadávkam daňovým nákladom. V prvom rade sú to opravné položky, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon č. 368/1999 Z. z. o rezervách a opravných položkách na zistenie základu dane z príjmov. U podnikateľských subjektov (okrem bánk a poisťovní) je to tak ako dosiaľ, teda len v prípadoch opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vo vyrovnávacom konaní podľa § 10 citovaného osobitného zákona.

Daňovo uznaná je ďalej aj opravná položka k nadobudnutému majetku (účet 097), ktorá sa odpisuje do daňových nákladov podľa metodiky podvojného účtovníctva, a to podľa Opatrenia MF SR č. 3177/1998-KM, ktorým sa ustanovuje účtová osnova a postupy účtovania pre podnikateľov v znení neskorších predpisov (trieda 0 čl. X). Opravná položka k nadobudnutému majetku (účet 097) sa odpisuje pravidelne počas 15 rokov nepriamo prostredníctvom oprávok podľa charakteru zostatku do nákladov (účtovný zápis 557/098), resp. do výnosov (účtovný zápis 098/657). Pre úplnosť upozorňujeme na prechodné ustanovenie § 58c ods. 7 zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého sa rozdiely medzi účtovnou zostatkovou cenou a daňovou zostatkovou cenou opravnej položky k nadobudnutému majetku (účet 097) zahrnú do základu dane najneskôr do konca roku 2004; po tomto termíne už bude len jedna zostatková cena a jedny odpisy k tejto položke.

Uvedené dve možnosti daňového uplatnenia opravných položiek nie sú v podstate nové. Nové možnosti, ale s odkladom ich reálneho vplyvu na základ dane, sú v bode 3 citovaného ustanovenia zákona. Daňovým výdavkom sú opravné položky k pochybným pohľadávkam (okrem bánk a poisťovní, lebo tieto sú riešené v osobitnom zákone), ktoré musia súčasne spĺňať tieto kritériá:

- ide o nepremlčané pohľadávky (všeobecná premlčacia lehota je podľa § 397 Obchodného zákonníka 4 roky),

- pri pohľadávkach existuje riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí (existenciu tohto rizika možno preukázať napríklad korešpondenciou o neúspešnom vymáhaní),

- pohľadávky boli zahrnuté do príjmov (v podvojnom účtovníctve zúčtované do výnosov) pričom ich splatnosť nastala po 31. decembri 2001.

Daňovo účinná opravná položka (účtovný zápis 559A/391) k uvedeným pochybným pohľadávkam sa zahrnie do daňových nákladov:

a) vo výške 50 % hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 24 mesiacov (slovom: dva roky po splatnosti),

b) vo výške 75 % hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 36 mesiacov (slovom: tri roky po splatnosti).

Keď si prakticky zhodnotíme všetky kritériá, potom prvé daňové náklady formou opravných položiek na pochybné pohľadávky možno zahrnúť do základu dane až v roku 2004 - preto v úvode uvádzame, že v tomto zmysle ide o opatrenie s odkladným účinkom. Z uvedeného tiež vyplýva, že štát sa nebude daňovo podieľať formou daňových opravných položiek na riešení „starého bloku“ pohľadávok so splatnosťou pred 31. decembrom 2001.

Opravná položka vyjadruje prechodné znehodnotenie pohľadávky. Definitívnym riešením nedobytnej pohľadávky je jej odpis podľa ustanovení § 24 ods. 2 písm. s) zákona o daniach z príjmov, kde existuje šesť taxatívnych možností daňového odpisu pohľadávky, a tento okruh možností odpisu pohľadávok sa pre rok 2002 nezmenil.

Naša obchodná spoločnosť používa na služobné cesty svoje osobné automobily. V tejto súvislosti nás zaujíma, či ešte platí na daňové účely limit 85 % na spotrebu pohonných látok aj v roku 2002?

- Uvedený kontroverzný limit v roku 2002 už neplatí. Predmetné ustanovenie § 24 ods. 2 písm. v) zákona o daniach z príjmov bolo novelizované pre rok 2002 v tom smere, že už nestanovuje paušálny limit 85 % na uplatnenie nákladov na pohonné látky (PHL). Na daňové účely sa použije spotreba PHL uvedená v technickom preukaze okrem prípadov, keď sa táto v technickom preukaze neuvádza alebo ide o „technologické“ vozidlá nepoužívané na pracovné cesty - vtedy sa na daňové účely použije spotreba PHL preukázaná iným dokladom (technickým prepočtom, údajmi od výrobcu, údajmi odborných skúšobní a pod.). K preukázateľnosti výdavku je potrebné tiež preukázať prvotné účtovné doklady o nákupe PHL. Pri výpočte spotreby PHL sa teda bude v roku 2002 vychádzať pri osobných automobiloch z priemernej prepočítanej spotreby uvedenej v technickom preukaze. Pri nákladných automobiloch možno spotrebu PHL na daňové účely odôvodniť vlastnou internou smernicou. Vyplýva to z Oznámenia MF SR č. 8029/2000-72, o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie (FS č. 12/2000).

Ing. Vladimír Pastierik

HZ Prievidza, s. r. o.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.