Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002

Zodpovedáme za to, čo jeme

Pozor na doplnkovú výživu - môže ísť o doping

Lekárska komisia MOV uskutočnila v období od októbra 2000 do novembra 2001 výskum doplnkových výživných prostriedkov. Tieto prípravky, ktoré sú prístupné na trhu od roku 1997, sú veľmi často používané nielen medzi vrcholovými, ale aj medzi rekreačnými športovcami. Všeobecne sa pod týmito preparátmi rozumejú nehormonálne prípravky, ktoré slúžia na doplnenie bežnej výživy (vitamíny, stopové prvky, minerálie), obsahujú v koncentrovanej forme aspoň jednu esenciálnu živnú látku a podávajú sa pre potraviny v netypickej forme, napr. vo forme tabletiek, ampúl a pod. Testovaním a vypracovaním štúdia bolo poverené Medzinárodným olympijským výborom akreditované antidopingové laboratórium v nemeckom Kolíne.

Testy varujú

Prípravky sa nakúpili v 13 rôznych krajinách a pochádzali od 215 rôznych firiem. Išlo o voľne dostupné preparáty, ktoré možno kúpiť v obchodoch alebo objednať si cez internet. Lenže výsledky prieskumu sú mimoriadne varujúce. Ako uviedlo Kolínske antidopingové laboratórium, po požití 94 zo 634 prípravkov boli následne vykonané dopingové testy pozitívne. Alarmujúce sú i nasledujúce údaje: 94 prípravkov, čo zodpovedá 14,8 percenta, obsahovalo prekurzory anabolických steroidov a 23 z nich obsahovali dokonca stopy nandrolonu a testosterónu. Stopy testosterónu vykazovalo 64 prípravkov a 7 preparátov stopy nandrolonu. V USA testovali 240 prípravkov, z ktorých 45 (18,8 %) obsahovalo anabolické steroidy. Na prvom mieste tohto nie práve lichotivého rebríčka stojí Holandsko, kde z 31 prípravkov bolo 8 pozitívnych na dopingové testy, čo je 25,8 percenta. Nasleduje Rakúsko s 22,7 percenta a Veľká Británia s 18,9 percenta. Pochopiteľne ani v jednom prípade neboli tieto látky uvedené na obaloch predmetných preparátov.

Mnohí športovci, keď im testy odhalia použitie dopingu, sa vyhovárajú veľmi často na manipuláciu neznámymi osobami. Lenže ťažko sa dokazuje nevina v tomto prípade. Kto dnes uverí, že športovci nevedia, čo jedia. Vrcholoví športovci majú celý rad odborníkov nielen na tréning, ale aj zdravú výživu. Ako je teda možné, že lekári, ktorí zodpovedajú za zdravie pretekára a jeho vyváženú stravu, nevedia, čo ich klient konzumuje? Mnohé snahy o omilostenie preto vyznievajú dosť smiešne a detinsky. Našťastie v tejto súvislosti Medzinárodný olympijsky výbor vydal nekompromisné vyhlásenie, v ktorom dôrazne upozorňuje športovcov, že: „Podľa pravidiel olympijského hnutia športovci sú jednoznačne zodpovední za to, aké látky sa nachádzajú v ich tele.“ Takže každý je zodpovedný sám za seba i za to, akú tabletku, hoci aj s názvom vitamín či racionálna výživa, skonzumuje. A keď podľahne a použije nedovolený prostriedok a to je jedno akou formou, mal by byť nekompromisne potrestaný.

(kl)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.