Hospodársky denník
USD Sk
EUR Sk
CHF Sk
CZK Sk
  Štvrtok  18.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lobisti, ale pre 5,5 milióna

Na sneme ZMOS včera zaznelo aj SOS do parlamentu!

Za jeden z najlepších snemov Združenia miest obcí Slovenska označil včera skončený jeho 12. snem predseda ZMOS-u Michal Sýkora. Starostovia a primátori sa nebavili o malichernostiach, ale vyjadrovali sa k zásadným veciam reformy verejnej správy, ku ktorej majú mnohé pripomienky. Bol to zároveň snem korektný vo vystúpeniach zástupcov samosprávy, ale aj ústavných predstaviteľov. Pri presadzovaní reformy „sme trpezliví, je to nekonečná miera trpezlivosti a veľakrát sa musíme prekonávať. Keď ideme spoločne na rokovania, tak si vždy povieme: Nadýchnime sa, vydýchnime a nedajme sa, lebo vieme, že naše postoje prezentujeme v mene ostatných kolegov,“ pripomenul M. Sýkora. Závery snemu posilňujú pozíciu predstaviteľov ZMOS-u pri rokovaniach a v celkovom vzťahu k politickým a štátnym orgánom, lebo zástupcovia mies a obcí takto vedeniu svojej samosprávnej organizácie „kryjú chrbát“. Predstaviteľom ZMOS-u poslanci parlamentu neraz povedali, že si uvedomujú, ako dôsledne obhajujú samosprávu a nie je možné, aby postoje združenia následne v parlamente neobhajovali. Dokonca jeden z činiteľov NR SR označil Združenie miest a obcí za najlepšiu lobistickú skupinu v parlamente, pretože veci a problémy, za ktorými idú, dokážu dotiahnuť do konca. ZMOS, ako sme sa už neraz presvedčili, nekončí tým, že niekomu napíše list alebo niečo povie. Predstavitelia samosprávy idú do výborov, zúčastňujú sa na rokovaniach zákonodarného zboru ako pozorovatelia pri jednotlivých čítaniach zákonov a stále sú v strehu až do cieľa, kým zákon nepodpíše prezident SR. Tu sa žiada zdôrazniť, že tento lobizmus nie je ani stranícky, ani pre inú úzku skupinu ľudí, ale je pre občanov tejto republiky.

Dvojdňový snem v oblasti reformy verejnej správy v plnej miere potvrdil skúsenosti obcí a miest. Delegáti vôbec nezaváhali vo formulovaní ťažiskových problémov, a tie znejú: financovanie, protokolárne odovzdanie kompetencií a majetkovoprávne vyrovnanie. Starostovia a primátori prejavili na rokovaní odhodlanie pasovať sa s problémami, a pritom aj vyvinúť tlak na tých, ktorí majú veci riešiť. Neodzneli na ňom názory, že treba korigovať niektoré postoje samosprávy, hoci sem-tam sa objavila aj nejaká tá výzva, ale ísť ďalej za cieľom - decentralizovať a podporiť občiansku spoločnosť. Zároveň však posunúť kompetencie z hlavného mesta SR do regiónov, miest a obcí, teda tam, kde majú obyvatelia dosah aj na svojich volených predstaviteľov. ZMOS má dobré vzťahy s Ministerstvom vnútra SR, čo už neraz deklarovalo. Ale keď bude zle, zasekne sa a povie - takto nie!

Vo včerajšej diskusii delegáti poukázali však aj na to, že oficiálni predstavitelia rezortov, ktorí boli na sneme, zúčastnili sa, až na výnimky, len na jeho úvodnej časti a neprejavili záujem prísť aj na diskusiu a vypočuť si názory zástupcov obcí a miest. Keď ide o snahu veci vysvetliť, poukázať na problémy, ktoré neznamenajú sťažovanie sa, akoby neraz nebolo toho, kto by starostov vypočul. Viacerí delegáti, napríklad primátor Lučenca Jozef Murgaš, ale aj primátor Žarnovice Dušan Gréger sa kriticky vyjadrili k problémom zdravotníctva, ktorých neubúda. D. Gréger vyslovil názor, že súčasný stav rezortu ohrozuje zdravie občanov a ich právo na zdravie tak, ako to deklaruje Ústava SR. Zmienil sa aj o činnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s politikou zamestnanosti, pretože sa nepodarilo znížiť podiel ľudí bez práce. J. Murgaš hovoril o stále nevyriešenom probléme financovania zdravotníctva. Oddlženie podľa neho vyrieši momentálne nákladové dlhy za energie, vodu a podobne, ale ponechá samosprávam dlhy v údržbe, investíciách do rekonštrukcií, technológií a podobne. Z čoho bude financované od januára 2003 - spýtal sa. Upozornil, že polovica našich obcí je bez neškodlivej pitnej vody. Primátor Trenčianskych Teplíc Peter Modranský vyzval predstaviteľov samosprávy na odvážnejší prístup voči ministerským úradníkom a aby, ako uviedol, nestáli pred ich kanceláriami so zhúžvanou čiapkou v rukách. Do vzťahov medzi samosprávou a štátnou správou by sa malo dostať viac úprimnosti a „človečiny“. Na vytvorenie nového politického subjektu Slovenská občianska samospráva (SOS) vyzval predstaviteľov ZMOS starosta obce Kuchyňa František Pálka.

Založenie nového politického subjektu je podľa neho jediným spôsobom na zmenu vnútroštátnej politiky. Nová politická strana SOS by podľa neho znamenala vstup reformného samosprávneho hnutia do parlamentu. „Mali by sme zobrať iniciatívu do vlastných rúk a prostredníctvom svojich zástupcov presadzovať princípy občianskej spoločnosti a rovnosti,“ uviedol.

Snem Združenia miest a obcí Slovenska prijal uznesenie, ktoré obsahuje vecné úlohy, ale aj požiadavky a jeho obsah je zároveň prejavom sebavedomia tejto organizácie. Vládu SR a ministrov žiada v šestnástich bodoch o riešenie aktuálnych, ale aj strednodobých problémov, ktoré majú urýchliť reformu verejnej správy a udržať jej logiku a správny smer. Niekoľko požiadaviek je adresovaných aj Národnej rade SR. Pretože jeden z bodov uznesenia hovorí o požiadavke ZMOS-u na okamžité vyhlásenie moratória na nakladanie s majetkom a privatizáciu činnosti, ktoré súvisia s presunom kompetencií na miestnu samosprávu, spýtali sme sa predstaviteľov ZMOS-u, či pri tejto svojej požiadavke majú aj oporu v legislatíve. Prvý podpredseda ZMOS Milan Muška nám povedal, že táto žiadosť je skôr v etickej rovine. „Vláda však môže takýto krok urobiť. Ide nám v prvom rade o to, aby v oblasti školstva a sociálnych vecí nedochádzalo k predaju budov, k rušeniam inštitúcií, privatizáciám. Vzťahuje sa to aj na zdravotníctvo.“ Úradníkom na úrovni okresných a krajských úradov treba znemožniť, aby objem kompetencií, ktoré má samospráva prevziať vrátane majetku a prostriedkov na to potrebných, stenčovali. V oblasti sociálnych vecí by mohlo dôjsť dokonca k tomu, že by sa nemalo napokon čo neprevziať. „Nepriamo máme na mysli aj to, že v zdravotníctve akoby neplatil zákon o presune kompetencií a akoby súbežne fungovali dve línie. Jedna vládna a zákon o presune kompetencií, ktorý jasne hovorí, ako sa transformuje zdravotníctvo a druhá línia ministerstva zdravotníctva. V nej sa podsúvajú rôzne iné riešenia a hľadania privatizačných a iných metód presunu kompetencií na niekoho iného, ale nie na samosprávu,“ odpovedal M. Muška.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na juhu miestami až 21 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov. Slabý vietor severných smerov do 5 m/s.V piatok bude polooblačno, časom až oblačno. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na západe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehradoblačno14
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno14
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené16
Bukurešť oblačno16
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno4
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno6
Oslopolooblačno8
Parížoblačno15
Prahaoblačno13
Rímoblačno18
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno6
Varšavaoblačno14
Viedeňzamračené15
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.