Hospodársky denník
USD46,86 Sk
EUR41,682 Sk
CHF28,372 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  19.Apríla 2002

Procesory na každom kroku

Väčšina z nás má s pojmom mikroprocesor spojenú predstavu o akejsi magickej súčiastke, ktorá je jadrom počítača. Pozrime sa však podrobnejšie, čo to ten mikroprocesor (alebo skrátene procesor) v podstate je.

Mikroprocesor je integrovaný obvod, ktorý je zložený z veľkého množstva tranzistorov. Zjednodušene povedané, jeho úlohou je presúvať dáta medzi jednotlivými časťami ako sú vstupy a výstupy dát a pamäťou. Popri premiestňovaní dát vie s nimi robiť aj matematické a logické operácie. To je všetko. Mikroprocesor je teda iba hlúpa súčiastka, ktorej netreba pripisovať žiadne magické vlastnosti. To, čo má procesor vykonať, mu prikazujú inštrukcie. Keď inštrukcie vhodne zaradíme za sebou podľa zvoleného algoritmu, vytvoria program. V programe je zakódovaná celá „inteligencia“ počítača.

Počítače však nie sú jediným zariadením, ktoré využíva procesor. Táto súčiastka má veľmi široké možnosti použitia. Touto skutočnosťou sa riadia aj výrobcovia polovodičov. Na dnešnom trhu sa vyskytuje niekoľko stovák typov mikroprocesorov. Každý má iné vlastnosti, ale riešenie sa nájde na každú konkrétnu aplikáciu. Kde, okrem počítačov, sa teda môžeme stretnúť s procesormi? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Všade. Stačí siahnuť do vrecka a nájdete tam mobilný telefón. Dáta z kompaktných diskov spracúva zasa len procesor. Či máte dostatok kreditu na telefónnej karte pri volaní z telefónnej búdky, zistí zasa len procesor. Použitie je takmer univerzálne - automobily, domáce spotrebiče, elektronika... Výrobcovia implementovali do mikroprocesorov rôzne periférne zariadenia. Objavili sa tak modely s integrovanou pamäťou (RAM, EPROM, EEPROM), analógovo-digitálnym alebo digitálne-analógovým prevodníkom priamo na čipe procesora. A tak napríklad v digitálnom teplomere nemusí byť použitý špeciálny integrovaný obvod navrhnutý len na tento účel, ale môže sa použiť procesor, ktorý analógovú veličinu pomocou analógovo-digitálneho prevodníka premení na digitálnu a výsledok ukáže na displeji. Konštrukcia takéhoto zariadenia bude síce v oboch prípadoch asi rovnako zložitá a drahá, teplomer s procesorom však ponúkne ďalšie možnosti. Tie sú ukryté v programe. Funkcie teplomera sa tak môžu rozšíriť napríklad o pamäť maximálnej alebo minimálnej teploty, priemernej teploty alebo aj o časové funkcie. V budúcnosti sa dá program kedykoľvek modifikovať a prispôsobiť novým potrebám.

Trend využívania týchto moderných súčiastok bude v budúcnosti rásť. Výhodou osadzovania mikroprocesorov do nových výrobkov a zariadení nie je len možnosť upgradu ovládacieho programu, ale v mnohých prípadoch aj celkové zjednodušenie konštrukcie. V dnešnom období je ťažké predstaviť si niektoré výrobky bez použitia týchto súčiastok.

Juraj Zvalo

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.