Hospodársky denník
USD46,86 Sk
EUR41,682 Sk
CHF28,372 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  19.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prvé kvarkové hviezdy?

Americkí astronómi objavili röntgenovým observatóriom Chandra dve hviezdy, ktoré pravdepodobne tvorí veľmi exotická forma hmoty. Ako oznámilo Chandra X-ray Obsevatory Center, ide asi o kvarkové hviezdy. V týchto hviezdach, ktorých existencia sa doteraz považovala za čisto hypotetickú, je hmota tak silne stlačená, že aj protóny a neutróny v atómových jadrách sa rozkladajú na svoje stavebné častice - kvarky. Vývoj hviezd závisí od ich veľkosti. Po vyčerpaní zásob jadrového paliva sa hviezdy opäť vracajú ku gravitačnej energii, ktorá v konečnom dôsledku určuje aj ich zánik. Relatívne ľahké hviezdy sa stanú po výbuchu supernovy bielymi trpaslíkmi, veľmi hmotné hviezdy sa premenia na čierne diery.

Stredne hmotné hviezdy skončia ako gule s priemerom asi 20 kilometrov. Ich jadro tvoria neutróny a iné ťažké elementárne prvky, preto sa nazývajú neutrónové hviezdy. Hustota hmoty týchto hviezd je nepredstaviteľne vysoká - čajová lyžička by na Zemi vážila asi miliardu ton. Začiatkom 70. rokov minulého storočia astronómi predpovedali, že niektoré neutrónové hviezdy sa môžu zmeniť na ešte exotickejšie objekty, ktoré by tvorili kvarky. Dva tímy vedcov zachytili röntgenovým teleskopom Chandra pravdepodobne prvé dve hviezdy tohto druhu. Skupina na čele s Jeremyom Drakom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge, štát Massachusetts, skúmala objekt RX J1856.5-3754, 400 svetelných rokov vzdialený röntgenový zdroj v súhvezdí Južná koruna (Corona australis). Vedci si dosiaľ mysleli, že ide o neutrónovú hviezdu.

S použitím snímok Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu dospeli k poznatku, že objekt má priemer 11,3 kilometra, čo je pre neutrónovú hviezdu málo. „Na prvý pohľad hovoria indície v prospech hviezdy, ktorú netvoria neutróny, ale kvarky v špeciálnej forme ťstrange quarkŤ,“ uviedol.

Druhá skupina vedcov okolo Davida Helfanda z Columbia University v New Yorku pozorovala teleskopom Chandra objekt 3C58, ktorý sa nachádza 100 000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Kasiopeja. Vznikol pravdepodobne zo supernovy, ktorú pozorovali čínski a japonskí astronómi v roku 1181.

Aj o tomto objekte si vedci mysleli, že to je neutrónová hviezda. V neprospech tejto teórie hovorí teplota objektu, ktorá dosahuje menej ako milión stupňov Celzia - to je oveľa menej, ako uvádzajú teoretické predpovede. „Domnievame sa, že jadro tohto objektu tvorí úplne nový druh exotickej hmoty,“ povedal Helfand. 3C58 je tak možno ďalšou kvarkovou hviezdou.

(hy)

Počasie

Dnes bude oblačno, miestami polooblačno a lokálne prehánky, ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 20 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov. Slabý vietor.V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno. Lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolooblačno21
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky12
Bratislavaoblačno16
Brusel dážď10
Budapešťzamračené16
Bukurešť polooblačno17
Frankfurt dážď11 
Helsinkioblačno10
Istanbulzamračené13
Kodaňzamračené10
Kyjevdážď14
Lisabonslnečno21
Londýnjasno14
Madridslnečno21
Moskvaoblačno6
Oslooblačno9
Parížjasno14
Prahadážď14
Rímpolooblačno21
Sofiadážď9
Štokholmoblačno5
Varšavaprehánky15
Viedeňoblačno17
Záhrebprehánky15
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.