Hospodársky denník
USD46,86 Sk
EUR41,682 Sk
CHF28,372 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  19.Apríla 2002

Rastový výhľad trhu ropy

V priebehu včerajšieho obchodovania na svetových trhoch s ropou dominoval býčí sentiment, ktorý podmienilo zverejnenie poklesu zásob tejto strategickej komodity v Spojených štátoch. Základným faktorom tohto trendu bolo zastavenie exportu ropy zo strany Iraku ako reakcie na vyhrotenie blízkovýchodného konfliktu. Masívnu redukciu zásob potvrdila po skončení utorkového obchodovania správa American Petroleum Institute, týkajúca sa zníženia zásob na týždennej báze o 7,6 mil. barelov. Tento vývoj potvrdila aj informácia Energy Administration Agency, ktorá v stredu zverejnila pokles národných zásob ropy v rozsahu 5,6 mil. barelov. Určitú podporu trhu poskytol svojím vyhlásením generálny sekretár OPEC Ali Rodriguez, ktorý uviedol, že aktuálna situácia na trhu si nevyžaduje zmenu produkčnej politiky kartelu.

Dopyt v pozornosti

Základným determinantom pre nastavenie svetovej ponuky je spotrebiteľský dopyt, ktorý aj napriek zlepšujúcemu sa hospodárskemu výhľadu Spojených štátov amerických a eurozóny nevykazuje žiadne známky oživenia. Irackí predstavitelia pripomenuli možnosť predĺženia zastavenia exportov ropy do USA, ktorým podmieňujú stiahnutie izraelských vojsk z palestínskych území. Návrat US ministra zahraničných vecí z Blízkeho východu, kde sa nedosiahol žiadny významnejší pokrok na upokojenie politickej situácie, bude v najbližších dňoch pôsobiť ako prorastový faktor. Ropu stále naplno ovládajú politické faktory, ktorých dosah bude viditeľný aj v priebehu budúceho týždňa. Májové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si polepšili o 24 USc a dočasne sa pohybovali na hladine 26,18 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskom trhu sa cena priebežne pohybovala na úrovni 24,70 USD za barel, keď sa posilnila o 41 USc. V línii hlavného trhu sa uberal aj sektor ropných derivátov, kde májový vykurovací olej poskočil o dočasných 0,50 USc na hodnotu 65,90 USc za galón. Májový benzín sa posilnil o 0,43 USc a pohyboval sa na 81,20 USc za galón.

Pod vplyvom dolára

Zvýšený dopyt mimoamerických investorov včera vytiahol cenu benchmarkového kontraktu zlata na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e na úroveň 2-týždňového maxima. Podľa vyjadrení investorov v tomto prípade zohralo významnú úlohu prelomenie viacerých hraníc rezistencie, ktoré následne podmienili realizáciu nákupov. Trh zlata v súčasnosti zmenil orientáciu z politických faktorov opäť na devízové trhy. Väčšina nákupov sa realizovala na krátky časový horizont, z čoho vyplýva, že ak nedôjde k nejakému dôležitejšiemu impulzu v prospech posilňovania, v závere týždňa sa dá očakávať cenová korekcia. Júnové kontrakty zlata sa posilnili o výrazných 2,70 USD a v závere štvrtkového obchodovania sa pohybovali na hladine 305,50 USD za troyskú uncu. Straty amerického dolára na všetkých pároch, no najmä oproti spoločnej európskej mene, podporili realizáciu nákupov zlata zo strany európskych investorov. Nákupná nálada sa preniesla aj na čiastkový trh striebra, kde jeho májové dodávky poskočili o 5,5 USc a priebežne sa ustálili na 4,505 USD/oz. Júlová platina sa posilnila o 8,20 USD na dočasnú hodnotu 553 USD/oz. Extrémne nelikvidný trh paládia sa premietol do posilnenia júnového benchmarku, ktorý si pripočítal 8 USD k dobru a v závere dňa sa ustálil na 377 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.