Hospodársky denník
USD46,86 Sk
EUR41,682 Sk
CHF28,372 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  19.Apríla 2002

Skúška paralelnej prevádzky

Burštynský energetický ostrov spolu s CENTREL/UCTE

Ak úspešne dopadne terajšia dvojtýždňová skúšobná prevádzka západoukrajinského tzv. Burštynského energetického ostrova v testovacom režime so sedem rokov zjednotenými energetickými systémami krajín strednej a západnej Európy CENTREL/UCTE (vrátane Slovenska), už v júli by mohol byť s nimi úplne prepojený v paralelnej činnosti. Po plánovanom ukončení technickej skúšky zlučiteľnosti sústav sa má na budúci týždeň v sobotu konať hodnotiace zasadnutie technického a riadiaceho výboru o realizácii opatrení na modernizáciu energetického ostrova a výsledkoch skúšobnej prevádzky s prijatím rozhodnutia.

Burštynský energetický ostrov zahŕňa Zakarpatskú, časť Ľvovskej a Ivano-Frankivskej oblasti po oboch stranách ukrajinských Karpát v najzápadnejšej časti krajiny. Je pomenovaný podľa Burštynskej tepelnej elektrárne pri rovnomennom mestečku na severe Ivano-Frankivskej oblasti, spustenej do prevádzky postupne v rokoch 1965 - 1969 pri celkovom projektovanom výkone dvanástich blokov 2300 MW. Osem z nich malo kapacitu po 195 MW a štyri po 185 MW, no po znížení výkonnosti možno v súčasnosti využívať ich silu okolo 1850 MW.

Ukrajina samostatne uskutočňuje rekonštrukciu Burštynskej tepelnej elektrárne, čo bolo jednou z hlavných podmienok realizácie projektu na pripojenie k paralelnej činnosti s európskymi energetickými systémami. Prvýkrát prejavila záujem o zjednotenie západnej časti svojej sústavy s CENTREL/UCTE ešte v roku 1995, podpísala príslušný katalóg opatrení na integráciu energetických systémov, avšak sám projekt sa realizuje približne štyri roky. O zabezpečení pripravenosti Burštynského energetického ostrova k paralelnej prevádzke v prvom polroku 2002 sa rozhodlo na zasadnutí technického výboru koncom minulého roka vo Varšave s určením hlavných etáp zjednotenia systémov.

Realizácia projektu na paralelnú činnosť s CENTREL/UCTE sa vzťahuje iba na spomínanú západnú časť ukrajinskej energetickej sústavy, ktorá je od augusta v minulom roku opätovne zjednotená s ruským energetickým systémom. V spojitosti s prechodom svojho Burštynského energetického ostrova na paralelnú prevádzku s európskymi sústavami získa Ukrajina viaceré výhody - zvýšenie spoľahlivosti fungovania vlastného systému, napríklad stabilizáciou prietoku elektrickej energie v prípade havarijných situácií, možnosť regulovania vzájomných prietokov elektriny vrátane jej exportu do európskych krajín.

Martin Benko

Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.