Hospodársky denník
USD46,86 Sk
EUR41,682 Sk
CHF28,372 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  19.Apríla 2002

Rusko potrebuje ambiciózne ciele

„Cieľom programu reforiem v Rusku má byť demokratický rozvoj krajiny, budovanie trhového hospodárstva a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva. V oblasti zahraničnej politiky je Rusko jedným z garantov svetovej stability, preto účasť v protiteroristickej koalícii po boku USA bola správnym krokom.“ Prvý muž Ruskej federácie sa vo svojej v poradí už tretej výročnej správe o stave krajiny nebránil pred zaplnenou Mramorovou sálou ruského Kremľa zaťať do tvrdého. Nielenže otvorene skritizoval pomery v krajine, ale priamo zaútočil aj na ruskú vládu. Podľa neho jej stále chýba ambiciózny program ekonomického rastu, ktorý by bol verejnosti zrozumiteľný a mal podporu širokej verejnosti. „Rusko dnes potrebuje ambiciózne ciele,“ uviedol priamo Putin. Cieľom programu reforiem v Rusku má byť demokratický rozvoj krajiny, budovanie trhového hospodárstva a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva, zdôraznil Putin v takmer 50-minútovom príhovore.

Pred 600 poslancami a senátormi a ďalšími asi 300 hosťami z radov vlády a predstaviteľov ruských regiónov vyzval na zodpovednejší prístup k zásadným právnym normám predkladaným vládou. Podľa neho je nevyhnutná predovšetkým zásadná reforma mnohých oblastí života od štátnej správy (málo vzdelaní a úplatní štátni úradníci „predstavujú brzdu slobodnému podnikaniu“) cez redukciu obrovského počtu neefektívnych štátnych podnikov až po reformu bytových podnikov a profesionalizáciu armády na mobilné a kompaktné ozbrojené sily (neoznámil však skrátenie vojenskej služby, ako sa predpokladalo).

Jednou z najočakávanejších pasáží prejavu bol opäť Putinov postoj k Čečensku. Podľa prezidenta sa vojenská časť operácie už skončila, a musí nasledovať sociálna a ekonomická obnova Čečenska, aby sa čečenský národ cítil plnohodnotnou súčasťou Ruska. Tomu by podľa neho mohli pomôcť aj voľby, ich termín však

Hoci bola výročná správa ladená skutočne v kritickom duchu, väčšina politikov ju prijala pozitívne a odmietli ju jedine ruskí komunisti, pretože podľa nich prezident existujúce problémy v krajine len vymenoval, ale nenavrhol mechanizmus ich riešenia. Šéf komunistov G. Zjuganov označil dokonca prejav za „pravicový, proaliančný a proamerický“. Naopak, za realistický ho označil šéf ruských ultranacionalistov V. Žirinovský: „Prejav bol vyvážený a prezidentova kritika vlády opodstatnená.“

Väčšina zástupcov politických strán ocenila najmä potrebu administratívnej reformy ruskej byrokratickej mašinérie, aj keď napríklad Únia pravicových síl (SPS) považuje prezidentov akčný plán za identický s programom ruskej pravice. „Prezident Putin fakticky zverejnil program pravice,“ uviedol prvý podpredseda SPS Boris Nadeždin.

(TASR, sb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.