Hospodársky denník
USD48,027 Sk
EUR41,87 Sk
CHF28,551 Sk
CZK1,344 Sk
  Utorok  2.Apríla 2002

Predstihové konanie

Mám jeden a štvrť roka pred vznikom nároku na starobný dôchodok. Chcela by som vedieť, či mám v Sociálnej poisťovni zaevidované všetky predchádzajúce zamestnania (pracovné pomery). Môžem požiadať Sociálnu poisťovňu o poskytnutie tejto informácie?

- Podľa § 119 ods. 1 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov sa konanie o priznaní dávky dôchodkového zabezpečenia začína na základe písomnej žiadosti. Žiadosť o dávku dôchodkového zabezpečenia podľa § 120 cit. zákona podávajú:

- zamestnanci v pracovnom pomere v organizácii, s ktorou sú v pracovnom pomere,

- členovia družstva, u ktorých súčasťou členstva je aj pracovný vzťah, v družstve, ktorého sú členmi,

- občania, ktorí majú v dôchodkovom zabezpečení práva a povinnosti ako zamestnanci v pracovnom pomere, v organizácii (na orgáne), ktorá pre nich vedie záznamy a plní ďalšie povinnosti dôchodkového zabezpečenia,

- ostatní občania na príslušnom orgáne, teda v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu (napríklad samostatne zárobkovo činné osoby a spolupracujúce osoby).

Tzv. predstihové konanie patrí medzi základné úlohy zamestnávateľov. Využíva sa na to, aby občan s pomocou svojho zamestnávateľa mal dostatok časového priestoru na zaobstaranie dôkazov o predbežne nepreukázaných dobách zamestnania alebo o zaradení do niektorej zo zvýhodnených pracovných kategórií, ktoré je potrebné pripojiť k žiadosti o dôchodok. Úlohy zamestnávateľov v predstihovom konaní podrobne vymedzuje § 152 vyhlášky FMPSV č. 149/1988 Zb., ktorou sa vykonáva zákon č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov. Zamestnávateľ je povinný vyžiadať si od orgánu, ktorý o dávke dôchodkového zabezpečenia rozhoduje (od ústredia Sociálnej poisťovne) „výpis dôb zamestnania“, ktoré má tento orgán vo svojej evidencii. Túto žiadosť o výpis je organizácia povinná odoslať najskôr dva roky a najneskoršie jeden rok pred rokom, v ktorom občan dosiahne dôchodkový vek pre vznik nároku na starobný dôchodok. U mužov je to najčastejšie vek 60 rokov veku a u žien je to vek odstupňovaný podľa počtu vychovaných detí. Zamestnávateľ má zároveň povinnosť oboznámiť zamestnanca ihneď po doručení výpisu dôb zamestnania s jeho obsahom, pričom sa zameria na chýbajúce doby zamestnania a tiež na doklady, ktoré bude potrebné zaobstarať, pretože sa v ústrednej celoslovenskej evidencii dôb zamestnania nenachádzajú. Zároveň je povinný pripojiť výpis dôb zamestnania k žiadosti o starobný dôchodok spísanej zamestnávateľom a tento výpis predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne spolu so žiadosťou o dôchodok.

Vyhotovený prehľad o dobách zamestnania si ponechávajú zamestnávatelia po jeho prerokovaní so zamestnancom vo vlastnej dokumentácii, aby ho mohli neskôr pripojiť k žiadosti o starobný dôchodok. Zamestnanec k žiadosti pripája iba doklady o tých dobách zamestnania, ktoré v prehľade dôb zamestnania nie sú vykázané. Z uvedeného vyplýva, že o poskytnutie informácie vo veci evidencie predchádzajúcich zamestnaní Sociálnu poisťovňu - ústredie nemôže požiadať zamestnanec, ale zamestnávateľ, ktorý podľa cit. vyhlášky je povinný vyžiadať „výpis dôb zamestnania“ od orgánu, ktorý o dávke dôchodkového zabezpečenia rozhoduje (teda od ústredia Sociálnej poisťovne).

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.