Hospodársky denník
USD48,027 Sk
EUR41,87 Sk
CHF28,551 Sk
CZK1,344 Sk
  Utorok  2.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Adopcia, dávky a materská

Máme možnosť adoptovať si 8-mesačné dieťa. V ústave nám povedali, že si ho môžeme okamžite zobrať, avšak prvé tri mesiace, pokiaľ súd nevydá právoplatné rozhodnutie, nemáme nárok na žiadne príspevky (teda máme ho vychovávať na vlastné náklady, čo je napokon logické). Vznikne nám nárok na nejaké príspevky po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu o osvojení? Prvé tri mesiace si môžem zobrať už materskú dovolenku alebo neplatené voľno? Odkedy mi vznikne nárok na materskú dovolenku a na peňažnú pomoc v materstve a dokedy mi bude trvať? Vznikne nám nárok aj na rodičovský príspevok?

- Zamestnankyni, ktorá prevzala dieťa do svojej trvalej starostlivosti nahrádzajúcej materskú starostlivosť, ktoré jej bolo zverené rozhodnutím príslušného orgánu, alebo dieťa, ktorého matka zomrela, sa peňažná pomoc v materstve poskytuje odo dňa prevzatia dieťaťa po obdobie, po ktoré sa o dieťa stará, najdlhšie však po obdobie 22 týždňov, ak prevzala jedno dieťa. (Ak prevzala dve alebo viac detí a stará sa aspoň o dve z týchto detí alebo ak ide o zamestnankyňu nevydatú, ovdovenú, rozvedenú alebo z iných vážnych dôvodov osamelú, ktorá nežije s druhom a stará sa o novonarodené dieťa, poskytuje sa po obdobie 31 týždňov.) V týchto prípadoch sa peňažná pomoc v materstve poskytuje maximálne do dosiahnutia ôsmich mesiacov veku dieťaťa.

Z uvedeného vyplýva, že odo dňa prevzatia 8-mesačného adoptovaného dieťatka vám nárok na materskú dovolenku a na peňažnú pomoc v materstve už nevznikne. Odo dňa prevzatia 8-mesačného dieťatka do svojej trvalej starostlivosti nahrádzajúcej materskú starostlivosť vám však vznikne nárok na tzv. ďalšiu materskú dovolenku, počas ktorej sa poskytuje štátna sociálna dávka - rodičovský príspevok. Ten je štátnou sociálnou dávkou, čiže na jeho poskytovanie sa nevyžaduje účasť na nemocenskom poistení, ktorá súvisí so vznikom napríklad pracovného pomeru alebo s prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti s hrubým príjmom za rok 2000 vyšším ako 100 000 Sk. Poskytuje sa na zlepšenie podmienok rodín starajúcich sa o malé deti. Poskytovanie rodičovského príspevku upravuje zákon č. 382/1990 Zb. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov.

Nárok na rodičovský príspevok vzniká rodičovi dieťaťa, teda matke alebo otcovi, ak sa rodič osobne celodenne a riadne stará aspoň o jedno dieťa vo veku

- do troch rokov veku alebo

- do siedmich rokov, ak ide o dieťa, ktoré podľa posudku (rozhodnutia) príslušného orgánu je dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté a vyžaduje mimoriadnu starostlivosť alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť.

Na roveň rodiča je postavený aj osvojiteľ. Vyplýva to z ustanovenia § 63 zákona o rodine, podľa ktorého osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom taký pomer ako medzi rodičmi a deťmi a medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká príbuzenský pomer. Rodičom sa rozumie tiež iná osoba než matka alebo otec, ak prevzala dieťa do trvalej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Za dieťa prevzaté do trvalej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov sa považuje osvojené dieťa a dieťa, ktoré bolo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa, ktorého rodič zomrel i dieťa manžela, ktoré mu bolo zverené do výchovy rozhodnutím súdu.

Starostlivosťou nahrádzajúcou starostlivosť rodičov sa rozumie:

- pestúnska starostlivosť,

- predadoptívna starostlivosť,

- opatrovníctvo spojené s osobnou starostlivosťou o dieťa,

- zverenie dieťaťa do výchovy iného občana ako rodiča,

- starostlivosť o dieťa, ktorého rodič zomrel,

- starostlivosť o dieťa manžela, ktoré mu bolo zverené do výchovy rozhodnutím súdu.

Ďalšou podmienkou nároku na tento príspevok je, že rodič a dieťa majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a rodič v čase starostlivosti o dieťa nemá nárok na mzdu (plat, pracovnú odmenu) alebo iný príjem zo zárobkovej činnosti, ani nepoberá peňažné dávky nemocenského poistenia nahrádzajúce príjem zo zárobkovej činnosti, podporu v nezamestnanosti alebo príspevok patriaci občanom so zmenenou pracovnou schopnosťou v čase ich pracovnej rehabilitácie.

Príspevok však patrí aj rodičovi zárobkovo činnému, ak

- jeho príjem zo zárobkovej činnosti bez odpočítania dane z príjmu (preddavku na daň) nepresahuje polovicu určenej minimálnej mzdy, ktorá patrí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom rodič vykonáva zárobkovú činnosť, teda nepresahuje sumu 2460 Sk mesačne (výška mesačnej minimálnej mzdy od 1. 10. 2001 je 4920 Sk) alebo

- ide o slobodného, ovdoveného, rozvedeného alebo z iných vážnych dôvodov osamelého rodiča, ktorý nežije s druhom (družkou).

Za osobu osamelú z „iných vážnych dôvodov“ sa považuje osoba, ktorej manžel

- vykonáva základnú (náhradnú) vojenskú službu,

- vykonáva trest odňatia slobody,

- je nezvestný a príslušný orgán po ňom vyhlásil pátranie pre nezvestnosť.

Spoločnou podmienkou na poskytovanie rodičovského príspevku počas výkonu zárobkovej činnosti v obmedzenom rozsahu a výkonu zárobkovej činnosti osamelého oprávneného je aj skutočnosť, že dieťa, o ktoré sa oprávnený stará, nie je umiestnené v jasliach (materskej škole), prípadne v obdobnom zariadení a rodič mu po obdobie zárobkovej činnosti zabezpečil potrebnú starostlivosť. Za umiestnenie dieťaťa v jasliach, v materskej škole, prípadne v obdobnom zariadení sa nepovažuje pravidelná návšteva liečebno-rehabilitačných zariadení, a u dieťaťa ťažko zdravotne postihnutého ani pravidelná návšteva predškolských zariadení, ktorá neprevyšuje štyri hodiny denne. Pre všetky prípady poskytovania rodičovského príspevku platí, že ak je dieťa zo zdravotných dôvodov v ústavnom ošetrovaní po obdobie dlhšie ako tri mesiace, príspevok začínajúc štvrtým mesiacom rodičovi nepatrí.

Výška rodičovského príspevku za mesiac sa rovná 0,913-násobku sumy pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenej osobitným predpisom, teda zákonom č. 125/1998 Z. z. o životnom minime a o ustanovení súm na účely štátnych sociálnych dávok, čo predstavuje sumu 3000 Sk. Znamená to, že rodičovský príspevok sa od 1. júla 1998 poskytuje vo výške 2740 Sk mesačne.(0,913 x 3000). Ak príspevok patrí len po časť kalendárneho mesiaca, patrí rodičovi jedna tridsatina tejto sumy za kalendárny deň, pričom výsledná suma za kalendárny mesiac sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom hore. Rodičovský príspevok sa vypláca mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa splnili podmienky nároku na príspevok. Príspevok sa však nevypláca do cudziny. Nárok na príspevok uplatňujú:

- zamestnanec v pracovnom pomere a osoby, ktoré sú zúčastnené na nemocenskom poistení ako zamestnanci, u toho, kto vykonáva ich nemocenské poistenie,

- členovia poľnohospodárskych družstiev, u ktorých obsahom členstva je aj pracovný vzťah, v družstve, v ktorom sú pracovne činní,

- ostatné osoby v pobočke Sociálnej poisťovne, príslušnej podľa miesta trvalého pobytu,

- študenti a žiaci v škole, v ktorej študujú.

V prípade, ak má rodič dve alebo viac zamestnaní (zárobkových činností), zvolí si, u koho z tých, kto vykonáva jeho nemocenské poistenie (zabezpečenie), si uplatní nárok na príspevok. Rodič, ktorý si uplatňuje nárok na príspevok podľa tohto zákona, je povinný preukázať skutočnosti, ktoré sú potrebné na jeho priznanie. Príjemca príspevku je povinný oznámiť platiteľovi príspevku do ôsmich dní zmeny v skutočnostiach, ktoré sú rozhodujúce na jeho poskytovanie. Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím troch rokov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý príspevok patril.

JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a na niektorých miestach slabý občasný dážď alebo prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Vietor severných smerov 2 až 5 m/s. V stredu bude prevažne oblačno, cez deň miestami polooblačno. Na niektorých miestach prehánky, od 1500 m snehové. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v dolinách okolo -2, najvyššia denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.27 a zapadne o 19.24 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 28. 3. 2002: Bratislava 101,27, Sliač 98,98, Košice 99,95, Poprad 94,52, za 29. 3. 2002: Bratislava 101,11, Sliač 98,88, Košice 99,81 Poprad 94,41, za 30. 3. 2002: Bratislava 100,73, Sliač 98,67, Košice 99,60, Poprad 94,18, za 31. 3. 2002: Bratislava 100,34, Sliač 98,27, Košice 99,19, Poprad 93,80.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno15
Atényslnečno18
Belehradoblačno19
Berlínjasno 17
Bratislavaoblačno17
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno18
Bukurešťpolooblačno16
Frankfurtjasno18
Helsinkijasno9
Istanbuldážď12
Kodaňoblačno15
Kyjevoblačno14
Lisabonoblačno19
Londýndážď14
Madridoblačno18
Milánojasno18
Moskvapolojasno6
Oslozamračené9
Parížoblačno18
Prahajasno 14
Rímjasno18
Sofiaoblačno13
Štokholmmalá oblačnosť11
Varšavapolooblačno15
Viedeňoblačno15
Záhreboblačno18
Ženevajasno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.