Hospodársky denník
USD48,027 Sk
EUR41,87 Sk
CHF28,551 Sk
CZK1,344 Sk
  Utorok  2.Apríla 2002

Naša Ukrajina pred komunistami

Do nového parlamentu šesť subjektov vrátane opozície

Pravocentristický blok bývalého premiéra Viktora Juščenka Naša Ukrajina si so ziskom 22,5 percenta stále udržiaval vedúcu pozíciu podľa priebežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb na Ukrajine. Vzhľadom na zdĺhavé sčítavanie hlasov voličov, ktoré malo byť pôvodne skončené v pondelok ráno, bolo ešte popoludní spracovaných len 70,5 percenta hlasovacích listín. Ak si prozápadne orientovaní reformisti z Našej Ukrajiny udržia prvé miesto podľa proporčného hlasovania za strany a bloky pred Komunistickou stranou Ukrajiny (KPU), ktorá mala podporu 20,2 percenta, počas vyše desaťročnej štátnej nezávislosti Ukrajiny komunisti po prvý raz nezvíťazia.

Proprezidentský blok Za jednotnú Ukrajinu (ZaJedU) so ziskom 13,1 percenta hlasov nedokázal prekonať svojich hlavných konkurentov napriek masívnej podpore v médiách a na úrovni štátnych orgánov v regiónoch. Túto stratu si lojálni stúpenci prezidenta Leonida Kučmu podľa všetkého vynahradia podľa výsledkov hlasovania v jednomandátových volebných obvodoch, do ktorých sústredili svoje hlavné sily na zvolenie ich kandidátov a podporovaných sympatizantov. V individuálnych obvodoch prebiehalo zratúvanie hlasov ešte oveľa pomalšie, avšak podľa priebežných údajov kandidáti ZaJedU viedli v 71 a Našej Ukrajiny v 34 obvodoch. Túto bilanciu si mohli zlepšiť, pretože oba subjekty podporovali aj iných kandidátov. Podľa všetkého budú mať práve tieto dva bloky najväčšie frakcie v novom parlamente. Otázne je, ktorý z nich bude mať väčšiu.

Parlamentné voľby na Ukrajine sa konali podľa rovnomerne zmiešaného pomerného a väčšinového volebného systému, keď sa podľa straníckych kandidátok aj v individuálnych obvodoch volilo po 225 poslancov 450-člennej Verchovnej rady. Z 33 strán a blokov, ktoré sa uchádzali o vstup do parlamentu, prekonalo štvorpercentný prah 6 politických subjektov. Okrem spomínanej vedúcej trojice bude v ňom zastúpená aj Socialistická strana Ukrajiny (SPU) so 7,4 percenta hlasov, Blok Julije Tymošenkovej (BJUT) so 6,7 percenta a Sociálno-demokratická strana Ukrajiny - zjednotená (SDPU-o) so 6,1 percenta. S výnimkou ZaJedU a sociálnych demokratov ide o opozičné sily rôzneho zamerania a razancie.

Ani jeden z vedúcich subjektov sa zatiaľ nemohol považovať za jednoznačného víťaza volieb s účasťou 65 percent z 37 miliónov voličov. Možnosti vytvorenia stabilnej väčšiny v parlamente zostávali otvorené, hoci niektorí politici už začali uprednostňovať jej stredopravé zloženie pred stredoľavým. Juščenko vylúčil spoluprácu s komunistami a so sociálnymi demokratmi. Jeden z lídrov ZaJedU a predseda Pracujúcej Ukrajiny Serhij Tihipko však navrhol väčšinu s účasťou ZaJedU, Našej Ukrajiny a SDPU-o. Líder socialistov Oleksandr Moroz pripustil spoluprácu s tými, ktorí podporia nevyhnutnosť zmien mocenského systému v krajine kontrolovaného najmä hlavou štátu. Komunisti spolu s nimi opäť pripomenuli otázku iniciovania impeachmentu prezidenta v parlamente.

Martin Benko

Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.