Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aby sa kruh biedy už roztrhol

Nemilo sa ma, vzťahujúc to na seba, dotklo konštatovanie, že za chudobu Rómov môžu aj Nerómovia, ktoré sa prezentovalo ako jeden zo záverov štúdie Svetovej banky (vypraco. . .

Trestné činy

Na území SR bolo v roku 2001 evidovaných 93 053 trestných činov, na ktorých sa 12 234 prípadmi podieľali recidivisti a 9528 prípadmi mládež. Objasnenosť dosiahla 54,61 percenta. Násiln. . .

Mínové pole

Peter Kasalovský

Zhruba 3,2 milióna voličov je v apríli rozhodnutých využiť svoje volebné právo v tohtoročných parlamentných voľbách. Už dnes o nich bojujú politické strany, ktorých s. . .

Kde sme a čo chceme (11)

Žabomyšie vojny politikov

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavá. . .

Mozog je drahá surovina

V stredu minulý týždeň rokovali o ďalšom postupe pri budovaní technologického parku Záhorie ministri Jozef Stank a Ľubomír Harach s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom . . .

Návrhy, ktoré sa dali čakať

Podpísané zmluvy musia pre nás eliminovať nebezpečenstvo

Komisia na privatizáciu 49 % akcií rozvodných energetických podnikov zverejnila v piatok dva návrhy na víťaz. . .

Rast rezerv

Celkové devízové rezervy bankového sektora SR stúpli k 17. aprílu na týždennej báze o 41,1 mil. USD na 6,259 mld. USD. Najväčšiu zásluhu na tomto vývoji mali devízové aktíva komerčných . . .

Vyšší zisk

Americký počítačový gigant Microsoft dosiahol v treťom štvrťroku fiškálneho roku 2001/2002 zisk 2,74 mld. USD, čo predstavuje medziročný nárast o 12 %. Tržby spoločnosti stúpli o 13 % na. . .

Neveria rubľu

Približne 40 % Rusov stále drží svoju hotovosť v USD a nedôveruje rubľu. Podľa šéfa Sberbank Andreja Kazmina je zmena správania podmienená reformou bankového systému, ktorý bol zasiah. . .

Čitateľský Prominent ekonomiky 2002

Od 15. 4. do 19. 4. došlo 435 a celkovo od 15. februára určuje poradie v tejto ankete dvetisícdeväťstodvadsaťpäť hlasovacích lístkov (2925).

Dodnes bolo nom. . .

Trh práce mierne nádejný

Nezamestnanosť na Slovensku klesá len pomaly

Na 19 percentách sa podobne ako ku koncu marca v rokoch 2000 a 2001 aj v tomto roku ustálila miera evidovanej nezamestnano. . .

„Malí“ čakajú zlepšenie

Snem Slovenského živnostenského zväzu

Z hodnotenia desaťročnej činnosti Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ), ktorý mal v piatok svoj jubilejný snem, vyplynulo, že sit. . .

Nepotvrdili priame škody

NKÚ o hospodárení v Rooseveltovej nemocnici

Podľa zistenia NKÚ SR, ktoré v piatok prezentoval v Banskej Bystrici jeho predseda Jozef Stahl, v Rooseveltovej nemocnici . . .

Zatiaľ nie

Ďalšie kolo dražby na majetok Podpolianskych strojární Detva Holding v prospech Všeobecnej zdravotnej poisťovne na pokyn jej riaditeľa E. Kováča v piatok zastavili. Zainteresovaní ma. . .

Budú v hale

Vyše 97 mil. Sk zo štátneho rozpočtu si vyžiadala výstavba haly podrobných kontrol pre zvieratá, veterinárnej a fytostanice na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode vo Vyšnom Neme. . .

Poradca pre SE

Najväčší svetový audítor Pricewaterhouse Coopers sa stal oficiálnym poradcom vlády SR na predaj 49 % akcií Slovenských elektrární. V zmysle zmlúv už predložil návrh spôsobu priva. . .

Čerstvé jadrové palivo

Slovenské elektrárne znižujú deblokačný dlh

Slovenské elektrárne doviezli vlani z Ruska v rámci deblokácií takmer 280-tisíc ton čierneho uhlia a čerstvé jadrové palivo sp. . .

Nestlé najviac

Z potravinárskych firiem, pôsobiacich na slovenskom trhu, minulý rok najvýznamnejší balík prostriedkov v objeme 342,5 mil. Sk vynaložila na reklamné aktivity spoločnosť Nestlé. Cez. . .

Pozor na Spak

Hlavný hygienik SR I. Rovný nariadil všetkým štátnym krajským hygienikom SR urobiť kontrolu v distribučnej sieti vrátane veľkoskladov a zariadení spoločného stravovania a vylúčiť . . .

Zmeny v DMD

Akcionári DMD holding Trenčín v piatok na mimoriadnom valnom zhromaždení vzali na vedomie návrh zmluvy o zlúčení dcérskych akciových spoločností DMD Strojár, DMD Progres a DMD Invest. . .

Finále Horúcej témy roka

Madrid: z Brezna, Dubnice a Bratislavy

Študentka breznianskej Obchodnej akadémie Petra Sarčáková získala v celoslovenskom finále Horúcej témy roka druhé miesto. Spolu . . .

Budú drotárky

Netradičný kurz drotárstva v Turčianskych Kľačanoch včera ukončili záujemkyne o získanie zručností starého ľudového remesla. Za trojtýždňový kurz zaplatili ženy z martinského okres. . .

Víno tieklo

Rekordnú návštevnosť zaznamenali organizátori Vínnych trhov v Pezinku, ktoré cez víkend na verejnej degustácii navštívilo dvetisíc priaznivcov kráľovského moku. V preplnenej veľkej sá. . .

Pacient - lekár - práca

Nedá sa večne až uberiem, potom dám

Všetci to cítime. Pacienti, lekári a, samozrejme, aj podnikatelia. Tí sú rozhodnutí vybojovať polovicu prostriedkov, ktoré sa na. . .

Slovo auditu

Prezentovať skúsenosti EÚ a krajín strednej Európy v oblasti teórie a praxe audítorstva si kladú za cieľ odborníci medzinárodnej konferencie od 10. júna v Tatranskej Lomnici. Poduj. . .

Až teraz hodina pravdy

Komentuje Vladimír Turanský

Združenie miest a obcí Slovenska býva svedkom, že v prípade jeho partnerov až príliš často nejde u nich o priamy pohyb vpred. Vždy muselo opak. . .

Mäkké drevo - to nie je ono

Ročne dokážu vyhovieť požiadavkám až tristo zákazníkom

Firma Intermonex z Dubnice nad Váhom opäť raz potvrdila, že sa aj v tvrdej konkurencii kvalitnými výrobkami . . .

Mrazené výrobky pekárov

Šarišskí cukrári najviac prispeli do mešca

Šarišské pekárne a cukrárne sú najväčšou pekárenskou a cukrárenskou firmou na Slovensku. Vo svojich prevádzkach v Prešove, Bar. . .

Neľutujem, že som náročná

Prichádzajú k nej zákazníci z blízkeho okolia i z Bratislavy

„Podnikať som začala v roku 1996 ako dvadsaťšesťročná, spolu s manželom. Pre tento spôsob obživy som sa ro. . .

Nárast exportu sa nezastaví

Prírastok nových kapacít predbieha domácu spotrebu

Najlepší exportér roku 2001 v kategórii veľkých podnikov, Severoslovenské celulózky a papierne (SCP) Ružomberok, s. . .

Štart jarnej sezóny

Už sú tu Nemci i Holanďania

Do Komárna dorazili prvé karavany s turistami z Nemecka a Holandska. V termálnych kúpeľoch sa začala jarná turistická sezóna. Zatiaľ je k dispozí. . .

Nový šat koridoru

ISPA podporí, vláda zaručí

Modernizáciu medzinárodného koridoru V., ktorý vedie cez Slovensko od Bratislavy cez Žilinu a Košice až do Čiernej nad Tisou, Železnice SR začali mo. . .

Čo majster, to počítač

Čo sa diagnostikuje, pomôže pri rozhodnutí

K najdôležitejším problémom traťového hospodárstva ŽSR patrí údržba a opravy tratí. Zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti želez. . .

Spoločný stánok na Intertransporte

Už po jedenásty raz sa zúčastnili ŽSR so svojou expozíciou na turistickom veľtrhu Expotour Slovakia v Žiline, ktorý sa konal v závere marca. V tomto roku prvý. . .

Mať dva fungujúce podniky

Kedy už konečne začne štát platiť za objednané výkony?

Už tri mesiace fungujú Železnice SR a Železničná spoločnosť ako dva samostatné podniky. Pri prevádzkovaní doprav. . .

Pálenice sú zrelé na likvidáciu

Vedome ponúkajú alkohol aj s nebezpečnými látkami

Spoločnosť Tepron pôsobiaca v Liptovskom Mikuláši vznikla v roku 1993 a v roku 2000 sa zlúčila so spoločnosťou . . .

Hra o čas, no lesy miznú

Lesoochranári rezervácií a lesohospodári . . .

Príťažlivé novinky aj v tomto roku

VÚB - Wüstenrot - cesta k vlastnému bývaniu

Súčasný vládny kabinet sa zaviazal, že za 4 roky svojho pôsobenia vytvorí u nás podmienky na výstavbu 56-tisíc . . .

Inkovia z Peru

Tisíce niekoľko stáročí starých múmií Inkov našli archeológovia vo vrstve púštneho piesku neďaleko štvrte chudoby v peruánskom hlavnom meste Lima.Nájdené múmie predstavujú pod. . .

Hodiny pred obrazovkou

Priemerný čas sledovania televízie zostal v minulom roku nezmenený, a to 203 minút za deň. Také sú výsledky štúdie spoločnosti Eurodata TV Worldwide. Eurodata TV je medz. . .

Neopakovateľný Ulysses

Keď na prechode do nového milénia svetové popredné periodiká začali zverejňovať ankety o najlepších románoch storočia, na popredných miestach v žiadnej z nich nechýbal rom. . .

Obrazy plné hudby

Kto v týchto tak trochu zapršaných dňoch chce dopriať oddych telu a zážitok zraku, možno nájde cestu do skromnej bratislavskej Galérie FOKUS na Štúrovej ulici, ktorá 10. výročie. . .

Vybrali sme pre vás

Podľa skutočnej udalosti je nakrútená česká dráma Žena v klietke o manželke, ktorej zastrelia životného partnera - podnikateľa a ona sama sa stáva obeťou vydierača, čo pozná v. . .

Drobničky

Laureátov medzinárodných súťaží zo stredoeurópskych štátov prezentuje do 27. apríla v Žiline Stredoeurópsky festival koncertného umenia.

Takmer 600 titulov odborných kníh z produkcie. . .

Rómeo a Júlia inak

V podaní Divadla Maska sa uplynulý týždeň premiérovo predstavil pôvodný slovenský muzikál o láske a nenávisti Romeo a Júlia v komornom divadle Domu kultúry v Banskej Bystrici.. . .

Renesancia kováčstva

Kováčstvo je prastaré remeslo zaoberajúce sa premenou, tvárnením rôznych kovov. Umelecké kováčstvo je umelecké spracovanie kovov. Neobyčajný rozkvet slávilo v stredoveku a v. . .

Sci-fi súťaž s Fantáziou

Ďaleké svety vždy priťahovali, no vesmír, so svojimi jedinečnosťami obzvlášť. Ľudstvo od nepamäti zhliada k oblohe a nádejá sa, že kdesi žijú tvory, s ktorými by sme mo. . .

Literárny fond odmeňoval

Tri ceny a osem prémií Literárneho fondu (LF) za novinársku tvorbu v roku 2001 udelili spomedzi 57 prihlásených autorov v Klube spisovateľov v Bratislave. Výbor Sekc. . .

Jedinečné detské príbehy

Vyvrcholením súťaže Čarovný príbeh, určenej pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií bol pobyt výhercov na Smolenickom zámku. Cieľom súťaže bolo zábavnou f. . .

Návrat k verneovkám

Podmorský útes, chobotnica, raketa alebo teplovzdušný balón sú len niektoré z lákadiel výstavy, ktorú otvorili v bratislavskej Bibiane. Výstava s názvom Verneovky Karla . . .

„Ropáci“ - ekologické čistenie uhlia

Chemici z Brookhaven National Laboratory, USA vypestovali baktériu, ktorá si pochutnáva na uhoľných kontaminantoch z uhlia. Dokážu zbaviť uhlie síry, ťažkýc. . .

Identifikovali gén bolesti

Nový výskum otvoril možnosti, ako sa v budúcnosti vyrovnať s problémom chronických bolestí, ktoré frustrujú tak pacientov, ako aj lekárov. Vedci objavili gén, ktorého . . .

Zachráni nás ryža?

Až dvom tímom vedcov sa podarilo rozlúštiť celý genóm ryže. Tento objav by mal viesť k lepšiemu využitiu tejto plodiny k zasýteniu narastajúcej hladujúcej populácie. Verej. . .

Až pláca prináša kvalitu

Nestačili sa ešte „zohriať“ a už odchádzajú

Pred niekoľkými dňami médiami prešla správa Štatistického úradu SR, že v oblasti hotelierstva a reštauračných služieb došlo . . .

Ceny budú musieť ísť dole

Nízka kvalita služieb a nevyužívanie atraktivít

Vyhodnotenie desaťročného cyklu má objektívnu vypovedaciu hodnotu. Taká je aj štatistika, ktorú sleduje Svetová o. . .

Povinnosť byť platiteľom DPH

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Podnikateľ ukončil činnosť lekárne a pokračuje v podnikaní v. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Slavomír

v utorok Vojtech

V Českej republike

dnes Evženie

v utorok Vojtěch. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Boj o ľudskosť. Pásmo o živote a diele Karla Čapka

9.30 Pop brífing. Informačný týždenník o slovenskej pop. . .

Rádio Twist

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Richardom Dírerom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skr. . .

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, od severu postupne zväčšovanie oblačnosti. Miestami prehánky ojedinele i búrky. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15, na horách vo výške 15. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 18. 4. 2002: Bratislava 100,01. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdam*zamračené*16

Atény*polojasno*17

Belehrad*polooblačno*19

Berlín*jasno*17

Bratislava*polooblačno*17

Brusel*oblačno*18

Budapeš. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.