Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pacient - lekár - práca

Nedá sa večne až uberiem, potom dám

Všetci to cítime. Pacienti, lekári a, samozrejme, aj podnikatelia. Tí sú rozhodnutí vybojovať polovicu prostriedkov, ktoré sa na oddlženie zdravotníctva uvoľnia. Je to pochopiteľné, veď až 50 % tvoria záväzky na lieky a zdravotnícke pomôcky. A dlhy v zdravotníctve nám stále narastajú. Z Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok sa ozývajú otázky, či a ako vláda miliardové dlhy zníži. Už zrejme spoznali, že zo sľubovaného u nás veľa nebýva a napriek rozličným garanciám plynie život v každodennom navyknutom kolobehu. V poslednom vyhlásení členovia Aliancie Liek konštatovali, že situácia v oddlžovaní zdravotníctva sa v ich oblasti výrazne nezmenila, oddlžovanie sa neplní napriek tomu, že prišlo k privatizácii strategických podnikov a inštitúcií v našom štáte. Podľa tvrdenia z tejto aliancie vláda nedodržiava vlastné uznesenia, prijaté v súvislosti s riešením problémov v tejto oblasti. Slovenské zdravotníctvo je na pokraji priepasti a finančnú situáciu rieši na úkor svojich dodávateľov. Nuž je čosi, o čo nemáme v rezorte zdravotníctva núdzu, oblasť dlhov a problémov, ktoré sú s tým spojené.

Pre mnohé zahraničné firmy je takéto „obchodovanie“, charakteristické v posledných rokoch pre tento rezort, v civilizovaných krajinách nepochopiteľné. Zodpovedným a kompetentným jednu skutočnosť nemožno vyčítať, a to, že by nebola ochota o situácii či riešení problémov rokovať.

Aj radovému občanovi je jasné, že to jednoducho stačiť nemôže. Pripomeňme si, že aktuálny dlh dodávateľom za lieky a zdravotnícke pomôcky dosahoval podľa vyjadrenia Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok približne 10,5 mld. Sk, z čoho pripadá na verejné lekárne 6 mld. Sk a na nemocničné 4,5 mld. Sk. Vonkajší dlh nášho zdravotníctva bol koncom roku 2001 vo výške 20,6 mld. Sk (bez penále a úrokov). Najväčšmi zaujíma podnikateľov v tejto sfére odpoveď na otázku, či bude z mimorozpočtových zdrojov poskytnutý na lieky a zdravotnícke pomôcky diel primeraný dlhu za túto položku a či samotná výška prostriedkov na oddlženie bude dostatočná. Pacienti majú jednoznačne obavy z toho, že sa opäť v niektorej medicínskej oblasti objaví nedostatok potrebných liekov. V našom zdravotníctve je to totiž tak, na jednom konci sa pridá a na druhom uberie.

Ľudmila Koníková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.