Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Obrazy plné hudby

Kto v týchto tak trochu zapršaných dňoch chce dopriať oddych telu a zážitok zraku, možno nájde cestu do skromnej bratislavskej Galérie FOKUS na Štúrovej ulici, ktorá 10. výročie svojho založenia spojila s výstavou výtvarníčky Kvety Fulierovej „Galaxie a galakoncerty“, usporiadanou k jej životnému jubileu.

Skromné prostredie galérie je plné nielen farieb vystavovaných obrazov, ktorými táto bratislavská výtvarníčka vzdáva hold hudbe, jej tvorcom a interpretom, ktorých snímky tvoriace súčasť každého obrazu a identifikujú vlastne inšpirátora, si sama - až na malé výnimky - zrealizovala. Na obrazoch sa objavujú pestré, ale jemné farebné kreácie, pre tvorbu výtvarníčky také typické. Celý život tejto ženy, ktorá sa narodila do panenskej prírody moravsko-slovenského pomedzia, spájali tri dary - láska k rodnému kraju, láska k hudbe a schopnosť vyjadriť tento celoživotný vzťah a vlastné pocity kresbou. Sama sa vyjadrila: „Iba čakám na chvíľu, keď sa tóny pretavia do definitívnej farebnej kompozície obrazov a zamýšľam sa, či sa mi v nich podarí zachytiť nežnosť, jemnosť i výbušnosť melódie...“

Som presvedčený, že sa jej to aj tentoraz podarí, ako takmer vždy - a to sledujem a poznám jej tvorbu už takmer štyridsaťpäť rokov - podarilo, lebo vystavovaná kolekcia je farebnou symfóniou na poctu osobností, ktoré vo svete hudby žijú, ktoré sa v nej pohybujú. A tak sú jednotlivé diela venované okrem iných Petrovi Dvorskému, Bohdanovi Warchalovi, Marianovi Vargovi, Eve Urbanovej, ale aj José Carrerasovi, Lucianovi Pavarottimu či Igorovi Oistrachovi. A zo všetkých cítiť akýsi dôverný vzťah poznačený jej inšpiráciou hudbou, starou i novou, klasickou i modernou, nadovšetko však bohatou na pocity, ktorých vyjadrením je každý obraz, každá jej fotografia, čo za tvorivé desaťročia vyšli spod jej rúk a ktoré mali možnosť obdivovať milovníci výtvarného umenia u nás i v zahraničí.

Ján Rehák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.