Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Renesancia kováčstva

Kováčstvo je prastaré remeslo zaoberajúce sa premenou, tvárnením rôznych kovov. Umelecké kováčstvo je umelecké spracovanie kovov. Neobyčajný rozkvet slávilo v stredoveku a v období baroka. V období prevládajúceho románskeho štýlu, najmä vráta kostolov a palácov sa ozdobovali výrobkami umeleckého kováčstva. Často spomínaným príkladom je chrám Notre Dame v Paríži. V dobe gotiky sa často osadzovali rôzne mreže do kostolov, kláštorov. Robili sa aj svietniky a zámky zo železa.

S oživením trhu s výrobkami umeleckého kováčstva je návštevník konfrontovaný nielen na každej stavebnej výstave, ale predovšetkým na špecializovaných výstavách venovaných umeleckým remeslám. V Bratislave na Conecu som si všimol hneď dve firmy, ktoré prevyšovali ten ostatný priemer. Boli to firmy Favorit, s. r. o., z Bratislavy s výrobňou i predajňou na Nobelovej ulici (areál bývalej Dimitrovky) a firma Umakov Fričovce.

Aj za starých čias platilo, čím viac podrobností, menších výtvorov, blížiacich sa k filigránstvu, tým drahší bol konečný výrobok. Pokrok v strojovej výrobe umožnil vyvinúť stroje, ktoré nahrádzajú niektoré ručné práce kováča a ich výrobky budia dojem umeleckej práce. Najpodstatnejším rozdielom medzi týmito strojovo, polosériovo vyrábanými výrobkami zo železa a tými ručne, ľudskou silou vyrobenými výrobkami, je vlastnosť, že ručne vyrobené železné ozdoby sa v maličkých detailoch kus od kusa líšia. Tie strojovo kované, riadené napríklad aj počítačom, sú vo vyhotovení navlas rovnaké. To umožňuje vyrábať historické repliky kováčskych výrobkov podstatne lacnejšie, ako keby ich vyrábal remeselník - kováč ručne.

Tí, ktorí projektujú rekonštrukcie starých budov, za inšpiráciou chodia do múzeí a do starých spisov, ale aj do zahraničia, kde „odkukajú“ vzory z niektorých starých historických budov. Moderné metódy zlievarenstva umožnili pracovať s liatinou do určitej miery tak presne, že pre laika sa môžu zdať odlievané výrobky a dostatočne patinou zdokonalené, s tými historickým priam na nerozoznanie.

Všetko je otázkou peňaženky, povedal mi v rozhovore zástupca firmy Umakov, ktorá má predajne v Prešove, Žiline, Banskej Bystrici aj v Bratislave. Ak má na to, všetky výrobky do najmenších detailov vyjdú z ruky živého remeselníka - kováča.

Matúš Hrabal

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.