Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Identifikovali gén bolesti

Nový výskum otvoril možnosti, ako sa v budúcnosti vyrovnať s problémom chronických bolestí, ktoré frustrujú tak pacientov, ako aj lekárov. Vedci objavili gén, ktorého neprítomnosť pomáha redukovať bolesť. Svoje závery publikovali v magazíne Scientific American.

Kanadskí vedci z Torontskej univerzity sa vo výskume, ktorý viedol Michael Salter, zamerali na molekulu DREAM (downsteam regulatory element antagonistic modulator). Aby identifikovali fyziologickú funkciu DREAM, vytvorili technikami genetického inžinierstva myši, ktorým chýbal gén kódujúci molekulu DREAM. Bádatelia zistili, že hoci deficientné myši vykazovali normálne odpovede v testoch motorických funkcií, učenia a pamäte, oveľa menej vnímali bolesť - bez ohľadu na to, čo ju spôsobilo alebo ktorý typ tkaniva bol postihnutý. Účinok sa prejavil dokonca u myší s neuropatickou bolesťou - druhom ostrej chronickej bolesti vyplývajúcej z poranenia nervov. Myši mali zníženú citlivosť na všetky typy bolesti.

DREAM gén blokuje produkciu dynorfínu - chemickej látky, ktorou sa telo bráni proti bolesti (tvorí ako odpoveď na bolesť či stresové faktory). U myší, ktoré nemali DREAM gén, sa tvorilo v časti miechy, ktorá je zapojená do prenášania a kontrolovania odkazov bolesti, viac dynorfínu. Na rozdiel od súčasných spôsobov liečenia bolesti, ktoré stimulujú receptory v mozgu pre endorfíny (rodina proteínov, do ktorej patria aj dymorfíny), DREAM moduluje bolesť priamo. Viaže sa na DNA a reguluje expresiu dynorfínu.

Liečenie založené na objave DREAM génu sa môže stať prelomovým, pretože myši v štúdii sa nestali závislými od chemických látok, ktoré produkuje ich telo. To je nesmiernou výhodou v porovnaní s potenciálne návykovými liekmi proti bolesti, ako je napríklad morfín. Podľa profesora Saltiera závery smerujú k novátorskému farmakologickému prístupu k vyrovnaniu sa s bolesťou. Výskumníci budú hľadať lieky, ktoré by dokázali blokovať schopnosť DREAM-u viazať sa na DNA alebo jednoducho zabraňovať produkcii DREAM-u. Nové potenciálne lieky by pomohli zbaviť bolesti pacientov s konečnými štádiami rakoviny, chronickými bolesťami chrbta a inými problémami.

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.