Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zachráni nás ryža?

Až dvom tímom vedcov sa podarilo rozlúštiť celý genóm ryže. Tento objav by mal viesť k lepšiemu využitiu tejto plodiny k zasýteniu narastajúcej hladujúcej populácie. Verejne financovaný tím z Číny a vedci z University of Washington v Seattli pri zverejnení dvoch ukážok sekvencií genómu ryže úzko spolupracovali s tímom švajčiarskej agrochemickej spoločnosti Syngenta AG. Vedci zastávajú názor, že kompletná mapa genómu ryže bude mať na svet väčší vplyv ako mapa ľudského genómu. Je to najdôležitejšia obilnina na svete, čo sa týka ľudskej stravy. Ak poznáte ryžu, máte už len krôčik k väčším genómom pšenice, kukurice a ovsa, vyhlasujú vedci.

Spoločnosť Monsanto Co. a International Rice Genome Sequencing Project publikovali vlastnú časť sekvencie genómu ryže už pred dvoma rokmi a postupne ju dopĺňali. Aj keď stále je čo dopĺňať, vedci už začali používať genóm ryže ako šablónu pre odhalenie kľúčových génov ostatných obilnín.

Vedci sa snažia teraz rýchlo nájsť najodolnejšie odrody ryže: imúnne voči chorobám, suchám a s vysokou kvalitou. Objavili aj gén „skorej úrody“ - studená vlhká jar dokáže zničiť mladé rastlinky, no niektoré sú schopné vďaka genetickej výbave prežiť.

Ryža má 46 000 - 55 000 génov - oveľa viac ako predpokladaných 30 000 génov v ľudskom genóme, čo vedcov dosť zarazilo. Vysvetlením pre relatívne nízky počet ľudských génov je to, že ľudské telo dokáže opätovne kombinovať a využívať proteíny oveľa kreatívnejšími spôsobmi. Ľudské bunky vytvárajú asi 100 000 druhov proteínov. Ryža a iné rastliny nedokážu využívať svoje gény tak efektívne ako živočíchy.

Sekvencia genómu ryže sa dá vidieť aj na internetovej adrese http://www2.ncbi.nlm.nih.gov/Genbank/GenbankSearch.html.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.