Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo pomôže vyrovnať sily?

Nadhodnotenosť amerického dolára oproti euru nie je otázkou posledných dní, ale vo finančníckej verejnosti rezonuje tento problém už dlhodobejšie. Niektorí analytici považujú vyrovnanie týchto disproporcií za jeden z dôležitých faktorov oživenia svetového hospodárstva. Aj napriek skutočnosti, že pred víkendovým stretnutím priemyselne najvyspelejších krajín skupiny G7 sa neoficiálne hovorilo o zaradení tohto problému do rokovacej agendy, tieto očakávania sa nenaplnili.

Stále na vrchole

Absolútna preferencia dolára v posledných rokoch, ktorému „neuškodila“ ani razantná liečba US hospodárstva v podobe 11-násobného zníženia kľúčovej úrokovej sadzby zo strany Federálneho rezervného systému (FED), začína vykazovať známky samonapĺňajúceho sa optimizmu. V tejto súvislosti je však potrebné pripomenúť, že dolár čerpal svoju silu najmä z vysokoefektívnych finančných trhov. Väčšina investorov v prípade turbulencií na akciových trhoch nesťahovala svoj kapitál z krajiny, len ho umiestnila na bezpečnejšie dlhopisové trhy, čím sa naplnilo želanie US ministra financií Paula O'Neilla. Aj keď krátko po svojom nástupe do funkcie sa O'Neill vyhýbal otázkam smerovaných na politiku „silného dolára“, jeho posledné vyjadrenia na túto tému sa k nej prikláňajú.

Oživenie americkej ekonomiky je pre expanziu globálneho hospodárstva nevyhnutné. Pri skúmaní previazanosti ďalších dvoch kľúčových regiónov Japonska a eurozóny na smerovanie US ekonomiky nájdeme určité odlišnosti. Kým proexportne orientované hospodárstvo Japonska je od amerických spotrebiteľov vysoko závislé, eurozóna v tomto prípade disponuje väčším manévrovacím priestorom. Ako jednoznačné pozitívum, ktoré bude v najbližších mesiacoch pôsobiť v prospech silnejšieho eura, je prílev kapitálu z USA späť na starý kontinent.

Kľúčom sú riziká

Posledné makroekonomické dáta US hospodárstva síce naznačujú oživenie ekonomickej aktivity, no väčšina analytikov upriamuje svoju pozornosť na existujúce riziká. Jedným z nich je deficitný výhľad štátneho rozpočtu, ktorý je podmienený poklesom daňových príjmov ako reflexie spomaľovania ekonomiky, ako aj rozsiahlymi fiškálnymi stimulmi, ktoré zaťažili výdavkovú stránku rozpočtu. Už tradičným problémom Spojených štátov je deficit zahraničnoobchodnej bilancie. Prílev kapitálu v posledných rokoch pomohol korigovať jeho negatívny dosah na stabilitu hospodárstva, no zmena trendu v prospech eurolandu vyvoláva obavy nad jeho udržateľnosťou. Na margo duálneho deficitu sa vyjadril aj šéf Medzinárodného menového fondu Horst Köhler, ktorý za východisko z tejto situácie považuje dôslednú kontrolu štátnych výdavkov a vypracovanie stratégie na zvýšenie miery sporivosti.

Vo Svetovom ekonomickom výhľade, ktorý prezentoval MMF, sa uvádza, že eurozóna nevyužije svoje možnosti naplno, ak nedôjde k zvýšeniu flexibility na trhu práce, ako aj trhu výrobkov a služieb v rámci celej únie. Tento faktor podobne ako nejednotná fiškálna politika tak predlžuje možnosť mizivého výkonu spoločnej meny aj na najbližšie mesiace.

Marcel Tirpák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.