Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Konflikt nedá rope spávať

Ceny ropy v piatok pokračovali v nastúpenom trende, keď už štvrtú seansu za sebou skončili na vyšších hodnotách. Podľa analytikov tento stav je priamym dôsledkom súčasného vývoja tak na Blízkom východe, ako aj na americkom kontinente. Minulý týždeň trh vystrašili príliš nízke zásoby čierneho zlata v ekonomike Spojených štátov. Po takmer dvoch týždňoch sa tak dostavili dôsledky irackého konania, ako aj politickej neistoty vo Venezuele.

V strede pásma

Bagdadská vláda začiatkom apríla ako jediná z arabských krajín zastavila na jeden mesiac vývoz ropy na svetové trhy, aby protestovala proti izraelskej agresii na palestínskych územiach. Zároveň Irak vyzval moslimské štáty, aby sa pripojili k embargu. Aj keď niektorí predstavitelia sú pripravení na obdobný krok, predsa len ich ekonomiky sú veľmi závislé od príjmov z ropy. Preto OPEC, ktorý združuje väčšinu arabských štátov, sa k tejto výzve nehlási. Aj naďalej jeho cieľom zostáva stabilizácia svetového ropného trhu. Kartel si želá, aby sa cena ropy pohybovala v pásme od 22 do 28 USD za barel. Po takmer polroku sa cena čierneho zlata pred niekoľkými týždňami vrátila do cieľového pásma. V piatok dosiahla dokonca stred pásma, keď ropa typu OPEC skončila na úrovni 24,75 USD za barel. V nedeľu iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zangenah povedal, že kartel neplánuje zakročiť proti rastúcim cenám, a to aj napriek tomu, že súčasný skok je spôsobený politickou neistotou a nie ekonomickými fundamentmi. Podľa neho situácia na Blízkom východe podporila cenu čierneho zlata o 3 až 4 USD. Ropa v posledné dní príliš volatilne reaguje na správy z tohto regiónu. V piatok sa futuritné kontrakty posilnili po správach o vojenskej akcii amerických vzdušných síl v bezletovej zóne severného Iraku. Oficiálne správy hovoria len o tom, že americké letectvo oplatilo iracký útok. Májové futurity sa v piatok na newyorskej burze NYMEX predávali pri cene 26,38 USD za barel, čo predstavuje nárast o 20 USc. Tieto deriváty však maximum dosiahli na úrovni 26,50 USD za barel a minimum po vyberaní ziskov v úvode dňa na 25,55 USD za barel. Na druhej strane Atlantiku na londýnskej burze IPE sa júnové deriváty na ropu typu Brent poskočili len o 8 USc a na konci minulého týždňa kótovali na 25,82 USD za barel. Správou, ktorá podľa analytikov prispeje k stabilizácii trhu, je vymenovanie súčasného šéfa OPEC Ali Rodriguéza na čelo štátnej venezuelskej ropnej spoločnosti PDVSA. V súčasnej funkcii by mal zotrvať do konca júna.

Mierna korekcia

Zlato na konci minulého týždňa na newyorskom parkete COMEX podľahlo, keď investori pristúpili k vyberaniu ziskov z minulých seáns. Aj napriek tomu žltý kov zostal nad psychologicky dôležitou úrovňou 300 USD. V posledné dni zlato ťažilo najmä so strát americkej meny. Dolár pod vplyvom neistoty na Blízkom východe, ako aj posledných príznakov, ktoré poukazujú na oddialenie ekonomického oživenia, strácal na všetkých pároch. Vďaka tomu júnový kontrakt na COMEX-e v piatok kótoval na 303 USD za uncu, čo predstavuje oslabenie na 2,2 USD. Spotová cena sa znížila tiež o 2,2 USD a pohybovala sa na úrovni 302,40 USD za uncu.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.