Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bondy straší rast sadzieb

Posledné minulotýždňové obchodovanie na americkom trhu dlhopisov sa nieslo v znamení zvýšenej nákupnej aktivity, ktorá bola reakciou na stredajšie vystúpenie prezidenta americkej centrálnej banky Alana Greenspana, týkajúceho sa smerovania US hospodárstva. Dôležitým pre vývoj dlhopisových trhoch, najmä krátkodobejších bondov, je pohyb základného úroku v hospodárstve. Skutočnosť, že zvýšenie sadzieb v USA môžeme očakávať až v polovici tohto roka, sa automaticky transformovala do nákupných príkazov. Len minimálny dosah na bondy mal vývoj na akciových trhoch, ktoré po zverejnení hospodárenia US korporácií nabrali pozitívny smer. Cena 10-ročných bondov na konci minulého týždňa dosiahla 97 18/32, keď si pripočítali 5/32 k dobru. Výnos tohto benchmarkového bondu dosiahol 5,20 %. V prípade 30-ročných bondov sa cena posilnila o výrazných 10/32 a finišovala na hladine 95 19/32. Ich výnos sa v závere predvíkendovej seansy ustálil na 5,69 %.

Korekcia predchádzajúceho stratového vývoja dominovala na konci minulého týždňa na dlhopisovom trhu eurolandu. Zvýšená atraktivita týchto štátnych cenných papierov vyplývala z rokovaní odborových zväzov v Nemecku o mzdových požiadavkách. Práve tlak zo strany odborových organizácií môže podporiť infláciu v eurozóne, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na hladine 2,5 %. Strednodobý cieľ v prípade ročnej spotrebiteľskej inflácie si Európska centrálna banka stanovila na úrovni 2 %. Presadenie požiadaviek odborov môže v budúcnosti ovplyvniť rozhodovanie „strážcu eura“ o zvýšení kľúčových úrokových sadzieb. Výnos 10-ročného bundu sa v piatkovom obchodovaní stabilizoval na 5,197 %, keď poskočil o 1,4 bázického bodu (bp). Júnové futuritné kontrakty na benchmarkový bund sa oslabili o 0,07 na hodnotu 105,37.

Mierne oslabenie zaznamenali v piatkovom obchodovaní britské vládne cenné papiere, keď na trhu doznievalo stredajšie zverejnenie návrhu štátneho rozpočtu. Ministrovi financií Gordonovi Brownovi sa nepodarilo do návrhu začleniť nástroje na zníženie spotrebiteľských výdavkov. V tejto súvislosti začína čoraz väčšia časť analytikov hovoriť o nevyhnutnej úprave kľúčových úrokov, ktoré pravdepodobne prebehnú skôr na britských ostrovoch ako v eurozóne. Júnové futurity na 10-ročný bund sa pri nízkej likvidite trhu oslabili o 0,04 na záverečných 111,26. V prípade short šterlingových kontraktov cena zotrvala na nezmenených 95,62. Výnos benchmarkového bondu dosiahol 5,27 %.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.