Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oslabená pozícia dolára

Japonský jen si oproti americkému doláru počas ázijskej časti piatkového obchodovania postupne zlepšoval svoju pozíciu a posilňoval sa z hodnoty 130,20 na denné maximum na úrovni 129,85 JPY/1 USD. Situácia sa za posledných niekoľko dní výraznejšie nezmenila, pretože na trhu vládne protidolárová nálada. V prospech japonského jenu sa vyjadril japonský minister financií, ktorý na prekvapenie všetkých vyslovil tézu, že hodnota jenu by sa mala nechať na trh. Takéto vyjadrenie znamená úplný obrat politiky japonských oficiálnych predstaviteľov, ktorí s obľubou ovplyvňujú situáciu na peňažnom, devízovom a kapitálovom trhu. To bol signál pre jenových býkov, ktorí sa pustili do nákupov jenu. Výraznejšiemu posilneniu jenu však zabránila opatrnosť pred víkendovým zasadaním skupiny G7. Otázky kurzových pohybov síce na programe stretnutia nie sú, ale dá sa predpokladať, že reč príde aj na ekonomickú situáciu v Japonsku, ktorá je neutešená a pôsobí v neprospech jenu. Spoločná európska mena sa znovu dostala nad hranicu 89 centov za euro po tom, ako po správe o leteckom nešťastí v Miláne euro kleslo k 0,8855 USD/1 EUR.

Vplyv Wall Street

V neprospech amerického dolára v súčasnosti hrá aj situácia na kapitálových trhoch, ktoré sú ovplyvnené slabšími ekonomickými výsledkami amerických gigantov, napr. softvérovej spoločnosti Microsoftom. Budúcnosť eura mierne zastierajú obavy z možného štrajku v Nemecku, kde zlyhalo rokovanie o platoch medzi zamestnávateľmi a odborovým zväzom IG Metal. Prípadný štrajk v priemyselnom sektore by mohol výrazne poškodiť krehký nemecký ekonomický

Euro sa stabilne obchodovalo oproti japonskému jenu v okolí hranice 115,90 jenu za euro.

Po nástupe európskych traderov sa situácia na trhu výraznejšie nezmenila. Na trhu prevládala opatrnosť, ktorá viedla k obchodovaniu v úzkych rozpätiach na jednotlivých crossoch. Euro sa v páre s jenom udržiavalo v okolí hranice 116 jenov. Dolár si polepšil nad hranicu 130,50 JPY/1 USD. Oslabenie japonského jenu bolo spôsobené uzatváraním dlhých pozícií v jenoch po tom, ako sa nepodarilo na dlhší čas usadiť pod hodnotou 130 jenov za dolár. V neprospech jenu zapôsobilo aj vyjadrenie Medzinárodného menového fondu o tom, že oslabenie jenu by bolo žiaduce.

Podhodnotené euro?

Euro si aj napriek nepriaznivým výsledkom februárových stavebných objednávok v Nemecku (medziročný pokles o 2,3 %) udržalo hodnotu v blízkosti 3-mesačného maxima na úrovni 0,8923 USD/1 EUR. S nástupom amerického obchodovania sa euro mierne oslabilo k úrovni 0,8890 USD/1 EUR. Aj napriek tomu však pozícia spoločnej európskej ostáva relatívne silná, pretože sa očakáva medzi výsledkami stretnutia skupiny G7 aj zmienka o podhodnotenom eure a nadhodnotenom dolári.

Česká koruna sa v piatok posilnila pod hranicu 30,100 CZK/1 EUR po tom, ako český minister financií vyslovil názor, že nevidí akútnu potrebu na ďalší zásah Českej národnej banky, ktorým by odvrátila opätovné posilňovane českej koruny.

Tomáš Kraus

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.