Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ústup americkej meny

Obchodovanie eura oproti doláru bolo v pondelok a utorok predpoludním veľmi pokojné, kurz sa nedokázal dostať z pásma 0,8790 - 0,8820. Na trhu chýbali impulzy, ktoré by mohli pohnúť kurzom. Vývoj na Blízkom východe síce vzbudzoval pozornosť, ale iba do určitej miery, na trhu takisto chýbalo uverejnenie ekonomických indikátorov, ktoré by mohli zmeniť predstavy o budúcich výkonoch svetových ekonomík. Pokoju na trhu takisto prospievalo čakanie na stredajší prejav prezidenta FED-u Greenspana pred US Senátom o stavu ekonomiky. V utorok popoludní sa však doláru podarilo stratiť zo svojich pozícií, na trhu sa totiž objavili chýry o chorobe a rezignácii Greenspana, čo euru pomohlo posilniť sa nad 0,8830. Aj keď dané chýry neboli potvrdené, euru sa do konca dňa podarilo udržať nad úrovňami 0,8820, ktoré dovtedy vytvárali rezistenciu.

Čísla nepomohli

Doláru v týchto okamihoch nepomohlo ani uverejnenie dobrých US čísel a výrazné zisky na Wall Street. V stredu sa k faktoru, že euru sa podarilo udržať, pripojili aj ďalšie skutočnosti, ktoré v danej chvíli nepriaznivo pôsobili na dolár. Uverejnenie väčšieho US obchodného deficitu a neúspešná misia Powella na Blízkom východe prekryli celkom pozitívne Greenspanove vyjadrenia. Počas dňa sa euru podarilo preraziť dôležité technické rezistencie, čo výrazne podporilo nárast volatility. V stredu popoludní sa kurz pohyboval až nad 0,8890, v noci sa dostal až na 4 -mesačné maximum 0,8914, neskôr vo štvrtok nákupy eura pokračovali až na nové maximum 0,8921. V piatok pokus dostať kurz vyššie pomohol euru na 0,8923, investori pred víkendovým mítingom G7 neskôr zatvárali dlhé europozície, to pomohlo doláru posilniť sa pod figúru 0,89. Počas týždňa trh odignoroval vyhlásenia ekonomických celebrít o škodlivosti vplyvu podhodnoteného eura a nadhodnoteného dolára na svetovú ekonomiku. Euru však počas týždňa pomáhali špekulácie, že veľkí investori chcú diverzifikovať svoje portfólia viac mimo dolárové aktíva. Naopak, pre euro dobre nevyzneli správy o pripravovanom štrajku odborov v Nemecku.

Jenu sa počas minulého týždňa celkom darilo, keď predovšetkým oproti doláru zaznamenal zisky. V pondelok kurz začínal tesne nad figúrou 132, skoré ranné výroky viceministra financií Kurodu dostali kurz na maximum 132,38.

Maximum jenu

Vo štvrtok sa jenu podarilo dostať sa až pod figúru 130, na viac ako mesačné maximum pod 129,90. Dôvodov posilňovania jenu bolo viacero. Po skončení marcovej uzávierky japonských účtovných kníh nenastal opätovný presun kapitálu do zahraničných aktív, to spôsobilo menšie tlaky na predaje jenov, čím sa kurz posúval v prospech meny krajiny vychádzajúceho slnka. Jenu tiež prospievala celková situácia na svetových devízových trhoch, kde dolár nebol príliš obľúbený aj vďaka situácii na Blízkom východe. Hlavne v pondelok jenu pomohli správy o možnom predaji japonskej firmy americkej v objeme až 6 mld. USD, čo by tiež podporilo nákupy jenov. V piatok jen mierne korigoval, bolo to spôsobené víkendovým mítingom G7, od ktorého investori obávali, aby neboli uverejnené nejaké protijenové vyhlásenia, keďže japonskí predstavitelia sa netaja tým, že ekonomike vyhovuje slabší jen. Objavili sa špekulácie, že optimálna úroveň kurzu by mala byť okolo 135. Na trhu však zatiaľ takéto nálady neprevládajú. Oproti euru sa jenu počas týždňa nepodarilo nejako výnimočne posilniť, bolo to spôsobené dobrým výkonom eura oproti doláru. V pondelok kurz začínal nad 116, v stredu sa pohyboval pri 115,70, štvrtkový rast EUR/USD dostal kurz na najvyššie úrovne v týždni pri 116,40, v piatok sa kurz opäť pohyboval pri

Libra počas týždňa podobne ako euro oproti doláru zaznamenala zisky, bolo to spôsobené tými istými faktormi ako pri ostatných menách, okrem toho libre pomohol aj návrh štátneho rozpočtu, ktorý bol zameraný viac expanzívne, čo by mohlo podporiť ekonomiku a vyvolať väčší tlak na infláciu, a tým aj zvýšenie sadzieb. V pondelok sa libra oproti doláru pohybovala až pri úrovniach 1,4350, v piatok sa jej podarilo posilniť na 3-mesačné maximum 1,4498, neskoro popoludní došlo k vyberaniu ziskov, to vrátilo kurz pod 1,4470. Libra však zaznamenala straty oproti euru, bolo to spôsobené lepším výkonom eura oproti doláru. V pondelok sa kurz pohyboval až pri 0,6110, vo štvrtok sa dostal až k 0,6160, piatkové vyberanie ziskov pomohlo libre sa vrátiť pod 0,6150. Dobrý sentiment o britskej ekonomike bol podporený aj vyhláseniami popredných britských finančníkov a uverejnením ekonomických ukazovateľov, ktoré naznačujú, že britskej ekonomike sa v budúcich mesiacoch bude dariť.

Počas týždňa sa veľmi hrdinsky správal austrálsky dolár, oproti US doláru sa mu podarilo posilniť na 8-mesačné maximum 0,5414. Bolo to spôsobené viacerými faktormi, okrem celkového oslabovania US dolára na svetových devízových trhoch „aussiemu“ výrazne pomáhali aj jeho sadzby, ktoré boli o 250 bodov vyššie ako u kolegu spoza Tichého oceánu, pričom sa predpokladá, že na najbližšom mítingu RBA 7. mája sa budú zvyšovať, čím sa zvýši úrokový rozdiel medzi týmito dvoma menami. Austrálskemu doláru v predchádzajúcich dňoch pomáhal aj vývoj cien na komoditných trhoch, keď austrálskej ekonomike, vyvážajúcej nerastné suroviny, vyššie ceny pomáhajú. Popri austrálskom dolári sa celkom pekne zviezol aj jeho menovec z Nového Zélandu, tomu sa v piatok podarilo posilniť oproti US doláru až na 14-mesačné maximum 0,4487.

Konsolidácia koruny

Česká koruna minulý týždeň nepokračovala vo famóznych výkonoch z predchádzajúcich mesiacov, keď sa jej niekoľkokrát podarilo prekonať rekordné maximum oproti euru aj napriek snahám Českej národnej banky zabraňovať jej prílišnému posilňovaniu. Tentoraz však trhy snahy ČNB začali brať vážnejšie, korune sa podarilo mierne oslabiť, investori sa obávali pokračovať v nákupoch korún takým tempom ako v predchádzajúce dni a radšej hlavne pred štvrtkovým mítingom ČNB zatvárali dlhé korunové pozície. Silná psychologická úroveň pod figúrou 30 a tiež predchádzajúce analýzy a výroky predstaviteľov ČNB o tom, že silná koruna môže českej ekonomike výrazne poškodiť, oslabili korunu až nad 30,30, kde sa koruny predávali v stredu a vo štvrtok oproti pondelkovým otváracím tesne nad figúrou 30. V piatok sa však ozval český minister financií, ten vyslovil vetu, ktorá ČNB určite nepotešila, keďže pomohla korune posilniť sa k 30,100. Rusnok si totiž myslí, že aj keď je koruna nadhodnotená, nie je potreba, aby ČNB podnikala proti danému stavu nejaké kroky. Pozitívnu náladu o ďalšom vývoji meny našich západných susedov podporila aj štvrtková aukcia štátnych dlhopisov, ktorá dopadla veľmi dobre.

Ladislav Benedek

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.