Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002

Dramatický pokles zisku

Americká počítačová spoločnosť Compaq Computer ukončila svoje hospodárenie v prvom kvartáli tohto roka s čistým ziskom 44 mil. USD. Na medziročnej báze to predstavuje dramatický pokles, keď v rovnakom období minulého roka spoločnosť dosiahla čistý zisk v objeme 91 mil. USD. Hoci príjmy medziročne klesli z 9,18 mld. USD na hladinu 7,73 mld. USD, všetky výsledky sú v súlade s očakávaním Compaq aj prognózami analytikov.

Vedenie Compaq za kľúčový faktor medziročného poklesu zisku považuje nižšie výdavky spotrebiteľov a odberateľov, ktorí významne obmedzili tak nákupy veľkých počítačov a techniky pre zálohovanie dát, ako aj nákup služieb. Výkonný riaditeľ Compaq Michael Capellas však uviedol, že táto situácia zdôrazní výhody zamerania spoločnosti na štandardizované produkty. Ešte v minulom roku bola táto spoločnosť najväčším výrobcom počítačov vo svete, o svoje prvenstvo však prišiel v okamihu, keď sa na jeho miesto dostal Dell Computer.

Spoločnosť Compaq sa v súčasnosti snaží zlúčiť s firmou Hewlett-Packard, zatiaľ je jej úspešné ukončenie stále otázne vzhľadom na negatívny postoj potomkov zakladateľov Hewlett-Packard k fúzii. Hlasovanie o zlúčení v tejto súvislosti sa skončilo pred súdom a doteraz nie je jasné, ako to nakoniec dopadne. Compaq tvrdí, že fúzia bude prínosom, pozorovatelia však v tomto názore nie sú jednotní.

Spoločnosť Dell Computer si svoju vedúcu pozíciu v odvetví výroby počítačov získala zavedením spôsobu priameho predaja. To firme so sídlom v Round Rock v americkom štáte Texas umožnilo začať cenovú vojnu a využiť neistoty týkajúcej sa prípadnej fúzie Compaq a Hewlett-Packard. Vedenie spoločnosti Dell priznalo, že práve nejasnosti okolo fúzie jej dvoch konkurentov pomohli upevniť jej pozíciu na trhu.

V prípade, ak by Compaq do svojho kvartálneho hospodárenia zahrnul aj 222 mil. USD v súvislosti so zmenou účtovných pravidiel, dosiahol by čistú stratu 131 mil. USD. Bez započítania nákladov na akvizície by mala spoločnosť zisk 65 mil. USD, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka predstavoval zisk 214 mil. USD. V minuloročnom hospodárení však nie sú zohľadnené náklady na reštrukturalizáciu firmy.

(ČTK)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.