Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investičné odporúčania

Európske akciové trhy v piatok zaznamenali málo volatilné obchodovanie v dôsledku absencie významnejších výsledkov z makroekonomickej alebo podnikovej sféry. Hlavné referenčné indexy sa počas dňa mierne oslabovali, ovplyvnené poklesom telekomunikačných titulov po tom, ako investičné banky znížili cieľovú cenovú hranicu na akcie najväčšieho producenta mobilných telefónov - fínskej Nokie. Štvrtkové negatívne výsledky amerického Microsoftu zasa dostali predpoludním pod tlak producentov softvérov.

Výraznejšie si však polepšili akcie francúzskych bánk v reakcii na podstatne zvýšený výhľad Societe Generale na rok 2002. Podľa dílerov sú akcie francúzskych bánk oproti ich európskym konkurentom podhodnotené a lacné, čo pri zlepšujúcich sa trhových podmienkach dáva predpoklad na ich ďalší rast, aj keď v súčasnosti dosahujú historické maximá.

Americké akciové trhy zaznamenali v piatok nevýrazne obchodovanie a po napätom týždni zaknihovali mierne zisky, a to aj napriek nepriaznivým podnikovým výsledkom, ktoré boli koncom týždňa zdôraznené slabšími ziskami spoločnosti Microsoft. Softvérový gigant okrem iného varoval Wall Street, čo sa týka ďalšieho výhľadu, a to prevažne vzhľadom na neočakávané investície na zabezpečenie ziskovosti firmy v najbližších rokoch. Najväčšia papierenská spoločnosť sveta International Paper v piatok oznámila prvý zisk pod dlhšom období. Výsledok dosiahla po značných reštrukturalizačných iniciatívach, ktoré okrem iného zahŕňali aj predaj aktív v hodnote viac ako 3 mld. USD. Akciové indexy budú v najbližších dňoch obchodovať bez výraznejších pohybov vzhľadom na nedostatok podstatnejších fundamentálnych správ, ktoré by mohli investorov povzbudiť na ďalšie nákupy.

Euro vzrástlo na 3-mesačné dolárové maximum 89,23, ale krátkodobo zostáva pod klesajúcim tlakom vzhľadom na jeho 1,5 -percentný týždenný rast, ako aj stretnutie nemeckej odborárskej skupiny IG Metall so zamestnávateľmi naplánované na piatok s cieľom vyplatenia miezd. Ak IG Metall získa 3,7 % alebo viac, znamenalo by to jednak zlyhanie podnikateľských záujmov, na druhej strane by to zvyšovalo tlak na infláciu v eurozóne. V prípade, že sa nedohodnú, problém inflácie sa dostáva do popredia a zároveň sa zvýši riziko, že Európska centrálna banka pristúpi skôr k zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo sa, samozrejme, odrazí na klesajúcej cene eura. Okolo hranice 89,40-50 dolárových centov odporúčame krátkodobo vstupovať do krátkych europozícií s cieľovou hodnotou 88,75, kde je lokalizovaná podpora.

Bližšie informácie na www.bfx.sk

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.