Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002

Može oživiť trh

Oživovacia krvná transfúzia pre chradnúcu pražskú burzu môže prísť v podobe akcií najväčšej českej banky - ČSOB. Člen predstavenstva ČSOB Patrick Daems vo štvrtok uviedol, že ak sa International Finance Corporation zo skupiny Svetovej banky a Európska banka pre obnovu rozvoj rozhodnú akcie predať, je zámerom uviesť ich na trh. „Ak na trh pôjdeme, je prirodzené, že to bude na pražskej burze,“ dodal šéf ČSOB Pavel Kavánek.

V období, keď mnohí investori plánujú stiahnutie akcií z trhu, ako napríklad rakúska Erste akcie Českej sporiteľne, hodnotia obchodníci zámer ČSOB, aj keď doteraz bez konkrétneho rozhodnutia, veľmi pozitívne. „Pre umierajúci kapitálový trh by to bola veľmi dobrá správa. O akcie bánk v strednej a vo východnej Európe majú investori veľký záujem, pretože v nich vidia možnosť veľkého rastu,“ usudzuje Andrea Ferancová zo spoločnosti Wood & Company. Potenciál ČSOB potvrdzuje i vlaňajší zisk takmer 6 mld. Kč, z ktorých banka vyše polovicu vyplatí akcionárom na dividendách. „Som presvedčený, že vysoký výkon banky a skupiny bude pokračovať aj v budúcich rokoch,“ uviedol P. Kavánek.

Banka minulý rok pracovala na dokončení fúzie s Investičnou a Poštovou bankou, čo viedlo k rastu nákladov takmer o 30 %. Zlučovanie pobočiek stálo 340 mil. Kč, náklady na odstupné prepusteným zamestnancom takmer 100 mil. a zavedenie nového jednotného loga ČSOB vyšlo banku na 56 mil. Kč.

Zatiaľ čo ostatné veľké banky ešte pokračujú v znižovaní počtu zamestnancov, asi o 1000 ročne, podľa P. Kavánka sa so žiadnym výraznejším prepúšťaním nepočíta.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.