Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bojkot veľvyslanca OSN

Džanín - mesto ako postihnuté ničivým zemetrasením

Jeruzalem/Nábulus (TASR) - Mesto Džanín, ktorého palestínsky utečenecký tábor príslušníci izraelskej armády počas nedávnej okupácie zničili, ostane symbolom odporu a mučeníctva v kolektívnej pamäti Palestínčanov, ktorí si budú Džanín pamätať ako miesto hrdinského odporu a mučeníctva. Deväť dní prebiehali v tábore tvrdé boje. Izraelská armáda čelila odporu, s akým sa nestretla v nijakom inom okupovanom palestínskom samosprávnom meste. V tábore pri Džaníne izraelská armáda prišla o 23 vojakov. Palestínčania hovoria o „masakroch“, keď po streľbe tankov a obrnených vozidiel, vrtuľníkov a po demolovaní domov buldozérmi zahynulo niekoľko stoviek Palestínčanov. Izraelská armáda sa z tábora pri Džaníne stiahla v piatok ráno. Novinári a záchranári, keď sa dostali do tábora, prirovnali to, čo videli, k územiu postihnutému zemetrasením. BR OSN schválila vyslanie tímu, ktorý má zistiť rozsah škôd v tábore. Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom na Blízkom východe spustí kampaň s cieľom varovať pred nevybuchnutými náložami obyvateľov čiastočne zničeného utečeneckého tábora v Džaníne. Od piatka, keď sa z tábora stiahli izraelské jednotky, výbuchy nastražených náloží zranili niekoľko ľudí. Izraelský premiér Ariel Šaron včera vyhlásil, že úrady židovského štátu budú bojkotovať osobitného vyslanca OSN pre Blízky východ Terjeho Roed-Larsena pre jeho verejné vyjadrenia o postupe izraelskej armády v palestínskom utečeneckom tábore Džanín. Izraelský kabinet sa včera zaoberal návrhom právneho poradcu vlády Eliakima Rubinsteina o vyhlásení Roed-Larsena za persona non grata. Roed-Larsen po návšteve Džanínu situáciu opísal ako „hrôzu, ktorá presahuje ľudské chápanie“.

Izraelský premiér Ariel Šaron včera po odchode izraelskej armády z Nábulusu a z veľkej časti Ramalláhu, oznámil ukončenie „tejto fázy“ izraelskej ofenzívy na palestínskych autonómnych územiach Západného brehu rieky Jordán. Izraelské sily opustili aj Ramalláh, okrem obkľúčeného sídla Jásira Arafata. Izrael uvádza, že jeho vojaci budú obliehať Arafatov úrad, kým palestínsky vodca nevydá troch podozrivých z vraždy izraelského ministra turizmu Rehavama Zeeviho. Arafat súhlasil s ich predvedením pred súd, odmietol však ich vydanie. Ďalší boj proti terorizmu bude podľa Šarona prebiehať pomocou „iných metód“. Šaron mal na mysli zrejme plán vytvoriť na Západnom brehu nárazníkové zóny, ktoré by bránili palestínskym samovražedným atentátnikom prenikať na územia židovského štátu.

Palestínska veľvyslankyňa v Paríži Leila Šahídová včera vyjadrila svoje obavy zo zavraždenia palestínskeho prezidenta Jásira Arafata v budove generálneho štábu v predjordánskom meste Ramalláh. „Izrael chce zavraždením Arafata zavŕšiť zničenie autonómie a teraz, keď stroskotala misia ministra zahraničných vecí USA Colina Powella, viac ako kedykoľvek predtým,“ povedala veľvyslankyňa. Izraelská tlač včera pripustila možný útok na generálny štáb palestínskeho prezidenta.

Izraelská armáda včera pri operácii v utečeneckom tábore Kalandíja zatkla vojenského šéfa hnutia Fatah Násira abú Hameida. Počas razie v utečeneckom tábore izraelské sily zatkli približne 15 osôb. 34-ročný Násir abú Hameid je blízkym spolupracovníkom vodcu hnutia Fatah Marvána Barghútího, ktorého zatkli izraelské jednotky 15. apríla v Ramalláhu. Izrael Hameida obviňuje z prepojenia na Brigády mučeníkov al-Aksá, extrémistickú organizáciu spájanú s hnutím Fatah Jásira Arafata. Brigády sú zodpovedné za palestínske samovražedné atentáty na izraelskom území. Izraelská armáda včera počas vpádu do južnej časti pásma Gazy postrelila štyri palestínske deti, ktoré hádzali kamene smerom k izraelským tankom a buldozérom.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.