Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002

Letecké permutácie

Náraz malého lietadla do 32-poschodovej milánskej budovy Pirelli bol s určitosťou haváriou a nie teroristickým útokom, oznámil hovorca talianskej Národnej agentúry pre leteckú bezpečnosť. Je to možné. Aj Maradona dal gól rukou vo štvrťfinále majstrovstiev sveta, hoci pred zápasom nikomu ani len na rozum neprišlo, že sa také niečo môže stať . A keď sa do čierneho občas trafia aj superligoví útočníci, prečo by sa malé lietadlo nemohlo trafiť do takej veľkej budovy?

Áno, je možné, že išlo o nešťastnú náhodu, i keď táto možnosť nie je práve najhorúcejšou favoritkou pravdepodobnosti. Pamätáte si, žeby pred 11. septembrom niekedy lietadlo narazilo do budovy? Letecké havárie sa stávali, ale spravidla sa takto nekončili. Existuje totiž niečo ako pud sebazáchovy, a tento v žiadnom prípade v kritických chvíľach nenašepkáva pilotovi, aby to zabočil do najbližšej budovy.

A to akej budovy! Pre Milánčanov Pirelliho mrakodrap nie je len najvyššou budovou v meste, píše denník Financial Times. Je to symbol povojnovej renesancie a prosperity po druhej svetovej vojne. Práve preto sa sem v roku 1978 presťahovala regionálna vláda Lombardie. Okrem toho je hodnotnou ukážkou talianskej modernej architektúry a neodmysliteľne patrí k imidžu Milána. Ďalšia zhoda okolností?

Nesnažím sa tvrdiť, že išlo o terorizmus v klasickom chápaní. Nedávny prípad mladého Američana, ktorý malým lietadlom narazil do budovy v Tampe, jasne ukazuje, že 11. september sa stal smutným vzorom pre niektorých nervovo labilnejších ľudí. Vyšetrovanie určite poskytne aj ďalšie eventuality a vysvetlenia. Ťažko však uveriť, že nešlo o plánovanú haváriu. Božská ruka je len jedna.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.