Hospodársky denník
USD46,668 Sk
EUR41,593 Sk
CHF28,327 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  22.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mínové pole

Peter Kasalovský

Zhruba 3,2 milióna voličov je v apríli rozhodnutých využiť svoje volebné právo v tohtoročných parlamentných voľbách. Už dnes o nich bojujú politické strany, ktorých sila podľa volebných preferencií je takáto: HZDS-ĽS, Smer, SMK a za nimi ANO, SDKÚ a KDH, pričom tieto tri strany, resp. hnutia si striedajú pozície. Na hranici zvoliteľnosti sa pohybuje SNS a na preferenčnom dne sa nachádzajú ľavicové subjekty, ktorých potenciál pred štyrmi rokmi nebol ďaleko od dvadsiatich percent.

S výnimkou SMK všetky preferenčne zaujímavé strany už vyhlásili, že ich cieľom je byť v novej vládnej garnitúre. Volebné víťazstvo očakáva HZDS-ĽS. So zreteľom na to, že parlamentné voľby budú o necelý polrok, tak treba mať na pamäti, že ho nevylučuje ani Smer, KDH a SDKÚ. Avšak volebným víťazstvom bude len účasť v novej vláde, ktorá nemôže nebyť dielom „veľkého kompromisu“. Aj preto, že prezident republiky R. Schuster pripustil, že poverenie zostaviť vládu nemusí dostať volebný víťaz.

V závere štvrtého mesiaca roka naďalej platí, že kľúčom volebnej tajničky bude zisk HZDS-ĽS a zároveň s ním počet strán, ktoré sa dostanú do parlamentu, a v neposlednom rade volebná účasť. Je zrejmé, že o odpovedi na tieto otázky sa rozhoduje už dnes. Avšak nemožno vôbec vylúčiť, že v tohtoročných parlamentných voľbách všetko môžu postaviť na hlavu výkony strán vo finiši volebnej kampane, celková hospodárska a sociálna situácia, a takpovediac decibely zlatého hlasu zahraničia.

Svoju logiku majú aj sporadické vyhlásenia jednotlivých lídrov ako budú vládnuť, čo chcú riešiť prioritne, a najmä ako. Treba dúfať, že väčšina voličov doslova nenaletí na priam populistické návrhy riešení čiastkových problémov, ktorých je dnes viac ako dosť. Azda dá prednosť celkovej vízii, či skôr realistickému náčrtu radikálneho obratu k dynamike hospodárstva a spoločnosti vrátane prehĺbenia demokracie, a tým aj k postupnému zneškodňovaniu nakopených sociálnych mín.

Doterajší výsledok 13-ročnej transformácie má aj jednoznačné mínusy. Či sme sa vôbec dostali do plusu, to je veľká otázka. Predovšetkým z hľadiska celkovej výkonnosti hospodárstva, ktorá je viac ako problematická, pokiaľ sa chceme porovnávať s vývojom v EÚ alebo aspoň v niektorých postkomunistických štátoch. Potom je tu taká miera nezamestnanosti, ktorá je takmer neriešiteľnou (a takmer najvyššou v Európe), a celkovo silná sociálna a vôbec životná destabilizácia.

Ak sa chceme pohnúť z tejto trasľavej pozície, tak potrebujeme múdrejšiu a pevnejšiu vládu ako boli doterajšie. Dalo by sa povedať, že by malo ísť o skupinu odborníkov, ktorí nebudú vytrvalo predpisovať na abscesy acylpyrín, či liečiť tichom a dobrým slovom - sľubmi o tom lepšom zajtrajšku, ale rozhodnú sa pre radikálnu terapiu, ktorej výsledkom bude poriadok v organizme a funkčnosť jednotlivých orgánov. Či na to majú jednotlivé strany, to nie je vec slepej dôvery až viery, ale presvedčenia verejnosti.

Pred nami je necelý polrok, ktorý by mal byť zasvätený pravde. Tá bude víťaziť medzi občanmi, ktorých väčšina je z doterajšej transformácie rozčarovaná alebo sa cíti prinajmenej oblafnutou. Premnohí z nich sa utiekajú k takému mylnému názoru, že rozhodujúcim impulzom k novému životu a poriadku môže byť už len prijatie do NATO, a potom aj do Európskej únie. Aby to tak bolo, tak si najprv musíme zvoliť takú vládnu garnitúru, ktorá bude spoľahlivým navigátorom k želaným cieľom občianskej väčšiny.

Triezvosť a vecnosť, ale aj schopnosť sebareflexie a takpovediac know-how pre našu prosperitu v nadchádzajúcej a neoficiálne už odštartovanej predvolebnej kampani budú mať podstatný vplyv na to, ako bude jednotlivých kandidátov vnímať to zahraničie, ktoré bude rozhodovať o našom prijatí-neprijatí do NATO aj Európskej únie. O tom, aký bude jeho hlas, koho bude v tichosti prijímať a koho v tichosti a diplomatickým chladom odmietať, to sa podľa všetkého ukáže začiatkom

Všetky politické strany, ktoré pôjdu do parlamentných volieb, majú šancu prejsť mysleným mínovým poľom, ktorým je jeho realita. Otázkou je len to, či bez ujmy na zdraví a pri živote...

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.