Hospodársky denník
USD46,803 Sk
EUR41,629 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  23.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aké sú podmienky

možnej koalície?

Na februárovom valnom zhromaždení Hospodárskeho klubu (NEF) prezentoval predseda Smeru Robert Fico spolu s lídrami ostatných politických strán, s výnimkou SDKÚ, p. . .

Kde sme a čo chceme (12)

Čo nám štyri roky umožnili

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predsta. . .

Chce to mať aj dlhšie prsty

Eximbanka reaguje na výhrady podnikateľskej sféry

Žiaľ, napriek rôznym deklaráciám necítime žiadnu proexportnú pomoc, ktorou by súčasná výkonná moc pomáhala väčším či . . .

Noví partneri?

Za prítomnosti veľvyslanca USA v SR R. Weisera v Bratislave včera predstavili novú službu na podporu malých a stredných podnikov, BuyUSA.com. Ide o elektronické spojenie medzi podnik. . .

Slabé výsledky

Priemyselné objednávky v Taliansku sa vo februári medzimesačne zvýšili o 0,4 percenta v porovnaní s predošlým poklesom o 0,5 percenta. Februárové výsledky však výrazne zaostali za oč. . .

Budú výnimky?

Americký minister obchodu D. Evans včera oznámil, že USA uvažujú o udelení výnimky viacerým krajinám pri dovozných clách na oceľové výrobky. Zopakoval postoj Washingtonu, že clo je v . . .

Málo práce

Miera nezamestnanosti v Poľsku zostala v marci nezmenená na rekordnej úrovni 18,1 percenta. Poľský minister práce J. Hausner očakáva, že koncom roka sa miera nezamestnanosť vyšplhá až na. . .

Desať NAJuznávanejších

Od 5. februára do 22. apríla došlo 2213 hlasovacích lístkov, pričom za posledných sedem dní došlo dvestopäťdesiatosem hlasovacích lístkov.

Najvýraznejšia osobnosť slovenske. . .

Agrárny kurz je na rane

Sú znepokojení vládnymi reštrikciami

Zníženie dotačnej podpory o vyše 1,7 mld. Sk už sťažilo v tomto roku aj tak pomerne kritickú situáciu prvovýrobcov a spracovateľov p. . .

Ako vychovať odborníkov

Uľahčiť rozhodnutie o životnej profesii

Asi sto stredných odborných učilíšť (SOU), stredných priemyselných škôl (SPŠ) a stredísk praktického vyučovania (SPV) zo Slovens. . .

Akcie treba zhodnocovať

S novými stanovami, ale aj dozornou radou

Mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov VSŽ zvolané na včera na podnet Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti a RIF priniesl. . .

O 50 halierov

Slovnaft dnešným dňom znižuje ceny všetkých druhov motorových palív jednotne o 0,50 Sk na liter. Reaguje tak na posilnenie kurzu slovenskej meny oproti US doláru v priebehu minulého. . .

IKEA v novom

Nový, plochou väčší a sortimentovo širší obchodný dom nábytku a bytových doplnkov IKEA otvoria pre obyvateľov Bratislavy a širokého okolia 25. apríla 2002 na Ivanskej ceste. Návštev. . .

Po hranice

Medzi rakúskym Parndorfom a slovensko-rakúskym hraničným priechodom Jarovce - Kittsse sa už na budúci rok začne stavať diaľničný úsek, ktorý bude súčasťou magistrály A6 a rakúskej diaľ. . .

Výročná správa

Kultúru publikovania, ale aj čítania výročných správ podnikov má podľa Eugena Jurzycu, riaditeľa Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, podporiť súťaž. . .

Vyorávky zaťažia „kasy“

Nižšia úroda obilnín pod vplyvom chorôb

Tohtoročná úroda obilnín na Slovensku rozhodne nedosiahne parametre ich vlaňajšieho zberu v celkovom objeme tri milióny ton. Ozi. . .

Kúpia Zetor

Slovenská spoločnosť HTC Holding Bratislava sa stane majoritným vlastníkom českej strojárskej spoločnosti na výrobu traktorov Zetor. Za 310 mil. CZK získa od Českej konsolidačnej age. . .

Firmy v kocke

Štatistický úrad SR prostredníctvom svojich krajských správ vykonáva od marca do júna celoštátne zisťovanie Cenzus malých a stredných podnikov. Jeho cieľom je zabezpečenie aktualiz. . .

Rakovina kosí

Na prvom mieste vo svete vo výskyte aj v úmrtí je rakovina konečníka a hrubého čreva. Na Slovensku sa odhaduje, že ročne pribudne 75 nových prípadov na stotisíc obyvateľov. Podľa p. . .

Spotreba stúpa

Hrubá spotreba elektriny v SR vzrástla za prvý štvrťrok medziročne o 0,9 %. Na Slovensku sa počas sledovaného obdobia vyrobilo 8 859 402 MWh elektriny (medziročne viac o 6 %). Spo. . .

Po Montreale Peking a Osaka

Význam a zmysel členstva v obchodnej a priemyselnej komore

Predstavitelia Trnavskej regionálnej obchodnej a priemyselnej komory absolvovali na potravinárskej fakult. . .

Chráňme ich

Národná prírodná rezervácia Tajba pri Strede nad Bodrogom v Trebišovskom okrese je jedinou reprodukčnou lokalitou korytnačky močiarnej na Slovensku. Podľa starostu obce Františka Gecs. . .

Rozhoduje uhol pohľadu

Komentuje Eleonóra Bujačková

Predvolebné obdobie je aj obdobím publikovania všakovakých hodnotiacich správ o stave našej ekonomiky. Nie je to čítanie veľmi optimistické.. . .

A niet na hospitalizáciu

Nepoisťovacie problémy jednej poisťovne

Náš zdravotnícky svet sa nám v poslednom čase netočí okolo pacientov či ekonomických možností liečby, ale okolo kontroly. Táto . . .

Nielen našimi očami

Komentuje Nora Machutová

Krach slovenskej banky je slovenský problém, ale tak trochu aj problém Európy. Rast či pokles nezamestnanosti v republike je problémom pre slovenskú. . .

Keby len perličky

Komentuje Matúš Hrabal

Nebýva zvykom v komentári sa venovať viacerým udalostiam, pokiaľ to nemá byť prehľad týždňa. Kuriózne správy o rozhodovaní a odôvodňovaní týchto rozhod. . .

Stavebníctvo ich tlačí k zemi

V tomto fachu vo svete už vládnu moderné elektrické pece

Zlievarne, ktoré v minulosti fungovali v nadväznosti na konkrétneho odberateľa, majú naďalej stabilné záka. . .

Cesta k novej stratégii

Aj zástupcovia miest Bratislava a Komárno

Valné zhromaždenie akcionárov Slovenskej plavby a prístavov v piatok odsúhlasilo správu o kontrolnej činnosti dozornej rady spo. . .

Všetko, čo sa dá, modernizujú

Zvolenské ŽOS si hľadajú zákazníkov aj mimo okruhu železníc

Na slovenskom podnikateľskom trhu pôsobia tri samostatné železničné opravovne a strojárne a v opravách. . .

Sľubný nárast

Spoločnosť DNS Slovakia Bratislava dosiahla za prvý štvrťrok obrat v objeme takmer 95,6 mil. Sk. V medziročnom porovnaní, keď vlani dosiahla obrat takmer za 40,2 mil. Sk, to predsta. . .

Opäť nové cenové opatrenia

Knižky u pacientov sa už pre nás stali skutočnosťou

Opatrenia prijaté v rámci projektu liekovej politiky smerujú podľa vyjadrenia zástupcov Združenej zdravotnej pois. . .

Pivo bude drahšie

Štát si však zlepší rozpočet

Príslovie, ak zdražie pivo, padne vláda, zrejme už neplatí. K zdraženiu jedného litra 10-stupňového piva o korunu až o korunu desať halierov by m. . .

Ako na to?

Postreh Andreja Pokojného

Únia podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle nám poskytla informáciu z európskeho potravinárskeho fóra o kvalite a dôvere spotrebiteľa,. . .

Pamäť uložená v archíve

Vedieť kto sme, čo sme robili, kam ideme

Okresné mesto Skalica leží v severovýchodnom cípe Slovenska, v bezprostrednej blízkosti hraníc s Českou republikou. Obklopená je. . .

Drobničky

Rakúsky spisovateľ Robert Menasse sa stane laureátom tohtoročnej Ceny Liona Feuchtwangera, ktorú udeľuje Berlínska akadémia umení. Ocenenie prevezme 26. mája.

Vo veku 79 rokov 21. ap. . .

Dvojnásobný debut

Spoveď človeka, ktorý si pripadá príliš inteligentný pre tento svet a rozmýšľa, ako sa zaradiť do davu, to je ústredná myšlienka mladého francúzskeho spisovateľa Martina Pagea.. . .

Pozvánka

Po roku v susednom Rakúsku je od 15. apríla do 13. mája 2002 vo Vlastivednom múzeu v Orlovom pri Považskej Bystrici sprístupnená putovná interaktívna výstava Schola Ludus: Kvapaliny.. . .

Pomôže „oprava“ kostí

Nový objav na poli medicíny možno v budúcnosti urýchli hojenie zlomenín a pomôže pacientom s rakovinou kostí. Vedci z Northwesternskej univerzity v USA pod vedením profesor. . .

Jedinečná osobnosť

Prvé emancipačné snahy za lepšie postavenie žien v spoločnosti vyvierali z evanjelických kruhov. Vedúce a vodcovské osobnosti v týchto snahách predstavujú ženy a dcéry evan. . .

Krehká duša i nežný skeptik

O všetkom treba pochybovať. Aristotelovská myšlienka akoby sa stala i životným heslom jedného z najväčších českých hercov, ktorý za svoje herecké umenie získal množstv. . .

Znižujú riziko

Každodenná tabletka kalcia, ktorú ženy zvyčajne užívajú na spevnenie kostí, môže upraviť hladinu cholesterolu a znížiť tak riziko srdcových ochorení a porážky. Podľa novozélan. . .

Pokrok v boji proti aids

Vedci z Merck Research Laboratories vyvinuli očkovaciu látku proti aids, ktorá sa javí najsľubnejšie zo všetkých doterajších pokusov o účinnú vakcínu. Vďaka taktike bunk. . .

Životopisná hra o Edith

Životopisnú hru o legendárnej francúzskej šansoniérke Edith Piaf pripravuje činoherný súbor zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) na tohtoročné Zámock. . .

V stovke najrýchlejších

Alternatívny poskytovateľ telekomunikačných služieb pre podnikových zákazníkov v strednej Európe - eTel Group - bol zaradený do poradia prvej stovky spoločností v prestížn. . .

Hodiny hudby z vrecka

MP3 prehrávač s gigantickou kapacitou

Zvukovému formátu MP3 ustavične rastie popularita. Mnohí výrobcovia začali ponúkať prenosné MP3 prehrávače. Apple predstavil druhý mo. . .

CZP - služba zákazníkom

Kliknite si na internetovú adresu www.softip.sk

Spoločnosť SOFTIP kladie mimoriadny dôraz na poskytovanie komplexných služieb a maximálnu starostlivosť o svojich zákazní. . .

Náš tip - IBM a SOFTIP...

...hovorí Sína Niku, generálny riaditeľ FIDES

Podľa dosiahnutých minuloročných ekonomických výsledkov sa distribučná spoločnosť FIDES, Zdravotnícke zásobovanie, a. s.,. . .

Svet v posunkovej reči

Projekt osvojenia si jazyka pre nepočujúcich

Dnes už azda nikto nepochybuje o tom, že informačné technológie prispievajú k lepšej kvalite života. Stali sa pre nás samozre. . .

Dohoda prináša inováciu

SMS cez modem aj v západnej Európe

Skupina Fincom Group, ktorá dodáva informačné a komunikačné technológie a služby, uzatvorila dohodu so spoločnosťou Materna Informatio. . .

Miliardy bezhotovostne

Záujem Slovákov o kreditné karty rastie

Podľa údajov asociácie Visa International, najväčšieho platobného systému na svete, zaznamenala Slovenská republika významný náras. . .

Nové cieľové oblasti rastu

Spoločnosť Oracle informovala finančných analytikov o trhu outsourcingu (externého poskytovania) aplikácií, jednej zo svojich nových cieľových oblastí rastu. Finančný r. . .

Obrat vzrástol

Spoločnosť SAP Slovensko ohlásila finančné výsledky za rok 2001. Celkový obrat vzrástol o 39 % na 616 miliónov Sk v porovnaní s rokom 2000. Celkový obrat za softvér SAP sa oproti r. . .

Zaznamenaný ďalší rast

Predaj PC v západnej Európe opäť klesol

Predaj osobných počítačov v Európe, Afrike a na Blízkom východe (EABV) v 1. štvrťroku síce zaznamenal opäť rast, ktorý je však pom. . .

Nové multifunkčné zariadenia

Zvyšovanie efektivity malých podnikov a kancelárií

Spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia predstavila najnovšie prírastky do rodiny ocenených multifunkčných zariadení.. . .

Spektrum

Najrýchlejší a najvýkonnejší počítač na svete, ktorý bude možné osadiť až 128 procesormi, plánuje vyrobiť spoločnosť Fujitsu. Pri použití maximálneho počtu procesorov bude tento superpoč. . .

Cofax v očakávaní

Každoročne na jar sa koná odborná výstava venovaná počítačom a informačným technológiám Cofax. Je však verejne známe, že za posledné roky sa organizátori tohto podujatia príliš . . .

Elektronický podpis skutočnosťou

Dlhoočakávaný zákon nám môže zjednodušiť komunikáciu s úradmi

Predstavte si situáciu: je posledný deň na podanie daňových priznaní, všade na úradoch sa tlačia z. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Vojtech

v stredu Juraj

V Českej republike

dnes Vojtěch

v stredu Jiří. . .

Zmena majiteľa nehnuteľnosti

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Daroval som určité nehnuteľné veci do vlastníctva jednej nem. . .

Rádio Twist

6:00 Twist so Zuzanou Čižinskou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Miroslavom Grenčíkom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čiern. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika. Pásmo o ľudskej dôstojnosti

9.50 Literárna aktualita

10.00 Minižurn. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 21. 4. 2002: Bratislava 101,25,. . .

. . .

Počasie

Dnes bude malá, v poludňajších a popoludňajších hodinách prechodne zväčšená oblačnosť a miestami, najmä na strednom Slovensku prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov, na Orave, v Liptove a na Spiši miestami chladnejšie. Severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 16 až 21, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.47 a zapadne o 19.54 hod.

Amsterdamzamračené15
Atényslnečno18
Belehraddážď15
Berlíndážď16
Bratislavaslnečno17
Brusel zamračené17
Budapešťpolooblačno17
Bukurešť dážď15
Frankfurt dážď18 
Helsinkipolojasno5
Istanbulpolooblačno18
Kodaňdážď14
Kyjevdážď11
Lisabonslnečno21
Londýnoblačno17
Madridslnečno18
Moskvapolooblačno14
Oslooblačno13
Parížzamračené18
Prahadážď17
Rímoblačno21
Sofiadážď11
Štokholmzamračené9
Varšavajasno18
Viedeňprehánky17
Záhrebprehánky15
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.