Hospodársky denník
USD46,803 Sk
EUR41,629 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  23.Apríla 2002

Kde sme a čo chceme (12)

Čo nám štyri roky umožnili

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu?

M. Dzurinda: Slovensko patrí k popredným a jednoznačným kandidátom na vstup do Severoatlantickej aliancie. Výrazne sme sa zlepšili vo všetkých oblastiach plnenia Akčného plánu pre členstvo, čo viackrát ocenili naši partneri v aliancii. Rovnako ocenili aj principiálne postoje vlády SR v krízových momentoch, ako bola kosovská operácia či situácia po 11. septembri. Od pražského summitu očakávam pozvanie. Primárne rozhodnutie o smerovaní krajiny drží v rukách občan - volič.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

M. Dzurinda: Za prvoradé považujem dodržanie harmonogramu prijímania legislatívy súvisiacej s prístupovým procesom do Európskej únie. Zároveň je dôležité využiť situáciu, že sa nám v negociačných rokovaniach podarilo dostihnúť ostatné krajiny V4 a ukončiť v tomto roku prístupové rokovania.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

M. Dzurinda: Tento rok predstavuje vyvrcholenie štvorročnej práce súčasnej vlády. Septembrové voľby uzavrú obdobie nášho pôsobenia a otvoria priestor pre nové rozloženie síl. Toto obdobie pokladám za kľúčové pre integračné ambície Slovenska, a tak mojím prvoradým cieľom v súčasnosti je zintenzívnenie práce na medzinárodnej pôde.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

M. Dzurinda: Za jednoznačne najvýraznejší celospoločenský problém považujem vysokú mieru nezamestnanosti. Ekonomika je stabilizovaná a máme viac pracovných miest. Napriek tomu sme v boji s nezamestnanosťou zatiaľ neboli dostatočne úspešní. Je to veľmi komplikovaná úloha, ktorú nie je možné efektívne vyriešiť počas jedného funkčného obdobia. Za ďalšie problémy, ktoré musíme prioritne riešiť, považujem i rozvoj zaostávajúcich regiónov a dotiahnutie začatých reforiem.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku novej SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

M. Dzurinda: Dedičstvo predchádzajúcej vlády spôsobilo, že transformačný proces na Slovensku je v porovnaní so susednými štátmi V4 v miernom sklze. Pevne však verím, že naše omeškanie za „susedmi“ postupne výrazne skrátime vo všetkých oblastiach, tak ako sa nám to podarilo v otázke prístupového procesu do EÚ. Zníženie úrokových sadzieb a daňového zaťaženia, podpora tvorby nových pracovných miest, vytvorenie priaznivých podmienok pre zahraničných investorov a mnohé ďalšie prijaté opatrenia vytvárajú do budúcnosti dobré predpoklady na úspešné napredovanie našej krajiny. Obrovský potenciál pre rozvoj Slovenska predstavuje tiež kvalifikovaná pracovná sila, a to i pre vysoko špecializované odvetvia, ako sú napríklad informačné technológie.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.