Hospodársky denník
USD46,803 Sk
EUR41,629 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  23.Apríla 2002

Pokrok v boji proti aids

Vedci z Merck Research Laboratories vyvinuli očkovaciu látku proti aids, ktorá sa javí najsľubnejšie zo všetkých doterajších pokusov o účinnú vakcínu. Vďaka taktike bunkového útoku dostali hladinu vírusu pod kontrolu. Nájsť účinnú látku, ktorá by si dokázala poradiť s vírusom HIV, sa bádatelia usilujú už dlho a je známe, že sa pritom stretávajú s veľkými ťažkosťami. Začiatočné pokusy využívali klasický prístup: injikovať HIV povrchový proteín a vyprovokovať imunitnú odpoveď - začali by sa tvoriť protilátky, ktoré by vírus pri nasledujúcej infekcii porazili. Ale na HIV vírus bol tento postup krátky. Unikol tým, že skryl proteíny, na ktoré sa zachytávajú proteíny a zároveň sa vytvorili aj nové kmene vírusu.

Pretože vírus HIV sa ukázal byť komplikovanejší, rozhodli sa vedci skúsiť to inak: nasimulovať spôsob, akým sa telo prirodzene usiluje vyrovnať s HIV infekciou - teda stimulovať imunitný systém, aby zničil bunky infikované vírusom. Emilio Emini s kolegami vyvinuli sľubný postup. Použili neškodný vírus, pomocou ktorého doručili DNA SHIV priamo do špecifických imunitných buniek. Účinnosť látky preverovali u opíc a zistili, že zaočkované opice prežili infekciu ľudsko-opičím hybridným vírusom SHIV, ktorá sa zvyčajne končí smrťou. Ich podporený imunitný systém udržal hladinu vírusu pod detegovateľnou úrovňou.

Hoci výsledky vyzerajú veľmi nádejne, ozvali už aj hlasy pochybovačov, pretože vírus v nízkej hladine sa môže zmeniť a vyhnúť sa imunitnej odpovedi. Rok na to, ako Dan Barouch z Harvard Medical School v Bostone so spolupracovníkmi podali podobnú látku ôsmim zvieratám, objavila sa mutantná forma vírusu a jednu opicu zabila. Riziko znovuobjavenia patogénu hrozí v prípade každej očkovacej látky, ktorá drží hladinu vírusov pod kontrolou, ale nezabraňuje infekcii. No i tak tento typ vakcíny dokáže teoreticky oddialiť nástup aids a znížiť riziko rozširovania choroby.

HIV vírus by však mohol prekabátiť široko zameranú vakcínu, hoci je to menej pravdepodobné ako častá odolnosť baktérií proti mnohým liekom. Či vakcína testovaná na opiciach zaberie aj u ľudí, ukáže čas. Zatiaľ vedci nebudú ustávať v hľadaní ideálnej očkovacej látky, ktorá by podchytila aj tvorbu protilátok (mali by zasahovať základné nemeniace sa časti vírusu) aj bunkový útok.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.