Hospodársky denník
USD46,803 Sk
EUR41,629 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  23.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Socialisti strašiakom

Po nedeľňajšom druhom kole parlamentných volieb je jasné, že Maďari svoje volebné zvyky nemenia. Od prvých slobodných volieb v roku 1990 každá vláda aj napriek krízam vždy ukončila svoj mandát, nasledujúce voľby však prehrala. V roku 1994 dostala „na frak“ pravica, keď po premiérovi Józsefovi Antallovi prišiel socialista Gyula Horn. Toho po štyroch rokoch vystriedal opäť konzervatívec Viktor Orbán a ten teraz našiel svojho premožiteľa v Péterovi Medgyessym, nestraníckom kandidátovi, ktorého si vybrali socialisti. Volebné kyvadlo ľavica-pravica funguje. Hoci tentoraz to mohla pravica zmeniť. Mala k tomu blízko. Ako včera povedal dosluhujúci premiér a líder pravice Viktor Orbán, bloku FIDESZ-MPP a MDF chýbalo iba šesť mandátov, aby sa zachovala kontinuita terajšej vlády. Socialisti síce v konečnom sčítaní hlasov majú o desať kresiel menej (178) v 386-člennom parlamente ako pravičiari (188 mandátov), na rozdiel od FIDESZ-u však majú vyšší koaličný potenciál, lebo do vlády s nimi idú aj liberáli zo Zväzu slobodných demokratov, ktorí získali 20 mandátov.

Orbán zablahoželal Medgyessymu k víťazstvu a teraz má prinajmenej štyri roky na to, aby budoval nanovo základňu voličov, hlavne z radov mladých ľudí, a pýtal sa, kde urobil chybu. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung ponúkol odpoveď: Orbán doplatil sám na seba, keď jeho strategickou chybou bola túžba po moci a neochota robiť politické kompromisy. A zrejme to bolo aj prehnané používanie nacionálneho slovníka, ktorým fanatizoval veľkú časť populácie. Už pred voľbami stavil Orbán na národnú kartu, presadzoval zákon o zahraničných Maďaroch, „bil“ sa za nápravu krívd Benešových dekrétov a nazýval socialistov vlastizradcami. Po prvom kole svoj slovník pritvrdil. Na volebnom zhromaždení v Györi navrhol, aby sa Maďari namiesto klasického Dobrý deň zdravili heslom FIDESZ „Maďarsko vpred“. Ako ďaleko je od podobných návrhov k tým v podobe „Deutschland über alles“? Najmä ak Orbán, ak by vyhral, sľúbil posilniť zákon o zahraničných Maďaroch, bez rozpakov tvrdil, že vlasť je širšia ako Maďarsko a že budúcnosť Maďarov je v pätnásťmiliónovom národe (Maďarsko má 10 miliónov obyvateľov). Čo na tom, že tá vlasť sa rozprestiera v celej Karpatskej kotline, aj vo vlasti Slovákov, Rumunov, Srbov, Chorvátov a Ukrajincov? Súdny volič pochopil, že ideálom EÚ, do ktorej má Maďarsko vstúpiť, je rétorika postavená na národných záujmoch cudzia. Západu sympatický Orbán sa pred voľbami stal problémotvorným štátnikom nielen pre strednú Európu, ktorého postoje vyvolávali rozpaky.

Zatiaľ čo Orbán uvažuje v rovine „čo a keby“, víťazi volieb volia skôr opatrné ako bujarooslavné vyhlásenia. Medgyessy pripomenul, že tieto voľby vyhrali voliči, ktorých účasť bola historicky vysoká. Bola to otázka výmeny vlády, povedal. Parafrázujúc Orbánovu nacionálnu rétoriku uviedol, že chce byť premiérom desať miliónov Maďarov a nie dvakrát päť miliónov Maďarov. Naznačil tým, že polarizácia obyvateľstva na dva tábory (ako pred voľbami) krajine škodí. Nadstranícky Medgyessy prisľúbil pokoj v krajine, čo je určite signál umiernenosti aj pre zahraničie a prisľúbil, že sa jeho kabinet pokúsi o takú krajinu, v ktorej nie ľudia musia mať radi vládu, ale vláda ľudí. A ľudia, ako vždy, sa chcú mať lepšie. Orbán hrozil, že socialisti vystrašia investorov. No možno práve naopak, ak Medgyessy zabezpečí sľúbený pokoj a utlmí nacionálne vášne, jeho krajina bude pre podnikanie ešte atraktívnejšia.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude malá, v poludňajších a popoludňajších hodinách prechodne zväčšená oblačnosť a miestami, najmä na strednom Slovensku prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov, na Orave, v Liptove a na Spiši miestami chladnejšie. Severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 16 až 21, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.47 a zapadne o 19.54 hod.

Amsterdamzamračené15
Atényslnečno18
Belehraddážď15
Berlíndážď16
Bratislavaslnečno17
Brusel zamračené17
Budapešťpolooblačno17
Bukurešť dážď15
Frankfurt dážď18 
Helsinkipolojasno5
Istanbulpolooblačno18
Kodaňdážď14
Kyjevdážď11
Lisabonslnečno21
Londýnoblačno17
Madridslnečno18
Moskvapolooblačno14
Oslooblačno13
Parížzamračené18
Prahadážď17
Rímoblačno21
Sofiadážď11
Štokholmzamračené9
Varšavajasno18
Viedeňprehánky17
Záhrebprehánky15
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.