Hospodársky denník
USD46,803 Sk
EUR41,629 Sk
CHF28,361 Sk
CZK1,378 Sk
  Utorok  23.Apríla 2002

Socialisti strašiakom

Po nedeľňajšom druhom kole parlamentných volieb je jasné, že Maďari svoje volebné zvyky nemenia. Od prvých slobodných volieb v roku 1990 každá vláda aj napriek krízam vždy ukončila svoj mandát, nasledujúce voľby však prehrala. V roku 1994 dostala „na frak“ pravica, keď po premiérovi Józsefovi Antallovi prišiel socialista Gyula Horn. Toho po štyroch rokoch vystriedal opäť konzervatívec Viktor Orbán a ten teraz našiel svojho premožiteľa v Péterovi Medgyessym, nestraníckom kandidátovi, ktorého si vybrali socialisti. Volebné kyvadlo ľavica-pravica funguje. Hoci tentoraz to mohla pravica zmeniť. Mala k tomu blízko. Ako včera povedal dosluhujúci premiér a líder pravice Viktor Orbán, bloku FIDESZ-MPP a MDF chýbalo iba šesť mandátov, aby sa zachovala kontinuita terajšej vlády. Socialisti síce v konečnom sčítaní hlasov majú o desať kresiel menej (178) v 386-člennom parlamente ako pravičiari (188 mandátov), na rozdiel od FIDESZ-u však majú vyšší koaličný potenciál, lebo do vlády s nimi idú aj liberáli zo Zväzu slobodných demokratov, ktorí získali 20 mandátov.

Orbán zablahoželal Medgyessymu k víťazstvu a teraz má prinajmenej štyri roky na to, aby budoval nanovo základňu voličov, hlavne z radov mladých ľudí, a pýtal sa, kde urobil chybu. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung ponúkol odpoveď: Orbán doplatil sám na seba, keď jeho strategickou chybou bola túžba po moci a neochota robiť politické kompromisy. A zrejme to bolo aj prehnané používanie nacionálneho slovníka, ktorým fanatizoval veľkú časť populácie. Už pred voľbami stavil Orbán na národnú kartu, presadzoval zákon o zahraničných Maďaroch, „bil“ sa za nápravu krívd Benešových dekrétov a nazýval socialistov vlastizradcami. Po prvom kole svoj slovník pritvrdil. Na volebnom zhromaždení v Györi navrhol, aby sa Maďari namiesto klasického Dobrý deň zdravili heslom FIDESZ „Maďarsko vpred“. Ako ďaleko je od podobných návrhov k tým v podobe „Deutschland über alles“? Najmä ak Orbán, ak by vyhral, sľúbil posilniť zákon o zahraničných Maďaroch, bez rozpakov tvrdil, že vlasť je širšia ako Maďarsko a že budúcnosť Maďarov je v pätnásťmiliónovom národe (Maďarsko má 10 miliónov obyvateľov). Čo na tom, že tá vlasť sa rozprestiera v celej Karpatskej kotline, aj vo vlasti Slovákov, Rumunov, Srbov, Chorvátov a Ukrajincov? Súdny volič pochopil, že ideálom EÚ, do ktorej má Maďarsko vstúpiť, je rétorika postavená na národných záujmoch cudzia. Západu sympatický Orbán sa pred voľbami stal problémotvorným štátnikom nielen pre strednú Európu, ktorého postoje vyvolávali rozpaky.

Zatiaľ čo Orbán uvažuje v rovine „čo a keby“, víťazi volieb volia skôr opatrné ako bujarooslavné vyhlásenia. Medgyessy pripomenul, že tieto voľby vyhrali voliči, ktorých účasť bola historicky vysoká. Bola to otázka výmeny vlády, povedal. Parafrázujúc Orbánovu nacionálnu rétoriku uviedol, že chce byť premiérom desať miliónov Maďarov a nie dvakrát päť miliónov Maďarov. Naznačil tým, že polarizácia obyvateľstva na dva tábory (ako pred voľbami) krajine škodí. Nadstranícky Medgyessy prisľúbil pokoj v krajine, čo je určite signál umiernenosti aj pre zahraničie a prisľúbil, že sa jeho kabinet pokúsi o takú krajinu, v ktorej nie ľudia musia mať radi vládu, ale vláda ľudí. A ľudia, ako vždy, sa chcú mať lepšie. Orbán hrozil, že socialisti vystrašia investorov. No možno práve naopak, ak Medgyessy zabezpečí sľúbený pokoj a utlmí nacionálne vášne, jeho krajina bude pre podnikanie ešte atraktívnejšia.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.