Hospodársky denník
USD46,936 Sk
EUR41,754 Sk
CHF28,472 Sk
CZK1,381 Sk
  Štvrtok  25.Apríla 2002

Minimalista výrazu

Lettrizmus - výtvarná tendencia zavedená skupinou parížskych maliarov od roku 1946 (I. Isou, M. Lemaitre, G. Pomerand), ktorí za hlavný výrazový prostriedok svojich prác považovali písmená a ich konfigurácie vo výtvarných obrazoch. Písmená, texty a číslice zakomponovali do výtvarného diela, napr. lettristická koláž. V týchto kolážach hľadali vzťahy medzi písmom, textom a výtvarným umením.

Miloš Urbásek bol pre Československú výtvarnú scénu 60. rokov hlavným predstaviteľom lettrizmu, tvorca autentickej verzie „písmového“ minimalizmu. V jeho dielach sa objavujú veľké písmená, ktoré nedávajú dokopy žiadne slovo, len osamotene fungujú. Sú slobodné bez významu. Tieto veľké nepojmové grafémy vypĺňa kolážou z trhaných kusov papiera a farbou. K takémuto vyjadreniu ho určite viedla jeho predchádzajúca činnosť reklamného grafika. Neskôr sa pre neho farba stáva hlavným výrazovým prostriedkom. Pomocou niekoľkých farieb komponuje minimalistické diela, ktorým nedáva žiadny presný názov. Nie sú nijako náročné na obsah a väčšinou sa tam ani nevyskytuje. Dalo by sa povedať, že sú to také farebné znaky. Urbásek vždy uprednostňoval skôr estetický účinok pred významom. Dôraz je kladený na materiálovú hodnotu diela, štruktúra diela niesla význam obrazu.

Tvorba Miloša Urbáska nie je nijako zvlášť intelektuálne prepracovaná, je to čistý „efekt“, ktorý si divák z jeho obrazov odnáša. Jeho dielo tak prekračuje hranice a obmedzenia, a stáva sa tak prístupné všetkým vnímavým ľuďom. Na výstave v galérii Slovenskej sporiteľne na Zelenej ulici v Bratislave je expozícia obrazov z troch desaťročí Urbáskovej tvorby. Výstava potrvá do 10. 6. 2002.

Oskar Paldeak

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.