Hospodársky denník
USD46,936 Sk
EUR41,754 Sk
CHF28,472 Sk
CZK1,381 Sk
  Štvrtok  25.Apríla 2002

K firme cez labyrint pečiatok

Chcete sa postaviť na vlastné nohy a začať podnikať? Prvým skúšobným kameňom bude vybavenie živnostenského listu. Pokiaľ obstojíte, máte aspoň základné predpoklady na to, že vlastnú firmu zvládnete. Síce sa už nemusíte obávať dlhého čakania - obdobie, keď sa na chodbách živnostenských úradov tlačili žiadatelia, je už dávno preč -, obiehanie viacerých inštitúcií a vyplňovanie formulárov však neodpadlo, naopak pre reformu štátnej správy sa vám môže stať, že budete musieť o povolenie na prevádzkovanie firmy žiadať aj na dvoch úradoch. Treba povedať, že takmer v každom regióne majú iný režim a rozhoduje aj predmet živnosti. Podľa skúseností viacerých žiadateľov ak si napríklad chcete založiť kaderníctvo (remeselná živnosť) a popritom ešte predávať zmiešaný tovar (živnosť voľná), budete musieť žiadať dvakrát. V prípade živnosti viazanej, remeselnej a koncesie budú od vás chcieť okrem potvrdenia z finančného úradu a trestného registra ešte doklad o vzdelaní, prípadne prax - podmienky pre každú živnosť určuje živnostenský zákon. Podľa neho podnikať môžete začať v deň, keď si podáte žiadosť. S výnimkou koncesie. Kým ešte nedávno stačilo napríklad na prevádzkovanie obchodu so zmiešaným tovarom, kde sa napríklad predával i tabak či hudobné nosiče, jeden živnostenský list, dnes potrebuje podnikateľ tri. Rozdiel? Zásadný - finančný. Namiesto jedného oprávnenia zaplatí za trojnásobok.

Živnostenským úradom sa cesta k vlastnej firme nekončí. Do tridsiatich dní je potrebné podať oznámenie na správe sociálneho zabezpečenia alebo sa tu v rovnakej lehote zaregistrovať. Aký je medzi tým rozdiel? Pokiaľ iba oznámite, že ste začali podnikať, nemusíte v prvom roku platiť zálohy na sociálne poistenie. Ak sa zaregistrujete, ste povinní zálohy odvádzať. Zdravotná poisťovňa taká benevolentná nie je, prihlásiť by ste sa tu mali do ôsmich dní. A do tretice musíte ešte raz navštíviť finančný úrad a zaregistrovať sa tu ako platiteľ dane z príjmov, prípadne napríklad dane z pridanej hodnoty alebo cestnej dane (pokiaľ chcete používať služobné vozidlo „napísané“ na firmu).

Ten, kto chce napríklad prevádzkovať reštauráciu, občerstvenie či vyrábať potraviny, bude potrebovať aj vyjadrenie hygienika. Pokiaľ bude živnosť prevádzkovať v novozriadenom priestore, musia sa hygienici vyjadriť už k projektovej dokumentácii. Hygienici schvaľujú aj zmenu v používaní prevádzky.

Keď sa podnikateľ dostane cez tieto úskalia ešte stále nemá vyhraté. Aby bol životaschopný, potrebuje dobré informácie. Kde zohnať peniaze? Kto sú moji konkurenti? Ako získať podporu od štátu, prípadne iné výhody? Dobré informácie sú pre podnikateľa na nezaplatenie. Hľadať ich môže v niektorých štátnych inštitúciách, ale i v profesijných združeniach alebo vo zväzoch. Za členstvo v nich sa zvyčajne platí, ale pokiaľ skutočne fungujú, môže v nich podnikateľ nielen získať nové údaje o odbore, technológiách, akciách a pod., ale aj nakupovať materiál, náradie alebo tovar so zľavou. Živnostenská komora, Živnostenský zväz a iné inštitúcie sú dobrou „databankou“ pre nadšencov, ktorí sa rozhodnú podnikať. Pomôžu aj pri odolávaní tlaku veľkých obchodným reťazcov.

Všetko máte „pod strechou“, nechýba vám odhodlanie i pracovitosť, takže začínate naostro. Budujete si sieť obchodných partnerov, inovujete, začínate splácať úver (ak, pravda, máte šťastie a získali ste ho), orientujete sa v spleti zákonov a smerníc. Ani potom však ešte nemáte vyhraté. Ak chcete „živnostníčiť“ v nejakej lukratívnej oblasti, budete zrejme v strede záujmu rôznych skupín - tzv. výpalníkov. Zo štatistických údajov vyplýva, že až 13 % malých firiem má problémy so svojimi „ochrancami“. Darí sa aj korupcii, a vo chvíli, keď ste už presvedčení, že sa udržíte „nad vodou“, objaví sa nová legislatívna norma, nová novela novely o malom a strednom podnikaní, nové úverové zásady. Chvíľu odolávate, potom sa vyberiete na úrad a povolenie na živnosť zrušíte. O pár mesiacov sa kolotoč môže spustiť znova, pravda, v inej špecializácii.

Eleonóra Bujačková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.