Hospodársky denník
USD46,801 Sk
EUR41,91 Sk
CHF28,589 Sk
CZK1,382 Sk
  Piatok  26.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kde sme a čo chceme (15)

Z hmly na ceste k demokracii

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstav. . .

Dnes sme bez Švejka

Do roku 1998 mohli občania počuť od vtedajších opozičných politikov nekompromisnú kritiku na spôsob riadenia krajiny a gazdovania s peniazmi štátu. Výsledkom bol rastúci deficit. . .

Úloha špeditéra bude zložitá

Zahraniční investori podľa všetkého obmedzia investície

Slovenská prenosová elektrizačná sústava (SEPS), ktorá vznikla reštrukturalizáciou Slovenských elektrární, ko. . .

Opäť USD?

Argentínsky prezident Eduardo Duhalde po demisii ministra financií naznačil možnosť opätovného ukotvenia pesa na dolár, ktoré však môže zmraziť akúkoľvek medzinárodnú finančnú pomoc. Návr. . .

Čakal viac

Rada pre menovú politiku Poľskej národnej banky včera pristúpila k zníženiu kľúčovej 28-dňovej úrokovej sadzby o 50 bázických bodov na úroveň 9,5 %. Tento krok potvrdzuje podporu centrál. . .

Ifo klesol

Index podnikateľskej nálady v západnom Nemecku, monitorovaný mníchovským ekonomickým ústavom Ifo, vykázal v apríli tohto roka po piatich mesiacoch nečakaný pokles na úroveň 90,5 bodu. Ti. . .

Vrátiť život

V Letanovciach bol prvý revitalizačný tábor s cieľom ekologickej obnovy ochranného pásma Národného parku Slovenský raj v katastrálnych územiach Letanovce a Hrabušice. Dlhodobou víziou . . .

Vrtuľník Mi-24

Na 35 rokov sa predĺži životnosť vrtuľníkov Mi-24 po modernizácii, ktorá je spoločným projektom armád krajín V4. Dohodu medzi vládami týchto krajín majú ministri obrany podpísať kon. . .

Právna norma

Centrálna koordinačná jednotka boja proti korupcii pri Úrade vlády SR oceňuje návrh zákona o účasti verejnosti v legislatívnom procese, ktorý si osvojili poslanci na čele s Pavlom Prok. . .

Náš cestovný ruch starne

Pobyt si vyberajú ľudia v produktívnom veku

Mládežnícka turistika, turistika seniorov, rodinná rekreácia a pracovné cesty sú tri základné druhy účasti na cestovnom ruc. . .

Pre Liptov

Grantová komisia Fondu rozvoja Liptova podporila v minulom roku 17 projektov v celkovej sume vyše 150-tisíc Sk v okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Predovšetkým to bola podpora e. . .

Každý členom

Slovenská lesnícka komora by mala mať po schválení príslušných zmien v právnej norme dobrovoľných a povinných členov. Poslanecká iniciatíva skupiny poslancov chce odstrániť stav, že. . .

Pod Tatrami

Cieľom Podtatranských výstavných trhov zameraných na stavebníctvo a bývanie, ktoré včera otvorili v Poprade, je podporiť rozvoj podnikania v regióne. V priestoroch zimného štadióna b. . .

Pomaly sa zaraďujeme

Meškanie zvyčajne prináša nepríjemnosti

Slovensko má už veľmi málo času na to, aby prijalo všetku potrebnú európsku legislatívu v súvislosti s integračnými ambíciami. V spo. . .

Záruka na úvery železnice

Návrh rozpočtu FNM SR - 169,9 mld. Sk

Vláda SR včera na svojom rokovaní prakticky nezmenila plánované parametre štátneho rozpočtu na tento rok. Ako povedal po roko. . .

Opäť P. Mihók

Zhromaždenie delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory včera zvolilo Petra Mihóka za predsedu organizácie na ďalšie, v poradí už tretie päťročné funkčné obdobie. Toto ob. . .

Sedem rokov je priveľa

Niektoré krajiny neobmedzia trh práce

Belgicko nie je pripravené otvoriť svoj pracovný trh občanom kandidátskych krajín ihneď po ich vstupe do EÚ, uviedol včera belgický . . .

Odstránili veľkú prekážku

Maturitné vysvedčenia budú rovnocenné

Memorandum porozumenia o odporúčaní vzájomne uznávať kvalifikácie v oblasti vysokého školstva medzi Slovenskom a Rakúskom podpísa. . .

Bez potrebných liekov?

Dodávatelia požadujú od vlády ústretovosť

Dlhy, kolotoč z nich a žiadne konštruktívne riešenie v praxi. Asi tak by bolo možné charakterizovať súčasnú situáciu v medikamen. . .

Kto chcel

V predvečer Svetového dňa duševného vlastníctva pripravil Úrad priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici Deň otvorených dverí. Zamestnanci úradu bezplatne poskytli návštevníkom in. . .

Zbytočný návrh

Nezávislé občianske združenie Fórum spotrebiteľov považuje návrh zákona o obchodných reťazcoch z februára za zbytočný. Obsah niektorých paragrafov už riešia iné právne predpisy, vy. . .

Srdce do Košíc

Otázky prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení, predovšetkým ischemickej choroby srdca a vysokého krvného tlaku, sú hlavným cieľom 2. Medzinárodného kardiologického kongresu. . .

Ešte na lyže

Z lyžiarskych stredísk sú v prevádzke už len štyri vo Vysokých Tatrách. Najviac snehu je na zjazdovke Skalnaté pleso - Lomnické sedlo, ktorú pokrýva 100 cm vrstva. O 40 cm snehu je m. . .

Otázka je, odpoveď chýba

Komentuje Vladimír Turanský

Na otázku jedného zo starostov čo bude so školami, keď ich samospráva preberie do svojej pôsobnosti po prvom júli tohto roka, nedal štátny t. . .

Rybári vravia o likvidácii

Nový zákon o vodách rozčeril hladinu

Na Slovensku je v súčasnosti okolo dvetisíc hektárov rybníkov a vodných nádrží, vhodných na hospodársky chov rýb. Tieto vodné plo. . .

Aj starosti sa rozplynú

Pre nových klientov automobilky Daewoo

„Na Slovensku sa za posledných desať rokov ukradlo neuveriteľných 73 331 vozidiel,“ prezradil nám marketingový riaditeľ firmy Dae. . .

Aby vlaky zvýšili rýchlosť

Modernizácia načrie hlbšie do štátneho rozpočtu Slovenska

Na konferencii o využití vlakov s naklápacími skriňami sa štátny tajomník MDPT SR Michal Balog vo svojom v. . .

Bude to Pendolino

Vyššia rýchlosť i komfort v osobnej doprave

Konferencia, na ktorej sa zúčastnili všetci zainteresovaní odborníci zo ŽSR a Železničnej spoločnosti, sa má stať medzníkom v k. . .

Konkurent pre lietadlá?

Vlaková súprava s naklápacími skriňami

Železničná spoločnosť plánuje nakúpiť nové vlakové súpravy s naklápacími skriňami. Takéto technologicky nové rýchlovlaky budú scho. . .

Čas sa nezastavil

Treba urýchlene dobehnúť zameškané

Na spomínanej konferencii, ktorá sa venovala využitiu jednotiek s naklápacími skriňami v rámci realizácie dopravnej politiky SR a integráci. . .

Drobničky

Profesionálny zápasník a šesťnásobný šampión Svetovej federácie zápasníkov Dwayne Douglas Johnson stvárnil hlavnú úlohu v hororovej komédii amerického režiséra Chucka Russella s názvom. . .

Bájna Atlantída znovu ožíva

Myšlienka o existencii bájnej Atlantídy znovu ožíva. V podmorských hlbinách pri kubánskych brehoch objavili totiž prekvapení kanadskí vedci štruktúry a tvary, kt. . .

Najkrajšie knihy pre vás

Najúspešnejšou publikáciou v súťaži o najkrajšiu knihu Slovenska za minulý rok sa stalo bibliograficko-obrazové dielo autorky Zity Kostrovej s názvom Mikuláš Galanda.. . .

Busta odbojára

Bronzovú bustu Jozefa Gabčíka, priameho účastníka atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha pripravuje akademický sochár Štefan Pelikán. Autor, ktorý žije a tvo. . .

Návrat na scénu

Tri desaťročia bol kreslený humor na Slovensku neodmysliteľný bez kresieb karikaturistu Mariána Bachratého (1952). Bol vedúcou osobnosťou mladej generácie, ktorá v sedemdesiatych. . .

Svet pocitov

Krajská výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2002, ktorá je inštalovaná v Žitnoostrovnom múzeu v Dunajskej Strede, predstavuje kolekciu diel od 36 amatérs. . .

Energia z tapiet

Arizonskí vedci pracujú na výrobe organických solárnych slnečných článkov. Ich nová technika je v porovnaní so súčasným získavaním energie zo Slnka síce menej účinná, zato je vš. . .

Klasika v Rožňave

Láska dona Perlimplína s podtitulom Poetická hra o láske a smrti je názov syntézy grotesky a lyriky z pera španielskeho dramatika Federica Garcíu Lorcu, ktorú dnes uvedie v pre. . .

Jar plná hudby

Už o niekoľko dní sa začne v Bratislave vskutku jedinečné podujatie. Dni plné kvalitnej hudby v podaní výnimočných umelcov - to je medzinárodný hudobný festival Bratislavská hudob. . .

Pre začínajúcich...

V poradí 20. ročník Literárnej súťaže začínajúcich autorov v kategórii poézia i próza vyhlasuje knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. Uzávierka pr. . .

Múzeum spomienok

Miecha Lincolnovho vraha Johna Wilkesa Bootha „sídli“ v zásuvke spolu so žlčníkovými kameňmi prezidenta Dwighta Eisenhowera. V inom kúte miestnosti sa krčí kostra Able, prv. . .

Predajná cena nižšia

Cukrovarníci žiadajú komplexnú ochranu

Maloobchodná cena cukru, ako jedného z mála výrobkov na Slovensku, klesá. Podľa zistení Štatistického úradu SR je dokonca o 1 % nižš. . .

Cukor sa koncentruje v noci

Rozličná príprava a pôvod nášho tradičného sladidla

Cukor je na 99,8 % tvorený organickou zlúčeninou sacharózou - disacharidom, ktorý sa skladá z jednej molek. . .

U nás je najmodernejší

To, že v Dunajskej Strede bude postavený cukrovar, rozhodlo sa ešte v roku 1964. Bol

najväčší a najmodernejší vo vtedajšom Československu, s kapacitou 4000 ton spracov. . .

Mliekospol chce byť kapitánom

Obľúbený smotanový krém Miláčik už vyrábajú viaceré mliekarne

Keď sme nedávno navštívili jednu z najväčších mliekarní na Slovensku, novozámocký Mliekospol, p. . .

Potravinové prípravky v lekárňach

Hovorí sa o ňom ako o účinnom a bezpečnom prvku, no predsa je zaujímavá odpoveď na otázku, prečo chróm potrebujeme? Nuž je napríklad nevyhnutný pre zabezpečenie. . .

Prevencia ako nedocenená šanca

V stomatologickej starostlivosti výrazne zaostávame za civilizovanými krajinami. Sondu do prevencie v tejto oblasti robí u nás program Signal Dentibus Tour, ktoré. . .

Ovocné trendy

Viete si predstaviť telo s vôňou ovocia? Nuž s príchodom slnečných dní predstavuje obľúbená značka telovej a vlasovej kozmetiky Palmolive netradičný rad produktov Fruit Essentials.. . .

Keď je slnko nebezpečenstvom

Na prechádzke alebo v záhradke začíname v tomto období vystavovať svoje telá príjemným teplým slnečným lúčom. Často si však neuvedomujeme, že zdanie slabosti jarného. . .

Spoločník a konateľ spoločnosti s r. o.

Poberám starobný dôchodok a zároveň som konateľom s. r. o. Nie som však spoločníkom s. r. o. Mám povinnosť platiť nejaké odvody do verejnoprávnych inštitúcií?. . .

Invalidná dôchodkyňa a dohoda pracovnej činnosti

Na výpomoc pri ambulantnom predaji chcem uzavrieť dohodu o vykonaní práce s invalidnou dôchodkyňou. Môžem ju zamestnať touto formou?

- Ak invali. . .

Vysokoškolák a zárobková činnosť

Som študent VŠ (študujem na prvej vysokej škole, mám 21 rokov) a vykonávam samostatnú zárobkovú činnosť od roku 2001. Za tento rok som mal hrubý príjem vo výške 115 0. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Jaroslava

v sobotu Jaroslav

v nedeľu Jarmila

V Českej republike

dnes Oto

v sobotu Jaroslav

v nedeľu Vlastislav. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Štefan Šmihla: Príbeh z druhej ruky. Groteska

10.00 Minižurnál

10.15 Odkazy. Duchovné dedičstvo z Karpá. . .

Rádio Twist

Piatok

6:00 Twist so Zuzanou Šikulovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Petrom Bérešom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Či. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 24. 4. 2002: Bratislava 100,47,. . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno, od západu zväčšená oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele i búrky. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 14 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 6 stupňov.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, asi od 1800 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2, denná teplota 13 až 18, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.41 a zapadne o 19.58 hod.

Amsterdamdážď13
Atényoblačno20
Belehradpolooblačno17
Berlínpolooblačno17
Bratislavaprehánky18
Brusel oblačno15
Budapešťoblačno18
Bukurešť oblačno16
Frankfurt zamračené18 
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno16
Kodaňpolooblačno15
Kyjevdážď13
Lisabonslnečno27
Londýndážď11
Madridslnečno24
Moskvaoblačno18
Oslodážď11
Paríždážď16
Prahadážď18
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno12
Štokholmoblačno15
Varšavadážď17
Viedeňoblačno20
Záhrebpolooblačno18
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.