Hospodársky denník
USD46,801 Sk
EUR41,91 Sk
CHF28,589 Sk
CZK1,382 Sk
  Piatok  26.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Spoločník a konateľ spoločnosti s r. o.

Poberám starobný dôchodok a zároveň som konateľom s. r. o. Nie som však spoločníkom s. r. o. Mám povinnosť platiť nejaké odvody do verejnoprávnych inštitúcií?

- Konateľ s. r. o., ktorý nie je spoločníkom s. r. o. na účely nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia, nemá postavenie zamestnanca. Na základe tejto skutočnosti nie je povinný platiť ani poistné na nemocenské poistenie, ani na dôchodkové zabezpečenie. Na účely zdravotného poistenia je rozhodujúcou skutočnosťou, či konateľ s. r. o. ako člen štatutárneho orgánu za túto prácu dostáva odmenu alebo nie. V prípade, ak je za túto prácu odmeňovaný (bez zreteľa na výšku príjmu), má postavenie zamestnanca (§ 10 ods. 3 písm. f) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Na základe uvedeného ako konateľ s. r. o. je povinný platiť poistné na zdravotné poistenie vo výške 4 % z vymeriavacieho základu, najmenej zo sumy 3000 Sk mesačne a najviac zo sumy 32 000 Sk mesačne (§ 12 ods. 3 a § 13 ods. 11 a 13 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Spoločnosť s. r. o. ako zamestnávateľ je povinná platiť poistné na zdravotné poistenie vo výške 10 % z úhrnu vymeriavacích základov svojich zamestnancov (§ 12 ods. 4 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Príspevok na poistenie v nezamestnanosti konateľ s. r. o. nie je povinný platiť, pretože platná právna úprava ho nepovažuje za subjekt povinný, ani dobrovoľný na účely platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti.

Konateľ s. r. o.

(iná fyzická osoba, bez pracovnoprávneho vzťahu alebo

obdobného vzťahu - nie je spoločníkom s. r. o.) a odvody

konateľ s. r. o.

(iná fyzická osoba)

nemocenské neplatí neplatí

dôchodkové neplatí neplatí

zabezpečenie

neplatí neplatí

(nemá odmenu) (nemá odmenu)

zdravotné 4 % 10 % z úhrnu

poistenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

(najmenej zo sumy 3000 Sk) svojich zamestnancov

(najviac zo sumy 32 000)

(má odmenu) (má odmenu)

príspevok

na poistenie neplatí neplatí

v nezamestnanosti

Spoločník s. r. o. a výplata dôchodku

Som spoločníkom s. r. o. Podotýkam, že so spoločnosťou s r. o. nemám žiadnu pracovnú zmluvu, ani dohodu o pracovnej činnosti, ani dohodu o vykonaní práce. Môžete uviesť, aké poistné som povinný platiť a či môžem požiadať o výplatu starobného dôchodku a byť naďalej spoločníkom s. r. o.?

- Vo všeobecnosti platí, že starobný dôchodok sa nevypláca po dobu ďalšieho zamestnania po vzniku nároku na tento dôchodok a po dobu dočasnej pracovnej neschopnosti, po ktorú sa oprávnenému poskytuje nemocenské, plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, ak sa ďalej neustanovuje inak (§ 98 ods. 1 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

Ak však občan vykonáva zamestnanie dojednané na dobu najviac jedného roka, starobný dôchodok sa vypláca, a to aj za dobu, keď mu patrí nemocenské z tohto zamestnania. U samostatne zárobkovo činnej osoby, spolupracujúcej osoby, starostu obce a primátora mesta a hlavného kontrolóra vykonávajúceho činnosť podľa osobitného predpisu sa podmienka dojednania zamestnania na dobu najviac jedného roka považuje za splnenú (§ 98 ods. 2 cit. zákona).

Zamestnaním sa rozumie zamestnanie v pracovnom pomere (na základe pracovnej zmluvy, resp. voľby alebo vymenovania - do 31. 3. 2002), pracovná činnosť v pracovnom pomere člena výrobného družstva a poľnohospodárskeho družstva, práce vykonávané na základe dohody o pracovnej činnosti, služba v ozbrojených silách a iné činnosti, ktoré sa podľa tohto zákona alebo predpisov vydaných podľa neho hodnotia pre vznik nároku na dôchodok a jeho výšku. Zamestnaním sa rozumie aj činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby bez ohľadu na to, či je zúčastnená na sociálnom zabezpečení (§ 98 ods. 3 cit. zákona).

Z uvedeného vyplýva, že ak so spoločnosťou s. r. o. nemáte uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti na dobu najviac jedného roka, počas výkonu činnosti spoločníka pre spoločnosť s r. o. vám nárok na výplatu starobného dôchodku nevzniká.

Ako spoločník s. r. o., ktorý je činný na území SR a na ktorého sa vzťahujú právne predpisy SR, ak pre spoločnosť vykonávate prácu, ale nie v pracovnoprávnom vzťahu (t. j. nemáte so spoločnosťou s r. o. pracovnú zmluvu ani dohodu o pracovnej činnosti, ani dohodu o vykonaní práce) alebo obdobnom pracovnom vzťahu a ste za túto prácu odmeňovaný formou, ktorá sa podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov považuje za príjem zo závislej činnosti, máte postavenie zamestnanca (§ 2 písm. c) zákona č. 54/1956 Zb. o nemocenskom poistení zamestnancov v znení neskorších predpisov).

Na základe uvedeného vy ako zamestnanec ste povinný platiť poistné na nemocenské poistenie vo výške 1,4 % a na dôchodkové zabezpečenie vo výške 6,4 % z vymeriavacieho základu, ktorý je najmenej 4000 Sk mesačne a najviac 32 000 Sk mesačne (§ 15 ods. 2 a § 16 ods. 11 a 13 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov). Spoločnosť s. r. o. ako zamestnávateľ platí poistné na nemocenské poistenie vo výške 3,4 % a na dôchodkové zabezpečenie vo výške 21,6 % z úhrnu vymeriavacích základov svojich zamestnancov (§ 15 ods. 3 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Za zamestnanca (spoločníka s. r. o.) a za zamestnávateľa (spoločnosť s r. o.) vykazuje a odvádza poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie zamestnávateľ, t. j. spoločnosť s r. o. (§ 19 ods. 1 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Na účely zdravotného poistenia, ak ako spoločník s. r. o. ste odmeňovaný za prácu v spoločnosti formou, ktorá sa podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona č. 366/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov považuje za príjem zo závislej činnosti, máte tiež postavenie zamestnanca (§ 10 ods. 3 písm. c) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Znamená to, že poistné na zdravotné poistenie ste povinný platiť vo výške 4 % z vymeriavacieho základu, ktorý je najmenej vo výške 3000 Sk mesačne a najviac 32 000 Sk mesačne (§ 12 ods. 3 a § 13 ods. 11 a 13 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Spoločnosť s r. o. ako zamestnávateľ platí poistné na zdravotné poistenie vo výške 10 % z úhrnu vymeriavacích základov svojich zamestnancov (§ 12 ods. 4 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Tiež poistné na zdravotné poistenie za zamestnanca a za zamestnávateľa (s. r. o.) vypočítava a odvádza zamestnávateľ, t. j. s. r. o. (§ 16 ods. 1 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Spoločník s. r. o., t. j. fyzická osoba odmeňovaná za prácu v spoločnosti formou, ktorá sa podľa osobitných predpisov považuje za príjem zo závislej činnosti, a nevykonáva túto prácu v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu alebo na základe dohody o pracovnej činnosti, príspevok na poistenie v nezamestnanosti platiť môže, ale nemusí. Závisí to od jeho rozhodnutia, t. j. môže byť dobrovoľným platiteľom príspevku na poistenie v nezamestnanosti, ale nemusí (§ 57 ods. 2 písm. b) zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Spoločník s. r. o.

(bez pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného vzťahu) a odvody

spoločník s. r. o. s. r. o.

(zamestnanec) (zamestnávateľ)

nemocenské 1,4 % 3,4 % z úhrnu

poistenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

(najmenej zo sumy 4000 Sk) svojich zamestnancov

(najviac zo sumy 32 000)

dôchodkové 6,4 % 21,6 % z úhrnu

zabezpečenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

(najmenej zo sumy 4000 Sk) svojich zamestnancov

(najviac zo sumy 32 000)

(od 1. 1. 2001)

zdravotné 4 % 10 % z úhrnu

poistenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

(najmenej zo sumy 3000 Sk) svojich zamestnancov

(najviac zo sumy 32 000)

príspevok neplatí neplatí

na poistenie

v nezamestnanosti 3 %

(môže platiť)

z vymeriavacieho základu

najmenej zo sumy 3000 Sk,

t. j. najmenej 90 Sk mesačne,

najviac zo sumy 24 000 Sk,

t. j. najviac 720 Sk

Na záver možno konštatovať, že ak ste naďalej spoločníkom s. r. o. bez pracovnoprávneho vzťahu (t. j. bez pracovnej zmluvy alebo dohody o pracovnej činnosti uzatvorenej na dobu určitú najviac na dobu 1 roka), nárok na výplatu starobného dôchodku vám nemôže vzniknúť z dôvodu, že starobný dôchodok sa po dobu ďalšieho zamestnania (t. j. aj počas výkonu činnosti spoločníka v s. r. o. bez pracovnoprávneho vzťahu) nevypláca.

Zamestnávateľ neodvádza poistné

Ako máme postupovať v prípade, ak zamestnávateľ neprihlásil svojich zamestnancov do poisťovní? Poistné na nemocenské poistenie, na dôchodkové zabezpečenie, na zdravotné poistenie i príspevok na poistenie v nezamestnanosti z platu síce strhne, ale do príslušných poisťovní neodvedie? Aké sú povinnosti zamestnávateľa a aké sankcie možno voči zamestnávateľovi uplatniť?

- I. Nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnancov v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa sídla útvaru, ktorý vedie evidenciu miezd. Túto povinnosť je zamestnávateľ povinný splniť najneskôr do ôsmich dní odo dňa nasledujúceho po vzniku účasti zamestnanca na nemocenskom poistení a odhlásiť ho v rovnakej lehote odo dňa nasledujúceho po skončení tejto účasti (§ 18 ods. 2 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov).

Oznamovacia povinnosť je splnená aj vtedy, ak sa prihláška alebo odhláška podá v uvedenej 8-dňovej lehote na pošte alebo faxom. Prihlášku alebo odhlášku podanú faxom treba do troch dní odo dňa doručenia potvrdiť písomne. Prihlásenie a odhlásenie sa musí vykonať na tlačive, ktorého obsah a formu určí Sociálna poisťovňa (§ 18 ods. 6 a 8 cit. zákona).

Za zamestnanca a za zamestnávateľa vykazuje a odvádza poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie zamestnávateľ (§ 19 cit. zákona).

V prípade, ak zamestnávateľ nesplní uvedenú oznamovaciu povinnosť v určenej lehote, pobočka Sociálnej poisťovne mu môže predpísať platobným výmerom poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti až do výšky 100 Sk za každý deň omeškania a za každého zamestnanca (§ 26 cit. zákona).

Zamestnávateľovi, ktorý neodviedol poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie za príslušný kalendárny mesiac včas alebo v správnej výške, pobočka Sociálnej poisťovne predpíše penále vo výške 0,2 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie do dňa poukázania dlžnej sumy na účet pobočky banky alebo v hotovosti v príslušnej pobočke banky, ak tento zákon neustanovuje inak. Predpísané penále nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie za kontrolované obdobie. Pobočka penále nepredpíše, ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 100 Sk. Sociálna poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti zamestnávateľa, ktorý je povinný odvádzať poistné, v odôvodnených prípadoch odpustiť povinnosť zaplatiť penále alebo znížiť výšku penále, ak boli zaplatené dlžné sumy poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie najneskôr v deň podania žiadosti (§ 27 cit. zákona).

Za nesplnenie alebo porušenie jednotlivých povinností ustanovených týmto zákonom môže pobočka Sociálnej poisťovne uložiť zamestnávateľovi pokutu do výšky 100 000 Sk a za opätovné nesplnenie alebo porušenie týchto povinností, za ktoré už bola pokuta uložená, až do výšky 500 000 Sk. Pokutu nemožno uložiť, ak už bol predpísaný poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti (§ 28 cit. zákona).

II. Zdravotné poistenie

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť svojich zamestnancov do tej zdravotnej poisťovne, ktorú si vybrali, najneskôr do ôsmich dní od vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu a odhlásiť ich v rovnakej lehote odo dňa, keď skončili pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah k nemu. Oznamovacia povinnosť sa splní aj vtedy, ak sa splní v ustanovenej lehote na pošte alebo faxom. Splnenie oznamovacej povinnosti faxom treba potvrdiť do troch dní písomne. Prihlásenie a odhlásenie musí byť na jednotnom tlačive, ktoré určí správca centrálneho registra (§ 11 ods. 1, 9 a 10 zákona NR SR č.273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Za zamestnanca a za zamestnávateľa vypočítava a odvádza poistné zamestnávateľ (§ 16 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

V prípade, ak platiteľ (zamestnávateľ) poistného zistil, že poistné nebolo uhradené včas a v správnej výške, je povinný zaplatiť poplatok z omeškania vo výške 0,1 % z dlžnej sumy za každý kalendárny deň omeškania odo dňa pôvodnej splatnosti poistného za príslušný kalendárny mesiac alebo odo dňa skrátenia poistného za príslušný kalendárny mesiac do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet príslušnej poisťovne. Ak uvedené nedostatky zistí zdravotná poisťovňa, predpíše platiteľovi poistného poplatok z omeškania vo výške 0,2 % z dlžnej sumy poistného za každý kalendárny deň, prípadne odo dňa pôvodnej splatnosti poistného za príslušný kalendárny mesiac alebo odo dňa skrátenia tohto poistného za príslušný kalendárny mesiac do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet príslušnej poisťovne. Príslušná poisťovňa predpíše platiteľovi poplatok z omeškania platobným výmerom (§ 23 cit. zákona).

Za nesplnenie alebo porušenie povinností ustanovených týmto zákonom príslušná zdravotná poisťovňa uloží platiteľom poistného pokutu do výšky 100 000 Sk a za opätovné nesplnenie alebo porušenie povinností, za ktoré už pokuta bola uložená, až do výšky 500 000 Sk za každé nesplnenie alebo porušenie povinnosti. Príslušná poisťovňa predpíše platiteľovi-zamestnávateľovi pokutu platobným výmerom (§ 24 cit. zákona).

Ak zamestnávateľ nesplní oznamovaciu povinnosť, príslušná poisťovňa mu predpíše poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti do výšky 100 Sk za každý kalendárny deň omeškania a za každého zamestnanca. Príslušná poisťovňa predpíše poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platobným výmerom (§ 25 cit. zákona).

III. Príspevok na poistenie v nezamestnanosti

Zamestnávateľ odvádza príspevky na poistenie v nezamestnanosti za seba i za všetkých svojich zamestnancov, pričom zamestnávateľ vykoná zrážku príspevku na poistenie v nezamestnanosti, ktorý je povinný platiť zamestnanec. Zamestnávateľ odvádza príspevok na poistenie v nezamestnanosti na účet okresného úradu práce príslušného podľa svojho sídla alebo podľa sídla svojej organizačnej zložky (§ 67 ods. 1 a 5 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Zamestnávateľ je povinný príslušnému okresnému úradu práce (§ 68 cit. zákona)

- predložiť spolu s odvedenými príspevkami na poistenie v nezamestnanosti aj prehľad o vymeriavacích základoch za každého zamestnanca a za každý mesiac na predpísanom tlačive,

- písomne sa prihlásiť na predpísanom tlačive ako odvádzateľ príspevku na poistenie v nezamestnanosti na okresnom úrade práce, v ktorého územnom obvode má sídlo on sám alebo jeho organizačná zložka, a to najneskôr v deň splatnosti príspevku,

- písomne oznámiť aj skončenie povinnosti byť odvádzateľom tohto príspevku, a to do ôsmich dní.

Orgány kontroly sú oprávnené uložiť kontrolovaným subjektom (zamestnávateľom) za zavinené porušenie povinností vyplývajúcich z predpisov o zamestnanosti pokutu až do výšky 500 000 Sk. Pri opätovnom porušení povinností, za porušenie ktorých pokuta už bola uložená, môžu uložiť pokutu až do výšky 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť v lehote jedného roka odo dňa, keď sa orgán kontroly dozvedel o porušení týchto povinností, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu došlo. Pokutu však nemožno uložiť, ak kontrolovanému subjektu (zamestnávateľovi) za to isté porušenie predpisov pokuta už bola uložená iným orgánom oprávneným vykonávať kontrolu podľa zákona o zamestnanosti alebo už bola uložená pokuta alebo iná majetková sankcia iným orgánom podľa osobitných predpisov. Zamestnancom zamestnávateľa, osobám oprávneným konať v mene právnickej osoby, ktoré v určenej lehote neplnia ustanovené povinnosti alebo úmyselne maria výkon kontroly, môže zamestnanec orgánu kontroly uložiť poriadkovú pokutu od 500 do 10 000 Sk, a to aj opakovane, ak uložená povinnosť nebola splnená ani v novourčenej lehote. Poriadkovú pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď došlo k nesplneniu povinnosti alebo mareniu výkonu kontroly (§ 125 cit. zákona).

V prípade, ak odvádzateľ príspevku (zamestnávateľ) neodviedol tento príspevok včas alebo v určenej výške, je povinný zaplatiť penále z omeškania vo výške 0,1 % z dlžnej sumy za každý kalendárny deň omeškania odo dňa splatnosti príspevku na poistenie v nezamestnanosti do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet okresného úradu práce. Ak skutočnosť, že príspevok na poistenie v nezamestnanosti sa neodviedol včas alebo v určenej výške zistí príslušný okresný úrad práce, predpíše odvádzateľovi príspevku (zamestnávateľovi) rozhodnutím penále z omeškania vo výške 0,2 % z dlžnej sumy za každý kalendárny deň omeškania odo dňa splatnosti príspevku na poistenie v nezamestnanosti do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet okresného úradu práce. Penále je splatné do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Okresný úrad práce penále nepredpíše, ak v úhrne nepresiahne sumu 100 Sk za kontrolované obdobie. Na základe písomnej žiadosti odvádzateľa príspevku (zamestnávateľa) môže predstavenstvo Národného úradu práce v odôvodnených prípadoch odpustiť povinnosť platiť penále. Ide predovšetkým o zamestnávateľov, ktorým boli povolené splátky dlžných súm príspevku na poistenie v nezamestnanosti podľa § 69 ods. 6 zákona o zamestnanosti (§ 128 cit. zákona).

Na záver vám v predmetnej veci odporúčam obrátiť sa na príslušné kontrolné oddelenie príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne i príslušného okresného úradu práce, ktoré kontrolujú výber a vymáhanie poistného (príspevku), ako aj kontrolu účelného vynakladania prostriedkov na nemocenské poistenie i na zdravotné poistenie a plnenie zákonom stanovených povinností a požiadať o vykonanie kontroly u vášho zamestnávateľa.

Počasie

Dnes bude polojasno, od západu zväčšená oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele i búrky. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 14 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 6 stupňov.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, asi od 1800 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2, denná teplota 13 až 18, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.41 a zapadne o 19.58 hod.

Amsterdamdážď13
Atényoblačno20
Belehradpolooblačno17
Berlínpolooblačno17
Bratislavaprehánky18
Brusel oblačno15
Budapešťoblačno18
Bukurešť oblačno16
Frankfurt zamračené18 
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno16
Kodaňpolooblačno15
Kyjevdážď13
Lisabonslnečno27
Londýndážď11
Madridslnečno24
Moskvaoblačno18
Oslodážď11
Paríždážď16
Prahadážď18
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno12
Štokholmoblačno15
Varšavadážď17
Viedeňoblačno20
Záhrebpolooblačno18
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.